Pusdiena

Dažādi vērtē ieceri ļaut pašvaldībām dibināt sociālos uzņēmumus

Pusdiena

Pusdiena 25.03.2017

Iedzīvotāji iebilst pret Rīgas TEC-1 ēkas nojaukšanu un aicina tai piešķirt otru dzīvi

Iedzīvotāji iebilst pret Rīgas TEC-1 ēkas nojaukšanu un aicina tai piešķirt otru dzīvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Čiekurkalna iedzīvotāji iebilst Rīgas pirmās termoelektrocentrāles jeb TEC - 1 ēkas nojaukšanai. “Latvenergo” padomju industriālā mantojuma ēku plāno demontēt, jo to neizmanto jau vairāk nekā 10 gadus, un tā kļuvusi bīstama. Turpretī iedzīvotāju ieskatā īpašnieka attieksme pret objektu bijusi nolaidīga un objektam ir iespējams piešķirt otru dzīvi. 

Čiekurkalna attīstības biedrība arī aicinājusi ēku iekļaut aizsargājamo pieminekļu sarakstā.  

“TEC-1 ēka ir celta no 1954. līdz 1958. gadam. Ēkas fasādē var saskatīt tautiska romantisma iezīmes, kas ir diezgan raksturīgas tobrīd Staļina laika tipa ēkām,” apkaimes iedzīvotājs un Čiekurkalna attīstības biedrības pārstāvis Kaspars Spunde skaidro iemeslus, kādēļ ēka ir būtiska pilsētvides ainavā.

Arhitekta Edgara Šēnberga projektētā ķieģeļu ēka ar dūjas miera simbolu uz fasādes ir arī industriāls mantojums, un iedzīvotāji ir pret ēkas nojaukšanu.

“TEC-1 ēka ir nozīmīga Čiekurkalna dominante un pārraugāma teju no katra apkaimes punkta. Tieši tā iemesla dēļ, ka Čiekurkalns sevi asociē ar šo ēku, mēs gribētu to saglabāt arī nākamajām paaudzēm. Turklāt industriālā mantojuma saglabāšana, neskatoties uz to, ka tie ir padomju laiki, arī šis mantojums ir topā un to iespējams pielāgot dažādām vajadzībām,” saka Spunde.

Runājot par ēkas funkcionalitāti, iedzīvotājs piesauc starptautisku pieredzi, piemēram, Teita modernās mākslas muzejs un Batersijas biroju komplekss ir izveidoti bijušo Londonas elektrostaciju ēkās.

Savukārt akciju sabiedrības “Latvenergo” valdes loceklis Guntis Stafeckis piezīmē, ka laika gaitā, mainoties kurināmā izejvielām, uzņēmums esošo TEC-1 staciju aizvietojis ar jauniem energoblokiem un veco ēku saimnieciski neizmanto jau 12 gadus.

“Ēka nav bijusi apkurināta visus šos gadus, un līdz ar to ražošanas ēka kļūst arvien bīstamāka cilvēkiem, kas teritorijā uzturas, tāpēc ir nepieciešams šo māju demontēt. Arī pēc Rīgas pilsētas teritorijas plānojuma nosacījumiem pie TEC-1 nedrīkst atrasties neviena sabiedriska rakstura celtne 100 metru rādiusā, sekojoši pielāgot to kādai koncertzālei, muzejam u.t.t. teorētiski nemaz nav iespējams,” saka Stafeckis.

TEC-1 ēkas demontāžas darbus noslēgt plānots nākamgad. Rīgas pirmā termoelektrocentrāle nav atrodama arī valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Taču, ņemot vērā sabiedrības interesi, arī Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcija piektdien, 24.martā, Pieminekļu uzskaites komisijā vērtē objekta kultūrvēsturisko nozīmi.

Inspekcijas pārstāve Katrīna Kukaine norāda, ka “padomju laika būves mēs sākam novērtēt arvien uzmanīgāk, jo arī tas laiks nevar palikt bez savām laika zīmēm”.

“Tāpat starptautiskā Faro konvencija nosaka, ka tad, ja sabiedrība vērš uzmanību uz kādu objektu, ko uzskata par vērtīgu un saglabājamu, tad ekspertiem ir jāiedziļinās un jāvērtē šī ēka, liekot uz svaru kausiem gan sabiedrības, gan īpašnieka viedokli. Šajā gadījumā jāņem vērā arī ēkas tehniskais stāvoklis,” skaidro Kukaine.

Čiekurkalna iedzīvotāji ir tikušies ar “Latvenergo” pārstāvjiem un nākamnedēļ 30. martā plāno ēku apmeklēt kopīgi ar ekspertiem. Tāpat iedzīvotāji ar atklāto vēstuli vērsušies arī pie Rīgas domes un arī no pašvaldības sagaida kādu iesaisti.

Pēdējos gados sargājamu pieminekļu sarakstā iekļauti divi padomju objekti – restorāna "Sēnīte" ēka un Ogres degvielas uzpildes stacija.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti