Dienas ziņas

Polijas pašvaldībā sēru diena

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Satrauc senas apbedījumu vietas nākotne

Gaigalavas pagastā bažīgi par neiežogotas senas apbedījumu vietas saglabāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rēzeknes novada Gaigalavas pagasta iedzīvotāju vidū ir bažas, ka jau tuvākajā nākotnē viņu tuvinieku atdusas vieta izzudīs. Tā atrodas "Latvijas Valsts mežu" teritorijā, taču nedz viņi, nedz vietējā pašvaldība līdz šim nav pielikusi pūles apbedījumu vietas sakārtošanā un labiekārtošanā. Kā viens no iemesliem – tai nav piešķirts kapu, senkapu vai apbedījumu vietas statuss.

Ar Rēzeknes novada iedzīvotāju Santu Kokari Latgales reģionālā televīzija tikās meža ielokā Gaigalavas pagastā, kur sieviete pastāstīja par kādu vecu apbedījuma vietu, kur atdusas arī viņas vecvectēvs. Par to, ka šāda vieta ir, liecina vien atsevišķas kapu kopiņu aprises, kas līdz mūsdienām saglabājušās. Nedz norādes, nedz ceļa līdz apbedījumu vietām nav.

"Es zinu viņiem trīs nosaukumus: Silakapi, Krievu kapi un Silastarpes. Kurš ir pareizais nosaukums, to man ir grūti pateikt. Kapi nav ne iežogoti, ne ar tiem kaut kas ir izdarīts. Un brauc arī pāri visi, kas grib. Pirms pāris gadiem, kad veda mežu, vienkārši baļķvedēju mašīnas ņēma un pārbrauca pāri. Te, kur ierobežoti ir, tie ir, kā saka, muižkungu vecvecāki apglabāti. Tā ir kā bāka tajā mežā, ka tie kapi ir. Bet, ja mēs neko nedarīsim, tie pazudīs," sacīja Kokare.

Informācija par veco apbedījuma vietu ir skopa. Galvenokārt par to zina tikai vietējie iedzīvotāji, kuri pirmo reizi pagasta pārvaldē ar lūgumu labiekārtot apbedījumu vietu vērsās jau pirms vairākiem gadiem. Tomēr līdz pat šodienai nekādas darbības nav veiktas.

"Kapi atrodas "Latvijas Valsts mežu" teritorijā, tā ka privātpersona te neko daudz īpaši iesākt nevar. Mēs uzrakstījām vēstuli. Sākumā adresējām pagastam, pēc tam pagasts to nosūtīja "Latvijas Valsts mežiem". Atnāca atbilde tāda, ka te vairāk par piecām kapu kopiņām nav un tie kapi ir apsekoti. Un tas ir arī viss. Ka viņi kaut ko varbūt arī izdarīs. Jo, godīgi sakot, no tās vēstules es neko daudz nesapratu," pauda Kokare.

Uzņēmumā "Latvijas Valsts meži" skaidroja, ka apbedījumu vietu savās datubāzēs iekļāvuši kā laukumveida aizsardzības objektu, kā rezultātā veikt saimniecisko darbību tiešā tās tuvumā nedrīkst.  Bet par kapu kopiņu iežogošanu esot jāparūpējas vietējai pašvaldībai.

"Attiecībā uz norobežošanu, es aicinātu pašvaldību būt proaktīvai, vērsties un iniciēt šo pasākumu, jo tad pašvaldība vērsīsies pie "Latvijas Valsts mežiem" ar saskaņojumu. Mēs noteikti to izdarīsim ar vislielāko atbildību un precizitāti gan laikā, gan vietā. Tā, ka to mēs saskaņosim, bet "Latvijas Valsts meži" kā tādi žogus tādiem objektiem paši neuzliek, neuzstāda," norādīja "Latvijas Valsts mežu" Ziemeļlatgales reģiona Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Aldis Laganovskis.

Tikmēr Rēzeknes novada pašvaldība norādīja, ka Gaigalavas pagasta teritorijas plānojumā minētā vieta nav oficiāli iekļauta kā kapi, senkapi vai apbedījumu vieta, tādējādi pagasta pārvalde tur nevar veikt apsaimniekošanas darbus. Sākotnēji tā būtu jāapseko Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei, kas, iespējams, apbedījumu vietai piešķirtu kultūrvēsturisku statusu.

Taču Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei par minēto vietu līdz šim informācijas nebija, bet tuvākajā laikā to apsekošot.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti