Panorāma

Jauna pieeja vēža ārstēšanā

Panorāma

Studenti no Ukrainas mācās Latvijas Universitātē

Krievu savienības likvidēšana – nākamās Saeimas jautājums

Iniciatīvu par Latvijas Krievu savienības darbības pārtraukšanu, visticamāk, skatīs nākamā Saeima

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kolektīvais iesniegums "Par vienotu sabiedrību bez Latvijas Krievu savienības" iesniegts Saeimā, bet, visticamāk, pašreizējais parlamenta sasaukums to nepagūs izskatīt. Mums nav par saviem līdzekļiem jāuztur partija, kas šķeļ sabiedrību un darbojas pret Latvijas interesēm, tā uzskata jelgavnieks Gatis Auziņš un vairāk nekā 10 000 cilvēku, kas portālā "manabalss.lv" parakstījuši Auziņa izveidoto iniciatīvu par Latvijas Krievu savienības aizliegšanu. 

10. maija notikumi pie pieminekļa Uzvaras parkā Rīgā bija pēdējais piliens jelgavnieka Auziņa pacietības mērā. Jau nākamajā dienā viņš portālā "manabalss.lv" iesniedza iniciatīvu "Par vienotu sabiedrību bez Latvijas Krievu savienības".

Auziņš pauda: "Es izlēmu, ka mums, latviešiem, vajag sākt organizēties, apvienoties un tikt galā ar šāda veida naidīgām partijām Latvijā. Mums vairāk nevirmos gaisā tā krievu pasaules ideoloģija."

Auziņš arī uzskata par nepareizu, ka partija, kas, viņaprāt, darbojas pret Latvijas interesēm, tiktu finansēta no Latvijas valsts budžeta. Rezultāti 14. Saeimas vēlēšanās ļaus Krievu savienībai saņemt valsts finansējumu aptuveni 150 000 eiro gadā

"Es domāju – ir ļoti daudz vietu, kur šo naudu varētu izmantot un kur tā būtu daudz vairāk nepieciešama nekā šai partijai," atzīmēja Auziņš.

Viņa sākto iniciatīvu aptuveni mēneša laikā parakstīja vairāk nekā 10 000 cilvēku, un tā tika iesniegta Saeimā. Augustā Saeima to nodeva izvērtēšanai Nacionālās drošības komisijā

Saeimas deputāte un Nacionālās drošības komisijas sekretāre ("Attīstībai/Par!") norādīja: "Mēs esam saņēmuši no mandātu komisijas iesniegumu un pieprasījuši informāciju atbildīgajām iestādēm. Esam saņēmuši daļu informācijas un daļu vēl gaidām. Tā ka – esam šī procesa vidū."

Var diezgan droši prognozēt, ka pašreizējais Saeimas sasaukums nepagūs šo iniciatīvu izskatīt līdz gala lēmumam. Parlamentiem mainoties, jaunā Saeima, kas sāks darbu novembrī, izvērtēs,  kurus iepriekšējā sasaukuma nepabeigtos darbus turpināt un kurus ne. Vai šī iniciatīva nenogrims Saeimas arhīvos?

13. Saeimas deputāts Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība) pauda: "Kamēr nav zināms, kāds būs koalīcijas sastāvs, tikmēr ļoti grūti prognozēt, kurus likumprojektus pārņems jaunā Saeima. Bet var nešaubīties, ka Nacionālā apvienība stingri aizstāvēs, lai šo jautājumu turpinātu skatīt."

Savukārt Saeimas deputāts Ainars Latkovskis ("Jaunā Vienotība") sacīja: "Nacionālās drošības komisija ir tā saucamā uzraudzības komisija, nevis likumdošanas komisija. Tās pamatuzdevums ir uzraudzīt drošības situāciju Latvijā. Līdz ar to piekrītu – nākamajai Saeimai tas pats jādara ir."

Tikmēr tagad jau partiju "Latvija pirmajā vietā" pārstāvošā Ramona Petraviča norādīja: "Nu, protams, – ir jāizvērtē visi apstākļi un, ja tādi ir, kas pretrunā ar mūsu valsts drošību, neatkarību un tā tālāk, tad neapšaubāmi jāpieņem lēmums par šādas partijas aizliegšanu."

Bijušais Nacionālās drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis («Apvienotais saraksts») uzsvēra – Latvijas Krievu savienības vietā var rasties citas prokremliskas partijas. Tādēļ Latvijā jau laicīgi ir sagatavots nepieciešamais regulējums, lai arī tādas aizliegtu, tiklīdz parādās pretvalstiska darbība. 

Kučinskis skaidroja: "Nacionālās drošības komisija jau ziemā nodeva Saeimas uzlabojumus likumdošanā, kas jau pieņemti un Valsts drošības dienestam atvieglo procesu šādu partiju aizliegšanā. Jebkura partija, kura izcelsies ar pretvalstiskiem lozungiem, pretvalstisku rīcību, ar visu likuma bardzību ātri vien var tikt aizliegta."

Vienlaikus vairāki deputāti atzina – gan minētie likuma grozījumi, gan iedzīvotāju iniciatīva darbojas arī preventīvi. Proti, tas prokremliskām partijām licis pieklusināt savu retoriku. 

Latvijas Krievu savienības līdzpiekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs par Saeimā iesniegto iniciatīvu izteicies kritiski: "To iniciatīvu izveidoja neveiksminieks un parakstījuši cilvēki, kuri nav izpratuši, ko nozīmē demokrātiska un toleranta valsts, kurā var būt atšķirīgi viedokļi. Viņiem ir tāda tieksme visiem uzspiest vienotu ideoloģiju."

Vienlaikus Mitrofanovs atzina – fakts ka tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju acīs viņa vadītā partija tiek uztverta kā naidīga, esot raisījis pārdomas. 

Mitrofanovs sacīja: "No savas puses – mums ir jāiegulda vairāk resursu, lai komunicētu vairāk ar latviešu auditoriju, un mēs to noteikti darīsim, paplašinot mūsu komunikāciju sociālajos tīklos."

Plaši uzrunāt latvisko sabiedrību Latvijas Krievu savienība nevarot līdzekļu trūkuma dēļ. Arī minēto valsts finansējumu partija joprojām nesaņemot, jo Latvijas komercbankas atsaka tai konta izveidošanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti