Panorāma

Saeimas deputāti sāk uzklausīt kandidātus darbam NEPLP

Panorāma

J.Jurašs varētu paziņot par iesaistīšanos politikā

Satversmes tiesa vērtēs "pedagogu lojalitātes grozījumus"

IZM par «lojalitātes grozījumiem» Satversmes tiesā: «Saskaņa» biedē skolotājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēc Saeimas “Saskaņas” frakcijas deputātu vēršanās Satversmes tiesā par nesenajām  izmaiņām Izglītības likumā, kas ļauj no darba atbrīvot valstij nelojālus pedagogus, Izglītības un zinātnes ministrija “Saskaņu” vaino skolotājus biedēšanā.

“Jautājums nav par lojalitāti. Lojalitāte nav slikta vai nepareiza lieta. Runa ir par mehānismu un to, kā kritērijs tiek iztulkots. Kas būs to piemērotāji? Mūsu ieskatā tieši tas mehānisms pieļauj gan ļaunprātības risku, gan neskaidrību, gan nonāk pretrunā ar Darba likumu,” pauž Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”).

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis laiku intervijai ar “Panorāmu” neatrada un komentāru ar preses sekretāra starpniecību nosūtīja rakstiski: ““Saskaņa” šādā veidā cenšas degradēt Satversmē noteiktās pamatvērtības un biedēt pedagogus. “Saskaņa” klaji demonstrē attieksmi pret valsti un pamatiem un vēlmi interpretēt  Latvijas Republikas Satversmē noteikto vērtību kopumu. Acīmredzot “Saskaņas” izpratnē lojalitāte var būt pret valsti, tikai diemžēl tā nav Latvija.”

Par lojalitātes kritēriju ievērošanu šobrīd atbild Izglītības kvalitātes valsts dienests. Tā vadītāja Inita Juhņēviča stāsta, ka pēc grozījumu stāšanās spēkā neviena sūdzība nav saņemta. Pagājušajā semestrī gan bijuši trīs iesniegumi. Pēc skrupulozas pārbaudes pārkāpums atklājies tikai vienā gadījumā – skolotāja izmantojusi Krievijā izdotas vēstures grāmatas un stundas vadījusi krievu valodā. Par to skolotājai piemērota disciplināratbildība, taču ne atlaišana.

“Ir gan pieredze gan prakse, kā to izvērtēt. Jau raugāmies uz izglītības likumu, mēs esam institūcija, kas to kontrolē. Arī likumā ir daudz formulējumu, ka jābūt godīgam, krietnam, ko nevar izmērīt skaitliski. Protams, ir interpretācijas. Mēs gan skolotājiem, gan direktoriem sniedzam skaidrojumu. Mēs esam sagatavojuši materiālu, kā normas ir jāievēro un kā tās jāpiemēro,” stāsta Juhņēviča.

Izglītības kvalitātes valsts dienestā uzsver – lojalitātes prasības pedagogiem likums prasīja arī iepriekš. Tagad ir tikai precizēta atbildība par pārkāpumu, tāpēc problēmu ar to piemērošanu nebūs.

Jau ziņots, ka Satversmes tiesa pēc partijas “Saskaņa” Saeimas frakcijas deputātu iesnieguma ierosinājusi lietu par nesenajām izmaiņām Izglītības likumā, kas paredz no darba atbrīvot  izglītības iestādes vadītāju un pedagogu, kurš neatbilst lojalitātes prasībām.

Saeimai līdz 10.martam būs jāsagatavo un jāiesniedz Satversmes tiesā faktisko apstākļu izklāsts par pērn pieņemtajiem “lojalitātes grozījumiem”. Lietas sagatavošanu tiesa pabeigs līdz jūnija pirmajai pusei, bet tad lemts, kā tā skatāma tālāk. Ar iesniegumu tiesā par normas atbilstību Satversmei vērsās “Saskaņas” frakcijas deputāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti