4. studija

Ko sāls kaisīšana uz ielām nodara automašīnām

4. studija

Kino: Daiņa Īvāna 1989. gada runas rekonstrukcija

Izaicinājums jeb Challenge - jauniešu spēlītes internetā

Jauniešus pārņem riskantu «rotaļu» vilnis - sāls un ledus likšana uz rokas un citas pārgalvības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jauniešu vidū ļoti populāras ir kļuvušas "challenge games'' - izaicinājuma spēles, no kurām dažas var būt veselībai un pat dzīvībai bīstamas.

7. klases skolnieki Juris, Angelika un Ieva stāsta par vairākam spēlēm, kas ir populāras viņu vidū. Piemēram, pudeles mētāšana savā starpā.

Tāpat var spēlēt "100 slāņu" spēli. Tad uz rokas liek vasku, lūpu krāsas, tušas un citas vielas.

Angelika atzīst, ka ir mēģinājusi likt daudz kārtu, taču tika tikai līdz 20-30. Pēc tam rokai kļuva tik karsti, ka vairs nebija iespējams noturēt tik daudz slāņu.

Juris, Angelika un Ieva zina vēl vienu izklaidi.

"Tu dzer "Sprite" un ēd banānus tik ilgi, kamēr izvemies," stāsta Ieva. Pati gan šādu izklaidi redzējusi vien youtube.com vietnē.

"Vēl viens ļoti populārs ir 1000 grādu "challenge". Tad sakarsē nazi līdz 1000 grādiem un griež dažādus priekšmetus: I-phone, I-Pad, kokus...," stāsta Juris un piebilst: "Ir vēl 24 stundu "challenge", kad paliek kādā iestādē, celtnē 24 stundas, (..) man pazīstamais skolā ir palicis 24 stundas," pauž Juris.

Vēl viens no populāriem izaicinājumiem ir nemanītam pārnakšņot lielveikalā.

"Mēs zinām, ka ir tāda populāra interneta rotaļa šobrīd jauniešu vidū, bet "Dominā" nav nācies saskarties ar šādām situācijām. Nē. Jaunieši nav mēģinājuši pie mums palikt pa nakti," norāda tirdzniecības centra "Domina Shopping" mārketinga direktore Iveta Zvaigzne-Ālere.

Viņa gan uzreiz brīdina jauniešus nerīkot šādu avantūru. "Tam jaunietim, kurš to mēģinās darīt, tas beigsies nepatīkami. Visos veikalos ir signalizācijas un, tai iedarbojoties, atnāk apsargs. Tad apsargs zvana Valsts policijai un to jokdari vai spēles cienītāju pilnīgi noteikti vedīs uz iecirkni," viņa nosaka.

Daļa no šiem izaicinājumiem var būt veselībai bīstami. Piemēram, sāls un ledus turēšana uz ādas.

"Viens pazīstamais ir mēģinājis [šādu izaicinājumu], bet man tas liekas ļoti stulbi un nekam nevajadzīgi. Ir daudz citu labāku [izaicinājumu] - piemēram, kanēli likt apēst, nekā kaut kādu sāli un ledu uz rokas," klāsta vēl viens jaunietis vārdā Rafaels.

Sociālajos tīklos laiku pa laikam parādās dažādi izaicinājumi, kas ir populāri bērnu un jauniešu vidū - šis ir viens no bīstamākajiem pēdējā laika izaicinājumiem, kas var radīt paliekošas sekas.

"Uz sāls uzliekot ledu, rodas ķīmiska reakcija, kas pastiprina aukstuma efektu. Aukstums lokāli uz atsevišķām ķermeņa daļām var sasniegt līdz pat -17 grādiem un veidojas dažādu pakāpeju audu bojājums," brīdina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre Gunta Laizāne.

Līdz šim Latvijā nav konstatēts, ka kāds būtu guvis apsaldējumus, veicot ledus un sāls izaicinājumu, bet nereti patieso gūto apsaldējumu vai traumu iemeslu ārsti nemaz neuzzina. Vēl ir dažādi ēšanas izaicinājumi.

"Es esmu mēģinājis kanēļa "challenge". (..) Jāapēd karote ar kanēli.(..) Bija aizraujoši," spriež jaunietis Fricis. Taču arī šis izaicinājums ārstes vērtējumā ir bīstams.

"Var būt akūtas elpceļu spazmas un no tā izrietošas sekas. Tāds pats izaicinājums ir dzirdēts ar Kajenas pipariem, kas ir īpaši kodīga garšviela," saka mediķe un neslēpj: "Stulbumam ir jāatšķiras no jautrības, un ir lietas, ko var darīt un piedalīties, un ir lietas, kas ir dzīvībai bīstamas".

Savukārt pārtikas veikalos jauniešu vidū iecienīta izklaide ir it kā nejauša piena paku mešana zemē, kā arī nocietinājumu būvēšana izmantojot tualetes papīru ruļļus.

"Šādus izaicinājumus, kas ir vairāk vērsti tieši uz jauniešiem un bērniem, līdz šim neesam pamanījuši un novērojuši mūsu veikalu vidē," norāda "Rimi" pārstāve Inga Bite. "Tas ar ko mēs līdz šim esam saskārušies - ir dažāda veida izdarības no jauniešu un bērnu puses. Piemēram, neparastās pozās taisīt selfijus, vai bērni, kas mēģina spēlēt bumbu, vai mēģina pārvietoties ar iepirkumu ratiņiem sasēdušies vairāki kopā," saka Bite.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti