Dienas ziņas

Varas maiņa Bauskas novadā

Dienas ziņas

Eirovīzijas 2. pusfināls ir klāt

Iesvēta ceturto bērnu māju Grašos

Grašu ciematā atklāj ceturto māju bez vecāku gādības palikušiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Nodibinājums "Fonds Grašu bērnu ciemats" Cesvaines novadā bērnu aprūpes jomā darbojas jau gandrīz 25 gadus, savā paspārnē uzņemot bez vecāku gādības palikušus bērnus no dažādām Latvijas pilsētām. Pirmajos gados bērni dzīvoja tikko restaurētajā Grašu muižas ēkā, bet ātri vien tika nolemts izveidot nelielas mājas, lai aprūpi pēc iespējas vairāk tuvinātu ģimeniskai videi. Nupat atklāta vēl viena māja.

Glīti un mājīgi iekārtotas istabiņas, mūsdienīgs aprīkojums un pāri visam – mīlestība. Tā raksturojama ceturtā, nupat iesvētītā un atklātā Grašu bērnu ciemata mājiņa un pašā ciematā valdošā vide.

"Šī ir vieta, no kuras mēs tagad esam tikuši tik tālu, katram ir sava dzīve un katrs ir kaut ko izveidojis.

Kad ir iespēja - es ar lielāko prieku atbraucu, skatos kā viss mainās, kā viss attīstās," stāsta Francijā strādājošais uzņēmējs Edgars.  Viņš ir viens no 50 jauniešiem, kurš ciemata pastāvēšanas laikā no šejienes devies savā lielajā dzīvē.

Līdz ar viņu ciemos pie savām audzītēm sabraucis krietns pulciņš jauniešu, tostarp Edgars, kurš, dienēdams Latvijas armijā, jau pabijis vairākkārt misijā Āfrikā.

"Šis bērnunams nav tā kā valsts bērnunams, kur visi ir vienā lielā mājā vienkārši, dzīvo visi kopā. Šeit mēs dzīvojām četrās mājiņās, pa astoņi bērni katrā mājiņā. Dzīvo, audz ar saviem brāļiem, māsām, teiksim tā. Patīkami ir tas, ka audzinātājas katram bērnam individuāli var veltīt laiku, individuālu pieeju var atrast,  un tas bērnam ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz viņam tālāk attīstīties," skaidro Latvijas armijas karavīrs Edgars.

Šobrīd Grašu ciematā dzīvo 34 bērni un jaunieši, taču jau tuvākajā laikā viņu skaits pieaugs.

"Pagājušajā nedēļā mums ievietoja jau trīs bērniņus un zinām, ka pēc pāris nedēļām būs vēl pieci vienas ģimenes bērni. Tā sanāk, ka praktiski mēneša laikā mēs būsim atkal piepildījuši visas mājas un visas četras būs jau šobrīd pilnas. Mēs tiešām ceram, ka tās viņiem kļūs par mājām," saka Grašu bērnu ciemata direktore Sandra Stade.

"Šis darbs ir ļoti smags, audzinātāja darbs ir ļoti, ļoti grūts, jo rezultāts nav katru dienu, viņš reizēm ir pēc gada, ar kādu bērnu reizēm pēc pieciem gadiem, un tad, kad viņi atbrauc un saka, ka labi, ka viņi bija šeit, Grašos, tad tas mums ir ļoti liels gandarījums," atzīst Stade.

Grašos redzētais liecina, ka aprūpes iestāde nevar aizstāt bērnam ģimeni, taču tā var censties radīt māju sajūtu un audzināt pilnvērtīgai un atbildīgai dzīvei, kas ir arī valstī uzsāktā deinstitucionalizācijas procesa pamats.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti