4. studija

4. studija

4. studija

Kā cīnīties ar motorizētajiem huligāniem, kuri laupa citiem naktsmieru?

Garkalnes novadu satricinājuši slepkavnieciski noskaņotu suņu uzbrukumi

Garkalnes novadā no mājām aizmukuši haskiji nokož 3 mazus sunīšus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Kopš augusta beigām Garkalnes novadā ir nokosti trīs mazi sunīši. Pamatotas aizdomas krīt uz diviem haskijiem, kuri ir pamanījušies aizmukt no mājām. Lietu pašlaik izvērtē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), bet paši haskiju saimnieki saka, ka pārdzīvo notikušo, suņus tagad tur tā, lai tie nevarētu aizbēgt, un tuvākajā laikā vedīs viņus pie kinologa, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.

 ĪSUMĀ:

  • 28. augustā Garkalnē nokosts toiterjers, videonovērošanā redzami divi haskiji.
  • 7. septembri haskiji nokoduši divus Jorkšīras terjerus Upesciemā.
  • Ar haskiju īpašnieci ir runājušas abas ģimenes, viņa notikušo nožēlo.
  • Haskiju saimniece: suņiem vairs nav iespēju tikt ārā, vedīs pie kinologa.
  • Lietu vērtē PVD: suņiem var noteikt gan sterilizāciju, apmācību, gan arī eitanāziju.
  • Haskiju pazinējs: Haskijs nekodīs cilvēkam, bet medīs tos, kas ir mazāki.  
  • Atbildīgam haskiju saimniekam tikai viens risinājums – kārtīga sēta, no kuras netiek ārā.

28. augustā Alīnu darbā pārsteidzis kaimiņienes zvans, kura atradusi viņas ģimenes mīluli toiterjeru Baksi guļam mežmalā bez dzīvības pazīmēm. Tā kā ģimene mājās ievākusies nesen, pagalmam vēl nav žoga, tādēļ Alīna sākumā nodomājusi, ka suņuks pats devies prom savā vaļā un notikusi nelaime.

“Kad es atbraucu, viņš tur gulēja. Viss atplēsts vaļā, nograuztas krūtis, kakls. Tajā brīdī sāpīgi, bet domāju – ok, aizskrējis,”  stāstīja Alīna.

Tā kā jaunākā bērna auklīte stāstījusi, ka redzējusi ap māju skraidām divus svešus Sibīrijas haskijus, Alīna nolēmusi paskatīties videonovērošanas kameras ierakstus, kur ieraudzījusi baiso realitāti.

“Patiesībā suns ir bijis mūsu pagalmā. Septiņu sekunžu laikā bija nograuzts un aizvilkts uz mežu,” par kamerās redzēto stāstīja Alīna.

Izskaitļot un atrast haskiju saimniekus izdevies ar sociālo tīklu palīdzību. Saimniece atsaukusies un atzinusi, ka viņas abi suņi tajā dienā bija aizskrējuši no mājām, un viņai ir ļoti žēl par notikušo.

 

Posted by Mārcis Bauze on Saturday, 29 August 2020

 

Taču diemžēl pēc desmit dienām dubulta nelaime piemeklējusi kādu ģimeni Upesciemā. Šoreiz īsziņu telefonā saņēmis Edgars, ka viņa divi ģimenes mīluļi – Jorkšīras terjeri – sakosti. Suņus meklēt devies dēls.

“Izmeklējās mājās, nebija. Izlaisti no rīta ārā. Viņš pēkšņi atrada, ka viņi ir beigti. Viņš bija šokā. Uzreiz braucu mājās. Atradām abus ar koduma pēdām beigtus,” stāstīja Edgars.

Vārtu apakšējā mala bijusi notraipīta ar zemi un siekalām, saimnieki secina, ka sunīši saķerti un izvilkti pa vārtu apakšu, bet pēc tam nokosti.

Par Alīnas nelaimi ģimene uzzinājusi sociālajā vietnē “Facebook”. Turklāt kaimiņu liecības un novērošanas kameru ieraksti liecina, ka arī 7. septembrī šajā apkārtnē redzēti divi haskiji. Pēc apraksta tādi paši, kā 28. augustā – pelēks un ruds.

“Vēl viena kundze no paralēlās ielas, kurai arī ir suns, viņa gāja pastaigā, un viņas sunim arī centās iekost viens no haskijiem. Vēlāk kaut kādas pusstundas laikā viņa ar savu suni devās uz mežu, un tur tie abi suņi viņus tā kā ielenca no divām pusēm.  Viņi staigāja un bāza purnus gar visiem vārtiem. Kaut ko it kā meklēja. Klusu. Nebija ne riešanas, nekā. Jo tas pārbiedētu jebkuru,” stāstīja kaimiņos dzīvojošā Signe.

Ar iespējamo vaininieku haskiju īpašnieci ir runājušas abas ģimenes.

“Man bija tāda sajūta pēc sarunas ar haskiju īpašnieci, ka viņa it  kā nožēlo, bet [viņai] liekas, ka mēs dramatizējam situāciju,”  stāstīja Alīna.

Nogalināto Jorkšīras terjeru saimniece Inga savukārt sprieda – “ja liels suns ir sajutis asins garšu, viņš viennozīmīgi atgriezīsies un turpinās. Ja mazs bērns skries, suns uztvers to kā medījumu.”

Cilvēki ir satraukušies, daudziem ir mazi bērni, mazi suņi, kucēni. “Tajā brīdī, ja nāks pretī tie divi suņi, man ir mazs sunīts un bērns, ko man darīt?” satraukumu pauda Alīna.

Alīna ar iesniegumu ir vērsusies Garkalnes novada pašvaldības policijā, policija šo lietu pārsūtījusi Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kur tagad uzsākta administratīvā lietvedība.

PVD Ziemeļpierīgas pārvaldes vadītājs Mareks Samohvalovs norādīja, ka gadījumā, ja šīs situācijas būs pierādītas, PVD runās ar suņu saimniekiem.

"Viens aspekts ir administratīvā atbildība, otrs – iespējams, jāvērtē suņu bīstamība  sabiedrībai, tad suņiem var piemērot gan sterilizāciju, gan apmācību, gan arī  eitanāziju," norādīja PVD pārstāvis.

Haskiju Šeilas un Frodo saimniece piekrita tikties ar “4. studiju”, tomēr lūdza viņas identitāti neatklāt. Saimniece apgalvoja, ka suņi līdz šim neesot bēguši no mājām. Taču, kad kaimiņu pagalmā sākušies būvdarbi un noņemta augsnes virskārta, nocirsti koki un krūmi, žogā radies caurums, ko 28. augustā, kad pirmo reizi suņi izmuka, saimnieki nebija pamanījuši.

Tikko kā sociālajos tīklos ieraudzījuši ziņu par diviem klaiņojošiem haskijiem, atpazīstot savējos, devušies viņus meklēt. 7. septembrī suņi izmukuši, jo tikai uz mirkli izlaisti no redzesloka.

Pēc notikušā, kad neviena nav mājās, viens suns atrodas pie ķēdes, bet otrs voljērā. Viņiem vairs neesot iespējas aizbēgt.

“Šobrīd mēs esam aiztaisījuši caurumu, kur suņi mēģināja bēgt, viņi vairs netiek cauri. Suņus vairāk nelaižam dārzā, kā mēs agrāk ļāvām skriet. Tagad viņi ir pie saites, ir garā saite, ļauj iziet visai teritorijai apkārt. Mēs viņiem neuzticamies, jo redzējām, ka meklē atkal iespēju – jaunus caurumus un jaunas vietas, kā varētu tikt prom,” stāstīja saimniece.

Abi suņi tuvākajās dienās dosies pie kinologa. Saimniece atzīst, ka iepriekš nav zinājusi par haskiju rakstura iezīmi – nomedīt mazākus ciltsbrāļus.

“Esam satraukti tikpat, cik visi pārējie… Mums ir ļoti žēl, ka tas ir noticis. Izsakām visdziļāko līdzjūtību šo suņu saimniekiem, mēs paši esam bijuši lielā stresā par šo gadījumu,” atzina saimniece.

Nokosto suņu saimniekiem gan rodas jautājums, kāpēc tikai tagad abi haskiji tiek vesti pie kinologa un kāpēc, pirms izdarot izvēli par labu konkrētai suņu šķirnei, saimnieki nav uzzinājuši visu par haskijiem raksturīgajām izdarībām.

Haskiju ilgstošs pazinējs un šobrīd deviņu haskiju īpašnieks Mārtiņš Kristons haskijus raksturo kā ļoti pirmatnējus suņus. No visiem suņiem haskiji ir vistuvākie vilkiem. Viņi nemedī cilvēkam, bet sev.

“Pēc rakstura haskijs ir mīļš, pirmais, ko es gribu teikt – nomierināt visus, kas uztraucas par maziem bērniem un cilvēkiem. Haskijs pēc dabas nekad nekož cilvēkam. Viņu, protams, var iemācīt agresīvs saimnieks iekost jebkam – dzīvniekam, cilvēkam. Bet pats par sevi normāls haskijs nekož cilvēkam,” uzsvēra Kristons.

“Lieta, par ko es nevaru nomierināt visus, kas uztraukušies, – haskijs savā dabā ir mednieks. Un visus, kas ir mazāks un nemāk suņu valodu, viņš viņus vienkārši noķer un nokož,” atzina Kristons.

Ja haskiju saimnieks grib būt atbildīgs, lai viņa suns neapdraud pārējos, risinājums ir tikai viens, atzina Kristons.

“Risinājums viens – taisīt tādas sētas, kur suns netiek ārā. Viņš ir ļoti gudrs, viņš var tikt ārā no jebkuras sētas. Bet risinājumi ir. To var izdarīt,” norādīja suņu saimnieks.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti