Iedzīvotājiem ar derīgu pasi nebūs obligāti jāsaņem ID karte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Personām, kurām līdz šī gada 30. aprīlim ir izsniegta tikai pase, elektroniskā identifikācijas (eID) karte būs obligāta tad, kad beigsies pases derīguma termiņš, paredz Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā.

Iedzīvotājiem ar derīgu pasi nebūs obligāti jāsaņem ID karte
00:00 / 02:43
Lejuplādēt

Kamēr Latvijas iedzīvotājam, pilsonim vai nepilsonim ir derīga pase, eID karte nebūs obligāta līdz pat 2031. gadam.

"Tādējādi personas apliecības jeb eID kartes kā obligāta personu apliecinoša dokumenta ieviešana notiks pakāpeniski, nenosakot konkrētu datumu, kā tas bija paredzēts iepriekš," pauda par grozījumu virzību Saeimā atbildīgās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)).

Vienlaikus personām no 15 gadu vecuma, apmeklējot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, eID karte tiks noformēta kā primārais un obligātais personu apliecinošais dokuments. Pase turpmāk būs izvēles dokuments, kas tiks noformēts, ja personai būs tāda vēlme.

Šie likuma grozījumi attiecas uz visām iedzīvotāju grupām, tai skaitā senioriem, kā arī tiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuri dzīvo ārvalstīs.

Likuma izmaiņas stāsies spēkā jau piektdien nolūkā atslogot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP). Tomēr pašlaik vismaz lielākajās nodaļās darba nav mazāk kā pēdējos mēnešos, stāstīja PMLP pārstāve Madara Puķe.

"Šobrīd aizvien Rīgas nodaļās un citās lielākajās nodaļās ir vērojams klientu pieplūdums. Visvienkāršāk dokumentus ir saņemt reģionālajās nodaļās. Piemēram, šodien ziņojām, ka Ventspilī un Dobelē jau kopš paša rīta bija ļoti maz klientu. Vakar stundu pirms slēgšanas arī Rīgas 1. nodaļā bija maz klientu," teica Puķe.

Pēc likuma izmaiņu spēkā stāšanās PMLP sagaida mazāku noslodzi. Tomēr vairāku iemeslu dēļ būtisks atslābums nav gaidāms.

"Tuvojas vasara. Ir cilvēki, kuriem beidzas dokumenta derīguma termiņš. Tāpat ir cilvēki, kuriem jau tūlīt jānoformē eID karte, jo Autotransporta direkcijas noteiktās transporta atlaides no šīs vasaras būs pieejamas tikai ar eID karti," klāstīja PMLP pārstāve.

Latvijas Radio ceturtdienas rītā pārliecinājās, ka lietotnē "Qticket" dokumenta noformēšanai virtuālajā rindā PMLP Rīgas nodaļās iestāties vai nu nav iespējams, vai jāgaida līdz pat četrām stundām. Vieglāk to paveikt reģionos, piemēram, Madonā, Ludzā vai Limbažos. Savukārt elektroniskās pierakstīšanās sistēmā vismaz galvaspilsētā konkrēti pulksteņlaiki rezervēti vairākas nedēļas uz priekšu.

Atteikties no eID karšu obligātuma sākotnēji rosināja ZZS. Tās ierosinājumu pārstrādāja Iekšlietu ministrija un Saeimas Juridiskais birojs. Uz galīgo lasījumu pāris likumā neiekļautus priekšlikumus bija iesniedzis ZZS deputāts Armands Krauze. Viņaprāt, vairāku gadu laikā mazinājusies eID kartes loma kā vienīgajam drošam autentifikācijas pakalpojumu piekļuves rīkam. Viņaprāt, jāatstāj vienlīdzīga gan ID kartes, gan pases loma.

"Šobrīd ir 2023. gads, tātad ir pagājuši jau daudzi gadi, un es atgādināšu, ka ID karte ar tajā iestrādātajām funkcijām nav vienīgais šis rīks, kas ir paredzēts autentifikācijai valsts sistēmās "Latvija.lv" un daudz kur citur, ir arī "eParaksts mobile", kas ir tāds pats rīks, ko, starp citu, nodrošina valsts uzņēmums. Un vairs tie argumenti, kas ir minēti likuma anotācijā, nav mūsdienīgi un aktuāli," teica Krauze.

KONTEKSTS:

Iepriekš likumā bija noteikts, ka no 1. maija tikai personas apliecība būtu obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsonim vai nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu. Savukārt pasi kā personas apliecinošu dokumentu varētu izmantot pēc izvēles. Iepriekš eID karti plānoja noteikt par obligātu dokumentu jau no janvāra, taču šo termiņu atlika līdz maijam.

Taču PMLP aplēsusi, ka personas apliecības pašlaik nav aptuveni 350 000 cilvēku un visiem tās sagādāt jau līdz šā gada 1. maijam nebūtu iespējams, jo PMLP trūkst darbinieku un iestāde jau ilgāku laiku netiek galā ar noslodzi, apkalpojot gan Ukrainas bēgļus, gan daudzos dokumentu sagatavošanas pieprasījumus. Tāpēc nolemts likuma prasības mainīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti