FOTO: Rīgā gājienā iebilst pret obligāto aizsardzības dienestu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sestdienas pēcpusdienā vairāki desmiti cilvēku devušies gājienā no Brīvības pieminekļa līdz Oskara Kalpaka piemineklim, iebilstot pret obligātā valsts aizsardzības dienesta ieviešanu (VAD). Pasākums aizritējis mierīgi un bez starpgadījumiem, vēstīja Latvijas Radio.

Gājiena dalībnieki iebilst pret obligāto aizsardzības dienestu
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

Kā novēroja Latvijas Radio, sanākušo vidū lielākoties bija gados jauni cilvēki, un viņus uzrunāja latviešu un krievu valodā.

Daudzi no akcijas dalībniekiem rokās turēja plakātus ar uzrakstiem "nē iesaukumam" un "valsts ir jāaizstāv brīvprātīgi". Latvijas Radio novēroja, ka gājienā piedalījušies lielākoties gados jauni cilvēki, kuri skandināja, ka ir Latvijas patrioti.

Lai gan par Valsts aizsardzības dienestu būs jālemj jaunam Saeimas sasaukumam, uzrunātie protestētāji uzskata, ka dienestu mēģina ieviest lielā steigā.

Daži no protestētājiem, Latvijas Radio skaidrojot savas dalības iemeslus, norādīja:

Valērijs: "Likumi nav kvalitatīvi, nav pārdomāti. [Aizsardzības ministrs Artis] Pabriks intervijā ir teicis, ka pat finansējums nav skaidrs, vai būs pilnvērtīgi pieejams. Līdz ar to tā nav nekāda armija, tā nav aizsardzība, tas ir populisms ķeksīša pēc."

Anonīms: "Militarizēt valsti – tas nav kaut kas, kam es piekrītu, kas ir jādara."

Kirils: "Mūs izraus no dzīves, iesaucot armijā. Neesmu pārliecināts, ka mana valsts varētu nodrošināt tā, [lai] es varētu atgriezties sākotnējā stāvoklī."

Jūlija: "Gribu tā kā cīnīties pret izvēli dienēt vai ne."

Marks: "Mums kā jauniešiem, kā studentiem, ir jau plāni. Ja būs obligātais dienests, visi mūsu plāni ies nost."

Gājienu bija pieteikusi kāda anonīma "neformāla aktīvo pilsoņu kopa", kas nodēvēta "Rīko tikai tavējie". Pasākums sarīkots, iestājoties par brīvprātīga militārā dienesta saglabāšanu un pret obligātā militārā dienesta ieviešanu.

KONTEKSTS:

Saeima pašlaik tuvojas VAD likuma pieņemšanai galīgajā lasījumā. Likumprojektu gala lasījumā 13. Saeimā bija plānots skatīt 20. oktobrī , tomēr deputātu vairākums pēc Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija lūguma nolēma to no sēdes darba kārtības izslēgt, jo gala lasījumam saņemts ap 100 priekšlikumu, kuru izvērtēšanai aizejošajai Saeimai nepietiekot laika. Tagad ir skaidrs, ka likuma projekts būs jāskata jau 14. Saeimai.

Ņemot vērā to, ka lemšana par VAD likumprojektu atlikta, pirmais iesaukums varētu notikt vien nākamā gada jūlijā, nevis janvārī, kā bija paredzēts iepriekš, intervijā Latvijas Radio teica Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti