Jaunmoku pilij atjaunots vēsturiskais jumts; lielākais ieguvums – energoefektivitāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc deviņu mēnešu darba Jaunmoku pils jumts atguvis vēsturisko izskatu. Lielākais ieguvums gan neesot vizuālais izskats, bet remontdarbu laikā veiktie energoefektivitātes darbi, kas jau dodot jūtamus rezultātus.

Jaunmoku pils esot jaunākā pils Kurzemē un  Zemgalē. Tā uzbūvēta 1901. gadā pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta. SIA "Jaunmoku pils"muzeja darba vadītāja Daiga Šmitenberga stāstīja: "Interesantākais, kas droši vien bija arī tajā laikā, bija divkrāsu dakstiņu jumts ar skaistu krāsu salikumu, un dakstiņi bija izgatavoti tepat muižas ceplī."

Lielāko pārbūvi pils piedzīvojusi pagājušā gadsimta 70. gados. Toreiz jumts ticis salikts vismaz no piecpadsmit dažāda veida dakstiņiem.

Šmitenberga pauda: "Kā mums stāstīja tā laika restaurācijas vadītājs Vītols, viņi esot braukājuši gan pa Tukuma apkārtnes vecajām mājām, gan Talsu, Kuldīgas veco māju gruvešiem un lasījuši kaut cik derīgus dakstiņus."

Pēc vairāk nekā pusgadsimta jumts atguvis sākotnējo spozmi, vien dakstiņi tagad atvesti no Dānijas. Veikta arī jumta konstrukciju atjaunošana un siltināšana. Atjaunoti arī jumta logi. Pils būvdarbu vadītājs atzina, ka vizuālais izskats neesot lielākais ieguvums.

SIA "Jaunmoku pils" būvniecības projektu vadītājs, būvuzraugs Ivars Haselbaums norādīja: "Energoefektivitātes pasākumi, jo mēs tagad jau būtiski, jau kopš pavasara, tikko mēs nosiltinājām pārsegumu sienas, mēs jau jutām siltumu telpās. Mums bija raksturīgi, ka atsevišķās telpās bija auksts."

Kā stāstīja Jaunmoku pils direktore, pēc jumta nomaiņas arī aukstākajās telpās vairs neesot vajadzīgi elektriskie sildītāji, lai sasniegtu vajadzīgo temperatūru. Tomēr jumta nomaiņa bijusi tikai  pirmais lielākais darbs, jo priekšstats par energoefektivitāti 20. gadsimta sākumā būtiski atšķīries no šodienas nepieciešamības.

SIA"Jaunmoku pils" valdes locekle Aiva Logina atzīmēja: "Jaunmoku pils gaida nākamo ēkas atjaunošanas posmu, kas būtu lielākoties inženierkomunikāciju nomaiņa, tostarp arī apkures sistēmas, bet jāsaka, ka tas ir ietilpīgs process un viss ir atkarīgs no finanšu risinājumiem."

Jumta un to konstrukciju nomaiņa uzsākta 2021. gadā, un to izdevies paveikt bez nepieciešamības pēc papildu finansējuma – par nepilniem 475 tūkstošiem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti