Panorāma

Gandrīz dubultojusies komunālo pakalpojumu apmaksa ar kartēm

Panorāma

Panorāma

Daugavā ieplūst kanalizācija

Intensīvā lietus dēļ Rīgā vairāku stundu garumā Daugavā ieplūst kanalizācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Otrdien dienas pirmajā pusē galvaspilsēta piedzīvoja tik ilgstošu un intensīvu lietu, ka nācās veikt neattīrītu notekūdeņu izlaides Daugavā. Precīzs piesārņotā ūdens apjoms, kas šīs dienas laikā nonācis upē, vēl nav aprēķināts. Rīgas dome norādīja – pēdējo gadu laikā ir būtiski samazināts reižu skaits, kad ūdenstilpe jāpiesārņo. Tomēr ievērojami labāki risinājumi kaitējuma novēršanai iespējami vien pēc vairākiem gadiem. 

Otrdien Rīgā lietus ilgstoši lija gandrīz bez apstājas. Kanalizācijas kopsistēmām un attīrīšanas iekārtām nebija pa spēkam apstrādāt tik lielu ūdens apjomu. Tāpēc Rīgā tika atvērtas avārijas izlaides un likteņupē vairāku stundu garumā gāzās neattīrīti kanalizācijas ūdeņi. 

"Rīgas ūdens" speciālisti uzraudzīja karti, kurā sarkani punkti norādīja uz pārāk lielu ūdens līmeni sateces baseinā jeb vietā, kur notekūdeņi novadīti.

"Kad šie līmeņi sasniedz tādu robežu, ka var apdraudēt gan rīdziniekus, gan mūsu klientu pagrabu applūšanas, ielu applūšanas,

mums nākas diemžēl atvērt avārijas izlaidi un sākt sūknēt arī avārijas izlaidei, lai nepārslogotu attīrīšanas iekārtas,"

pastāstīja "Rīgas ūdens" Kanalizācijas tīklu sūkņu staciju dienesta vadītājs Kaspars Birkhāns.

Neattīrīto kanalizācijas ūdeņu avārijas izlaides parasti notiek pie Voleriem. Taču otrdien iedarbinātas vēl divas. "Rīgas ūdens" neatklāj, kurā Daugavas posmā avārijas režīmā izlaisti pārējie neattīrītie notekūdeņi.

"Piebremzēt sūkņu stacijas manā pieredzē nācies pirmoreiz," stāstīja Birkhāns. Viņš norādīja, ka iemesls šādam notikumam ir stiprs lietus vienlaikus visā galvaspilsētas teritorijā. Īpaši lielas problēmas tas rada vietās, kur ir asfalts un bruģis, jo ūdenim nav, kur uzsūkties.

Arī precīzu piesārņotā ūdens apjomu, kas nonācis upē, varēs noteikt vien rīt.

"Rīgas ūdens" norādīja – neizlaižot lieko ūdeni, sabojātos attīrīšanas process.

Tā atjaunošana prasītu 10 dienas, un visu šo laiku jūrā ieplūstu neattīrīts ūdens. Tāpēc avārijas izlaide uzskatāma par mazāku ļaunumu. Taču neattīrīti ūdeņi stipra lietus laikā Daugavā ietek arī no citām Rīgas vietām. 

Latvijas Televīzija devās uz Daugavas posmu pie Salu tilta. To, kas šajās stundās satek Daugavā, var sajust ar vairākām maņām – gan redzēt, gan saost.

Daugavas piesārņošana stipru lietusgāžu laikā nav jauna problēma. Tā ir Valsts vides dienesta redzeslokā.

"2021. gadā ir mazākais avārijas izlaižu skaits, kāds ir bijis "Rīgas ūdens" vēsturē.

Bet, lai ietu tālāk un izvairītos no šādiem atsevišķiem stipriem lietus periodiem, tad tur ir vēl plašākas investīcijas. Es noteikti arī no savas puses uzskatu, ka šis investīcijas atmaksājas," komentēja Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis ("Par!/Progresīvie").

Viņš norādīja, ka viens no veidiem, kā samazināt avārijas izlaižu skaitu, būtu papildu krājrezervuāra izbūve. Tā tas ir Viļņā. Tāda izbūve izmaksātu ap 40 miljoniem eiro. Vēl viens – daudz apjomīgāks projekts – būtu kopsistēmas nodalīšana, lai notekūdeņi no ēkām nenonāktu tajā pašā sistēmā, kur lietus ūdeņi.

Arī tāds uzdevums izmaksātu desmitiem miljonu un prasītu vairākus gadus. Taču pašlaik precīzu termiņu deputāts nenosauc, norādot, ka abas ieceres iekļautas "Rīgas ūdens" stratēģiju projektā, kas vēl tikai gaida apstiprināšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti