Panorāma

Strauji kāpj ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils

Panorāma

100 gadu naudas vēsture

N.Muižnieks cer, ka Latvija ratificēs Stambulas konvenciju

Intervija ar Nilu Muižnieku: Ko īsti aizstāv Stambulas konvencijas pretinieki?

Eiropas Padomes Cilvēktiesību komisāra Nila Muižnieka sešu gadu amata termiņš tuvojas noslēgumam un otru reizi kandidēt uz šo amatu nav ļauts. Šonedēļ Strasbūrā tika ievēlēta jauna cilvēktiesību komisāre – pirmo reizi tā ir sieviete – Duņa Mijatovica no Bosnijas- Hercegovinas, kura amata pienākumus sāks pildīt 1.aprīlī. Vērtējot padarīto, Nils Muižnieks intervijā pieskārās arī tematam par Stambulas konvenciju.

Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks savā atskaitē Eiropas Padomes parlamentārajai asamblejai iezīmē visai skarbu situāciju, norādot, ka pēdējos gados, it īpaši 2016.gadā cilvēktiesību situācija ir pasliktinājusies. Vēlāk uz jautājumu, vai ir kāda cilvēktiesību joma, kurā situācija ir uzlabojies, Muižnieks nesteidzas ar pozitīvu atbildi.

Viņaprāt, piemēram, sieviešu tiesību ievērošanā dažās valstīs vērojami uzlabojumi, bet citās gluži pretēji. Un starp tā minama Latvija un tās nespēja ratificēt Stambulas konvenciju.

"Latvija bija pēdējā Eiropas Savienības dalībvalsts, kas parakstīja, es ceru, ka viņa nebūs pēdējā, kas ratificēs šo konvenciju. Tad Latvija izcelsies ļoti negatīvi uz kopējā Eiropas fona – kas tur, kāpēc Latvija ir pret šo konvenciju, kas tagad ir zelta standarts cīņā pret vardarbību pret sievieti un vardarbību ģimenē?" jautā Muižnieks. 

"Tie, kas saka, ka viņi grib aizstāvēt ģimeni – es tā īsti nesaprotu, ko viņi aizstāv? Viņi aizstāv vardarbību? Kāds teica, ka tas ir ceļš uz viendzimuma laulību. Tā ir pilnīga dezinformācija.

Tur nav neviens vārds par viendzimuma laulību šajā konvencijā. Nevienā valstī tas nav noticis saistībā ar šo konvenciju," norāda Muižnieks. 

Sešu gadu laikā, ko Nils Muižnieks pavadījis Cilvēktiesību komisāra amatā viņš apmeklējis visas 47 Eiropas Padomes dalībvalstis. Ukrainā bijis pat 7 reizes, Turcijā – piecas, Krievijā un Azerbaidžānā – pa trim. Un tur arī piedzīvoti vissmagākie brīži.

"Tīri personiski man bija grūti Azerbaidžānas gadījumā. Kad es vienu nedēļu sadarbojos un mēs uzstājāmies kopīgos pasākumos ar Azerbaidžānas cilvēktiesību aktīvistiem, un nākamā mēnesī man viņus jāapciemo cietumā. Es es redzu, ka cietumā daži iztur to pārbaudījumu diezgan labi, bet citiem tas sagrauj viņu garīgo un fizisko veselību. Ukrainā... Es biju Donbasā divas reizes – teritorijā, ko valdība nekontrolēja. Tur iet pāri tiem kontrolpunktiem un redzēt to situāciju – tas bija pilnīgi sirreāli," stāsta Muižnieks. 

"Vēl es atceros ļoti spilgti, ļoti skarbi – Ungārijas pierobežā biju vienā nelegālo imigrantu aizturēšanas vietā. Tur bija pārsvarā bēgļi no Sīrijas un citām valstīm – cilvēki, kuriem vajag aizsardzību. Un ar viņiem apgājās it kā viņi būtu visļaunākie, visbīstamākie noziedznieki – viņi bija saķēdēti kopā. Es ar viņiem runāju caur restēm, man ir tulks, un vienā brīdī viens zēns labā angļu valodā saka – es atvainojos, es esmu finanšu speciālists no Damaskas. Ko es te daru, kāpēc es esmu cietumā? Un tie ir tie smagie brīži. Salīdzinājumā ar šiem cilvēkiem – man jau ir viegla dzīve," uzskata Cilvēktiesību komisārs. 

Vienīgā valsts, kas atteikusies ar Muižnieku sadarboties, ir Krievijai, kurai neiepatikās Muižnieka pirmais ziņojums par cilvēktiesību situāciju Krievijā.

"Pilnīgi nepieņemams viņa vērtējums par to, kas notika Krimā. Tāpēc, ka tas balstījās uz netiešu informāciju - no organizācijām, kas Krimā nav pārstāvētas. Un šajos vērtējumos bija konjunktūra," uzskata Ivans Soltanovskis, Krievijas vēstnieks Eiropas Padomē. 

Krievijas vēstnieks gan aizmirst piebilst, ka Krievijā Krimā neielaiž pilnīgi nevienu cilvēktiesību pārstāvi.

Taču citi bijušie Muižnieka oponenti atzīst – Muižnieks cilvēktiesību komisāra latiņu ir pacēlis ļoti augstu.

"Es viņu neatbalstīju, kad viņš bija kandidāts. Mans kandidāts bija Franss Timmermanss, kuram tagad ir labs darbs Eiropas Komisijā. Bet Muižnieks ir man negaidīti paveicis ļoti labu darbu. Es kā Cilvēktiesību komitejas vadītājs saku – Muižnieks ir noteicis augstu standartu cilvēktiesību komisāriem nākotnē," uzskata 

Pēc Cilvēktiesību komisāra amata, Muižnieks iespējams turpinās darbu kādā augstskolā vai Apvienoto Nāciju organizācijā, bet pirms tam – sola atgriezties Latvijā.

"Gribēšu atpūsties mazliet. Es būšu bijis vienā lielā skrējienā 6 gadu garumā – es gribu atkal iepazīties ar savu sievu, atkal redzēt savus draugus un mazliet atkal integrēties Latvijā," atklāj Muižnieks. 

26 komentāri
Anonīms lietotājs 17890
Vairāku baznīcu pārstāvji un kultūras darbinieki pauž atbalstu Stambulas konvencijas ratificēšanai https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/vairaku-baznicu-parstavji-un-kulturas-darbinieki-pauz-atbalstu-stambulas-konvencijas-ratificesanai.a266223/
Anonīms lietotājs 17890
Ivars Siprus jau nodemonstrēja savu izcilo intelektu, pilnīgi aplami lietojot terminu "genderisms" :))) Un stāstot smieklīgus melus, kuriem nav nekāda sakara ar Stambulas konvenciju. Vai šis vardarbības aizstāvis spēja sniegt kaut vienu pierādījumu savai 6 punktu pasakai par konvenciju? Protams, ka nē! :)))
Ivars Siprus
Ar meliem ASV demokrātu partijas stilā kā reiz nodarbojas aktīvie konvencijas aizstāvji. Viss jau ir uzrakstīts ar citātiem no pašas konvencijas, bet tas tiek ignorēts un nu tagad par meliem pat sauc. Nu ja, zāle nav zaļa, bet gan zila, jo īpaši, ja to pārliecinošā tonī saka pašpasludinātas autoritātes. Zaglis sauc: "ķeriet zagli", bet melis melos apvaino; ko vien ir vērti meli, ka it kā konvencijas pretinieki aizstrāvot vardarbību ģimenē. Par tādiem sīkumiem, kā krimināllikuma un starptautiska dokumenta atšķirībām pat nerunāsim. Tur ir jābūt patiešām stulbam vai arī par tādiem ir jāuzskata savus oponentus, lai faktu, ka var nepievienoties starptautiskam dokumentam, bet realizēt to (tajā pašā krimināllikumā arī starp citu), salīdzināt ar krimināllikuma nevajadzību. Tā var izteikties tikai nelieši vai idioti (pēc visa spriežot nelietība ir izplatītākā Stambulas konvencijas aizstāvju īpašība)
Anonīms lietotājs 17890
Stambulas konvencijas pretinieku un genderisma sludinātāju nožēlojamie argumenti: "Neviens netraucē cīnīties ar vardarbību un vardarbību pret sievietēm, bez Stambulas konvencijas ratifikācijas." Neviens netraucē cīnīties pret noziedzību arī bez Kriminālkodeksa - tātad tas ir pilnīgi lieks. Un "vardarbība konvencijā ir tikai piesegs preteklību juridiskai nostiprināšanai." - žēl, ka šie vardarbības aizstāvji nespēj norādīt ne konvencijas vienu punktu, kas piesegtu viņu gara augli - "preteklības" :)))
Anonīms lietotājs 17890
Diemžēl ne Satversme, ne Krimināllikums, ne arī policija šobrīd netiek galā ne ar diskrimināciju, ne ar vardarbību. Konvencija paredz tādu pasākumu kopumu, kuru pašlaik nerealizē neviena institūcija. Jūsu sazvērestības teorijai par kaut kādiem slēptajiem labuma guvējiem ir uzjaurinoša pasaciņa bez jebkādiem pierādījumiem. :)
Jānis Krūmiņš
Kāpēc tas ir nepieņemami. 4. Saskaņā ar šīs Konvencijas noteikumiem par diskrimināciju netiek uzskatīti īpašie pasākumi, kas vajadzīgi, lai novērstu ar dzimumu saistītu vardarbību un aizsargātu sievietes no šādas vardarbības. Latvijas Republikas Satversme 91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas. To sauc par tiesisko nihilismu, šī konvencija ir pamats kārtējam sociālistu biznesa projektam, kur "neieinteresēti un līdzjūtīgi cilvēki" "nesavtīgi" cīnās pret sieviešu diskrimināciju. Ar vardarbību, lai cīnās policija, tam ir domāts krimināllikums.
Anonīms lietotājs 17890
Atkārtoju, tā nav izvēle, bet "...ko konkrēta sabiedrība uzskata par atbilstošām sievietēm un vīriešiem;". Jūs nespējat atšķirt "indivīda izvēli" no "sabiedrības uzskatiem"?
Aldis Novokšanovs
Anonīms lietotājs 17890: Lasiet Konvencijas 1 nod. 3. pants, c) definīcija: ar terminu „sociālais dzimums (dzimte)” tiek saprastas sociālās lomas, uzvedība, nodarbošanās un īpašības, ko konkrēta sabiedrība uzskata par atbilstošām sievietēm un vīriešiem;
Anonīms lietotājs 17890
Ivars Siprus, Jūsu piedāvātais fake news avots nav arguments. Neviena apstiprinājuma. Neviena pierādījuma. Pa punktiem 1. - meli; 2. - meli;, 3. - meli; 4. - meli; 5. - meli; 6. - meli. Jūs pat nejēdzat, ko nozīmē genderisms un lietojat šo terminu pilnīgi aplami :))) https://en.wikipedia.org/wiki/Genderism
Anonīms lietotājs 17890
Aldis Novokšanovs, pretrunu nav. Izlasiet vēlreiz. Sociālais dzimums nenozīmē nodarbošanās vai uzvedības izvēli. Konvencija aicina mainīt tos stereotipus, kuri ir diskriminējoši un tiesības ierobežojoši.
Ivars Siprus
Argumenti ir arī te (https://infoagentura.wordpress.com/2016/05/31/stambulas-konvencija-homoseksualistu-pedofilu-aprindu-kartejais-sabiedribas-maitasanas-meginajums/ ), bet tie labākajās Gēbelsa propagandas tradīcijās tiek ignorēti, nepārtraukti atkārtojot, ka argumentu neesot. Īsumā: 1. Stambulas konvencija satur vīriešu vainīguma prezumciju; 2.Tiek ieviests jauns obligāts juridisks termins "genders", kam atsevišķās valstīs jau ir konkrēta nozīme un pielietojums; 3.Paredzēta obligāta un piespiedu vairuma sabiedrības pārveidošana saskaņā ar " genderisma" normām; 4.Paredzēta bērnu obligata apmācība "genderizācijas" jautājumos jau kopš bērnudārza; 5.Visu augstākminēto paredzēts stingri kontrolēt (Latvija tādējādi zaudē daļu savas suverenitātes); 6.Tā kā vairums sieviešu, kuram ir bērnu ir pret "genderizācijas" normu ieviešanu un bērnu psihes kropļošanu ar tām, Stambulas konvencija visa cita starpa ir agresija pret tradicionālām sievietēm;
Aldis Novokšanovs
Šī LM saite, tādā naivas tantes stilā (jaut. - atb. formā, ar bērnudārza līmeņa piemēriem) skaidro, ka "viss būs labi", tomēr pati ir pretrunā ar konvencijas 1. nod. 3 p. c) jautājumā par sociālo dzimumu sakot ka cit.///...Cilvēks nevar izvēlēties savu sociālo dzimumu, .. /// respektīvi, siev. vai vīr. nevar izvēlēties kaut vai savu nodarbošanos vai uzvedību!, kaut gan pati konvencija 3n. 12. p. 1.p.aicina uz izmaiņām siev. un vīr. uzvedības modeļos, protams, ka stereotipiskajos :)
Aldis Novokšanovs
Apgaismotāj, paskaidrojiet, lūdzu, "tantei Bauskā" tuvāk jēdzienu "sociālais dzimums" 1 n. 3 p.c) tad, varbūt, varēsiet atskārst, kas nepatīk.
Anonīms lietotājs 18485
https://www.facebook.com/groups/274872846233093/photos/?filter=photos Piemēri izglītības jomā mazajiem u.c.
Ivars Siprus
Genderisma neprāts Lielbritānijā: Skolotāju atstādina, jo viņš meiteni nosauc par meiteni https://infoagentura.wordpress.com/2017/11/21/genderisma-neprats-lielbritanija-skolotaju-atstadina-jo-vins-meiteni-nosauc-par-meiteni/
Ivars Siprus
Stambulas konvencijas aizstāvji cenšas „izbīdīt” tās ratifikāciju, manipulatīvi izmantojot apšaubāmas un „iemidzinošas” tēzes par konvencijas „nekaitīgumu” tradicionālām vērtībām un LR Satversmei. Jebkura konvencija, tai skaitā Stambulas konvencija, nav nekas obligāts, ko par katru cenu jāpieņam un kam jāpievienojas. Ja sabiedrībā ir kaut mazākās šaubas un vai tā rada šķelšanos, tad to var nepieņemt, tai pat laikā tas netraucē LR likumdošanā un praksē realizēt tos konvencijas principus, par kuriem eksistē sabiedriskais konsensus. Neviens netraucē cīnīties ar vardarbību un vardarbību pret sievietēm, bez Stambulas konvencijas ratifikācijas, un pēc būtības tas jau notiek. Priekš kam lieki un bez mazākās vajadzības uzņemties starptautiskas juridiskas saistības par vairāk kā apšaubāmām lietām, ja to var nedarīt un tāpat realizēt cīņas pret vardarbību pamatprincipus?! Tas nav vajadzīgs. Vai arī ir vajadzīgs, ja vardarbība konvencijā ir tikai piesegs preteklību juridiskai nostiprināšanai.
Ivars Siprus
Stambulas konvencija – homoseksuālistu – pedofīlu aprindu kārtējais sabiedrības maitāšanas mēģinājums https://infoagentura.wordpress.com/2016/05/31/stambulas-konvencija-homoseksualistu-pedofilu-aprindu-kartejais-sabiedribas-maitasanas-meginajums/
Anonīms lietotājs 17890
Stambulas konvencijas pretinieku nožēlojamie argumenti: "Dīvaini, ka cilvēktiesību aizstāvis domā, ka konvencijas ratificēšana automātiski uzlabos sieviešu stāvokli - kā paraksta, tā dzīve paliek labāka." 1) neviens neapgalvo, ka uzreiz automātiski uzlabosies; 2) tad jau atceļam Satversmi, Cilvēktiesību hartu, likumus - to ieviešana arī automātiski nenovērš likuma pārkāpumus; 3) uzlabojumus sieviešu tiesību jomā Latvijā būtu jāargumentē ar faktiem, nevis ar prastu lumpeņu ad hominem. :)))
Anonīms lietotājs 17890
...kas atspēko dažādus...
Aldis Novokšanovs
https://manabalss.lv/par-stambulas-konvencijas-neratificesanu-latvija-republikas-12-saeima/show?locale=lv Diskusija par šo, ar iespēju balsot, t.i. kustināt Saeimas galvas noteiktā virzienā :)
Valdis Valters
Kur ir problēma LTV1 tiešraidē konfrontēt Stankēviču un Muižnieku? Un tad šajā sarežģītajā jautājumā būs skaidrs , kurš un kam kalpo!
Anonīms lietotājs 18482
Dīvaini, ka cilvēktiesību aizstāvis domā, ka konvencijas ratificēšana automātiski uzlabos sieviešu stāvokli - kā paraksta, tā dzīve paliek labāka, diez vai tas zelta standarts papīra formātā parakstot ko uzlabos. Galīgi neizprotami, ka viņš brīnās par tiem, kuri aizstāvot ģimeni, jo vai tad viņi aizstāvot vardarbību? Kāds pamats Muižniekam ģimeni saistīt obligāti ar vardarbību, tā ir viņa paša pieredze?? (tas viss no raksta!). Un kaunējies būtu teikt, ka dažās valstīs sieviešu tiesību jomā ir uzlabojumi, bet Latvijā gluži pretēji. Biežāk vajadzēja būt mājās, tad zinātu, kas un cik te ir uzlabojies, un tad nevajadzētu „mazliet atkal integrēties Latvijā” un iepazīties ar ģimenes locekļiem. Šobrīd Stambulas konvenciju ir parakstījušas 46 valstis, taču ratificējušas tikai 28, un daudzas neratificē tādu pašu iemeslu pēc kā Latvija. Ja Muižnieks konvencijā redz tikai tekstus par vardarbību pret sievietēm, tad lai pats kārtīgi izlasa konvenciju vēlreiz. Briseles lakstīgalas.
Aldis Novokšanovs
Komisārs Nils runā par"zelta standartu cīņā pret vardarbību pret sievieti un vardarbību ģimenē" - skaisti, paldies, tik tālu mēs saprotam jēdzienu sieviete un ģimene, bet lūgtum, fobiskajai tautas daļai, paskaidrot tuvāk jēdzienu "sociālais dzimums" (1 n. 3 p.c)! ieskatam, kaut vai runa ir par 3 n.12 p. 1 - tas ir ļoti daudzsološs, skaidri izsakoties: cit. /// Latvijas republika veic visus vajadzīgos pasākumus, lai veicinātu IZMAIŅAS sociālās vides un kultūras noteiktajos sieviešu un vīriešu uzvedības MODEĻOS nolūkā izskaust paražas, tradīcijas, aizspriedumus un jebkādu citu praksi, kuras pamatā ir IDEJA par sieviešu un vīriešu LOMĀM, kas PADARĪTAS par stereotipiem. /// Būtu jauki apspēlēt šīs lomas un citus konceptus ar piemēriem iz dzīves, un uzbrukt tautas atpalikušajiem tumsoņām, lai veicinātu šīs izmaiņas, vislabāk sab. TV tiešraidē ;)
Valdis Bērziņš
Pret sieviešu sišanu protestē tikai radikālas feministes? Pasākumi pret sieviešu sišanu esot bezizeja? Urlu un radikālu islāmistu vidē tā tiešām ir bezzizeja. LOL
Kremilek Rukis
Ir tīrā demagoģija Stambulas konvencijas gadījumā pieminēt tikai vardarbību un noklusēt to, kā šo konvenciju var izmantot radikālais feminisms. Vai tiešām gribam iedzīt sevi bezizejā, pret kuru jau pat ne-tik-radikālās feministes sāk iebilst (K. Denēva)?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti