Jauno iepirkumu kārtību Zemgalē vērtē kā sarežģītāku un par pozitīvām pārmaiņām nav droši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jaunais Publisko iepirkumu likums, kas spēkā stāsies jau pēc nedēļas, lielāku rīcības brīvību dos mazajiem pasūtītājiem, bet vienlaikus sarežģītāks kļūs iepirkumu process un tā rezultātu pārsūdzēšana. Zemgales reģiona pašvaldību un iestāžu speciālisti nav pārliecināti, vai tas nesīs pozitīvas pārmaiņas.

Lai pēc iespējas lietderīgāk izlietotu gan Eiropas Savienības fondu finansējumu, gan nodokļu maksātāju naudu, jebkādu objektu būvniecības un pakalpojumu sniegšanas piedāvājumiem tiek piemērots publisko iepirkumu likums. No šā gada 1.marta iepirkumu speciālistiem gan jārēķinās ar  jauninājumiem.

Būtiskākās pārmaiņas skars tā saucamos mazos iepirkumus. “Nav vairs no 4000 eiro precēm un pakalpojumiem, bet gan no 10 000. Attiecīgi būvdarbiem no 20 000 līdzšinējo 14 000 vietā.

Bet šis pats process mazajiem iepirkumiem ir kļuvis sarežģītāks un vairāk pielīdzinās tā kā iepirkumu procedūrai.”

Tā stāsta Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) metodoloģijas departamenta direktores vietnieks Oskars Putāns.

Mainījusies arī pieeja rezultātu izvērtēšanā. Turpmāk saimnieciski izdevīgākais piedāvājums vien atsevišķos gadījumos nozīmēs tikai zemāko cenu. Pasūtītājam piedāvājums būs jāvērtē arī pēc paša iestrādātajiem kvalitātes kritērijiem.

“Būtiskākās pārmaiņas ir iepirkuma plāna organizēšana. Lai varētu pēc iespējas labāku rezultātu iegūt iepirkumos, protams, arī speciālisti šajā jomā ir vajadzīgi,” norāda Auces novada ekonomiste Ingrīda Kalve.

Ar jauno likumu iecerēts samazināt nepamatotu sūdzību skaitu, kas šobrīd sasniedz apmēram 50% no visām iesniegtajām sūdzībām. “Ja piegādātāji gribēs iesniegt sūdzību, viņam būs pienākums iemaksāt arī depozītu. Bet gadījumā, ja sūdzība tomēr izrādīsies nepamatota, naudiņa paliks valstij,” skaidro Putāns.

Zemgales reģiona pašvaldību un iestāžu speciālisti pašreiz gan nekomentē, vai iepirkumu sagatavošana kļūs ilgāka. Bet par to, vai jaunais likums nesīs pozitīvas pārmaiņas, viedokļi dalās.

“Sarežģītāk kļūs. Vai uzlabos... nezinu. Man nav pārliecības, ka kļūs labāk,” saka Bauskas novada iepirkumu nodaļas vadītājs Andris Rācenis.

“Gala rezultāts, protams, būs labāks attiecībā uz piegādātāju, bet dzīve sarežģītāka, protams, kļūs pašiem iepirkumu veicējiem,” atzīst Zemgales plānošanas reģiona jurists Laimons Naglis.

2016.gadā publiskajā sektorā notikuši 15 280 iepirkumi par nedaudz vairāk kā 2,5 miljardiem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti