IUB aizliedz slēgt līgumu par LU Rakstu mājas būvniecības iepirkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) aizliedzis slēgt līgumu par 35 miljonu eiro vērto Latvijas Universitātes (LU) Rakstu mājas būvniecības iepirkumu, liecina informācija IUB.

ĪSUMĀ:

  • LU būs jāpārvērtē, kuram būvniekam uzticēt aptuveni 35 miljonu eiro vērto Rakstu mājas būvniecību un projekta izstrādi.
  • Tā izriet no IUB lēmuma, ar ko LU aizliegts turpināt iepirkuma procedūru un slēgt līgumu.
  • Sūdzību iesniedza kompānija “Merks”, kuras iebildes IUB atzinis par pamatotām.
  • Šis ir otrais piegājiens, ar ko LU cer tikt pie Rakstu mājas. Sākotnēji izmaksas tika lēstas par diviem miljoniem eiro mazākas.
  • LU iepirkumu pārtrauca, kad KNAB sāka kriminālprocesu par iespējamu kukuļošanu un arī aizturēja Baibu Broku.

IUB direktore Dace Gaile
00:00 / 01:08
Lejuplādēt

Šā gada 10.janvārī būvfirma SIA "Merks" iesniedza sūdzību par LU Rakstu mājas būvprojekta izstrādes, autoruzraudzības un būvniecības iepirkumu.

Komisijas lēmums aizliedz pasūtītājam - LU - turpināt iepirkuma procedūru, slēgt iepirkuma līgumu konkursa procedūrā un atcelt iepirkuma komisijas lēmumu par konkursa kandidātu atlases rezultātiem. Tāpat IUB uzdod pasūtītājam - LU - 20 darbdienu laikā no lēmuma paziņošanas dienas novērst iesniegumu izskatīšanas komisijas konstatētos pārkāpumus, atkārtoti izvērtējot konkursa procedūrā iesniegtos pieteikumus, un saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu pieņemt lēmumu, nosūtot paziņojumu IUB un visiem pretendentiem.

IUB direktore Dace Gaile Latvijas Radio skaidroja pieņemtā lēmuma būtību: “Tas nenozīmē, ka mēs esam uzlikuši krustu šai procedūrai un tur vairs nekas nevar turpināties. Šī procedūra, kas sastāv no divām stadijām: nosacīti uzņēmēju priekšatlases, kuru vērtē tikai viņu kvalifikāciju, un tad tie, kas ir atlasīti, tiek aicināti tālāk iesniegt savus tehniskos un finansiālos piedāvājumus.

Šobrīd runa ir tikai par pirmo posmu.

Tātad kandidātu atlasē, izvērtējot kvalifikāciju, mūsu iesniegumu izskatīšanas komisijas ieskatā pasūtītājs tomēr nav pietiekami rūpīgi izvērtējis viena iespējamā kandidāta kvalifikācijas atbilstību. Strīds ir par tādu prasību, kas ir visai izplatīta būvdarbu iepirkumos, proti, ir jābūt pieredzei publisko ēku būvniecībā. Iepirkumu uzraudzības biroja iesniegumu izskatīšanas komisija uzdeva Latvijas Universitātes iepirkuma komisijai vēlreiz izvērtēt šī kandidāta atbilstību izpilda prasības.”

IUB lēmumā skaidrots, ka sūdzības iesniedzēja "Merks" pieteikums konkursā noraidīts, jo "Merks" kā nepieciešamās publisko ēku būvniecības pieredzes objektu norādījis "Decco centru". Taču LU iepirkumu komisija secinājusi, ka šis objekts neatbilst iepirkuma prasībām, jo šajā ēkā nav paredzēts vienlaikus uzturēties vairāk nekā simts cilvēkiem un tā lietošanas veids ir "noliktava". 

Tomēr "Merks" uzskatīja, ka "Decco centrs" pilnībā atbilst iepirkuma prasībām, jo šajā objektā nodrošināta tirdzniecības jeb ekspozīcijas telpu (salonveikala) apvienošana ar noliktavas telpām, padarot publiski pieejamas gan salonveikala, gan noliktavas telpas.

IUB iesniegumu izskatīšanas komisija saņēma arī Ekonomikas ministrijas skaidrojumu, no kura secināja, ka būvniecības iecerē (būvprojektā) norādītais ēkas galvenais lietošanas veids pats par sevi nenorāda un līdz ar to nav pietiekams, lai izdarītu secinājumu par šīs ēkas (ne-) publisko statusu.

Pārbaudot un izvērtējot lietas materiālus, noklausoties lietas dalībnieku IUB iesnieguma izskatīšanas sēdē sniegtos paskaidrojumus, IUB iesniegumu izskatīšanas komisija uzskata, ka "Merks" iesniegums par pasūtītāja rīkotā konkursa kandidātu atlases rezultātiem ir atzīstams par pamatotu.

Iepirkums pērnā gada nogalē tika izsludināts atkārtoti un paredzamā līgumcena tika norādīta 35 miljoni eiro, kas ir par diviem miljoniem eiro vairāk nekā pirmajā - 2018.gadā - izsludinātajā konkursā.

KONTEKSTS:

Rakstu mājas būvniecības iepirkums sākotnēji tika izsludināts 2018.gada pavasarī, arī toreiz uzvarētāju mēģinot noskaidrot konkursa procedūrā ar sarunām. Toreiz iepirkuma prognozētā līgumcena bija 33 miljoni eiro.

Konkursa pirmā kārta bija atklāta, un tai pieteicās septiņi uzņēmumi. Saņemot piedāvājumus, otrajā posmā iekļuva mazāk uzņēmumu, taču to skaits publiski netika atklāts. Uzņēmumu sākotnēji piedāvātās darbu izmaksas bijušas pārāk augstas, tāpēc augstskola pārskatīja projektus, kam sekoja arī jauni piedāvājumi.

Pērn jūlijā Latvijas Universitātes rektora vietniece infrastruktūras attīstības jautājumos Edīte Megne aģentūrai LETA pauda, ka augstskola cer iepirkuma uzvarētāju noskaidrot tuvākajās nedēļās. Tomēr septembrī toreizējais augstskolas rektora pienākumu izpildītājs Gvido Straube paziņoja, ka iepirkums ir apturēts un atsākts no jauna, un tiek veidota arī jauna iepirkuma komisija.

Par Rakstu mājas būvniecību Straube sāka runāt, atbildot uz jautājumu par, iespējams, negodprātīgiem būvniecības iepirkumiem augstskolas vajadzībām. Megne aģentūrai LETA toreiz skaidroja, ka LU aktīvi strādā pie iepirkuma kritēriju pārskatīšanas, lai paplašinātu pretendentu skaitu. Tāpat viņa uzsvēra, ka LU plāns ir līdz 2020.gada maijam vai jūnijam noslēgt līgumu par projektēšanu un būvēšanu, bet ēku nodot ekspluatācijā 2023.gada maijā.

Ar LU Akadēmiskā centra Rakstu mājas būvniecību varētu būt saistīts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess par iespējamu kukuļošanu. Šajā kriminālprocesā KNAB pagājušā vasarā aizturēja toreizējo LU rektora vietnieci Baibu Broku, kura vēlāk atstāja šo amatu.

Brokas aizstāvis Rinalds Bušs iepriekš gan norādīja, ka Broka kategoriski noraida KNAB izteiktos pārmetumus. Advokāts arī noliedza, ka KNAB sāktais kriminālprocess būtu saistīts ar LU Rakstu mājas būvniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti