Dienas ziņas

Smagā automašīna uzbrauc velosipēdistiem

Dienas ziņas

Pēta, kā mazināt bērnu agresiju

Getliņos atklāj atkritumu šķirošanas rūpnīcu

Getliņos atklāj Austrumeiropā lielāko atkritumu šķirošanas rūpnīcu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Getliņu poligona teritorijā pirmdien atklāja Austrumeiropā lielāko atkritumu šķirošanas rūpnīcu, kas gadā spēs sašķirot aptuveni 300 tūkstoš tonnu atkritumu. Jaunā rūpnīca atkritumu poligona izmantošanas laiku paildzinās vismaz par 15 gadiem.  

Konkursā par rūpnīcas izbūvi ar 10,5 miljonu eiro piedāvājumu pirms diviem gadiem uzvarēja kompānija “Vides pakalpojumu grupa”. Puse no šis naudas nāca no Eiropas Kohēzijas fonda, otru pusi ieguldīja uzņēmēji. Rūpnīca atkritumus šķiros trīs būtiskās frakcijās – no bioloģiski degradējamās masas Getliņi iegūs gāzi, elektrību un siltumu, tiks atgūtas arī otrreizēji pārstrādājamās izejvielas, kas pamatā ir plastmasa, un atdalīts arī krāsainais un melnais metāls.

SIA “Vides pakalpojumu grupa” vadītājs Guntars Levics pastāstīja, ka atkritumi “izskatās viendabīgi, bet bioloģiskie atkritumi ir fiziski mazāki, tie caur sietiem tiek atsijāti, bet plastmasas PET pudeles un polimeru materiāli ir vieglāki, tās ar gaisa straumēm var nopūst un atsūkt”.

“Rūpnīcā ir optiskie skeneri, kas ar gaismas spektra palīdzību nosaka, vai tā ir plastmasa vai kāds cits materiāls, un tādējādi atšķiro,” skaidroja Levics.

Guntars Levics stāsta, ka līdz ar rūpnīcas atklāšanu atkritumi ir kļuvuši par resursu - bioloģiski noārdāmie atkritumi tiks nodoti biogāzes ražošanai, savukārt pārstrādei derīgie materiāli un metāla izstrādājumi tiks nogādāti uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar šo materiālu reģenerāciju un atkārtotu pārstrādi. Sabiedrībā jau ierastā dalītā atkritumu vākšana būs nepieciešama arī turpmāk, sacīja Guntars Levics.

“Vides pakalpojumu grupa” vadītājs Guntars Levics: Par jaunu atkritumu šķirošanas rūpnīcu
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

Savukārt SIA “Getliņi EKO” valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns atzina, ka “ir noiets nopietns attīstības posms, bez kura tālākā Getliņu attīstība nebūtu iespējama”.

“Līdz šim visu vedām kalnā, bet pēc rūpnīcas palaišanas iegūsim ne tikai atkritumus, bet izejvielas, un tas dos iespēju spert nākamo soli – iet uz pārstrādi,” norādīja Stirāns.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis atceras, ka, būdams jauns puisis, tikko atnācis no Madonas uz Rīgu, pirms 20 gadiem ticis iesaistīts pirmajā Getliņu projektā. Un šodien viņš ir gandarīts par tā tālāko attīstību.

“Ir pieņemts, ka mēs savās rūpēs par dabu aprobežojamies ar skaistām tautasdziesmām, apdziedot Latvijas dabas skaistumu, kalnus, upes, ielejas, bet aizmirstam par pienākumu rūpēties par vidi, kurā dzīvojam. Getliņi ir uzskatāms piemērs, ka tie cilvēki, tās pašvaldības, kas iesaistītas Getliņu apsaimniekošanā, par vidi rūpējas. Tas ir nopietns, daudzu gadu darbs,” uzsvēra prezidents.

Getliņu poligonā noglabājamo atkritumu daudzumu jaunā rūpnīca ļaus samazināt par 90 procentiem. Līdz šai dienai uz kalnu noglabāt tikuši vesti visi atkritumi. No pūstošās daļas jau vairākus gadus tiek iegūta biogāze gāze un ražots siltums un elektrība, lai  audzētu tomātus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti