Dienas ziņas

Izsolē pārdos Lielauces pili

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jūrmalnieki piketē pret Bulduru bibliotēkas pārvietošanu

FOTO: Jūrmalnieki piketē par Bulduru bibliotēkas saglabāšanu esošajās telpās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Par Bulduru bibliotēkas saglabāšanu pašreizējā vietā jau iepriekš parakstījušies vairāk nekā 700 jūrmalnieku, bet 11. augustā ap piecdesmit cilvēku liela atbalsta grupa pulcējās piketā pie Jūrmalas domes. Piketētāji aicināja bibliotēku nepārvietot, jo apkurei nepieciešamie pārdesmit tūkstoši eiro pilsētas budžetu neiznīcināšot. Turklāt, īstenojot domnieku plānu un bibliotēkas krājumu pārceļot uz Dubultiem, bet Jūrmalas teātra ēkā Bulduros izveidojot grāmatu izsniegšanas punktu, tikšot izjaukta vietējās kopienas šūniņa.

Jūrmalnieki piketē par Bulduru bibliotēkas saglabāšanu esošajās telpās
00:00 / 03:24
Lejuplādēt

Jūrmalas teātra ēkā pilnā sparā rit remontdarbi. Vēl šodien domnieki komitejas sēdē lēma par papildu finansējumu, tomēr septembrī ēka būšot gatava, un tad uz to būs jāpārceļas Bulduru bibliotēkai. Paredzēts, ka teātra ēkā tiks nodrošināti vairāki bibliotēkas pakalpojumi, tai skaitā būs pieejami datori, jaunākā periodika un iespēja elektroniski pasūtīt grāmatas. Tikmēr bibliotēkas krājumu pārcels uz Dubultiem, Jūrmalas Centrālo bibliotēku.

Jūrmalniekiem ir daudz iebildumu par domes attieksmi pret kultūru kopumā, taču 11. augustā vietējie sanāca pie pilsētas domes, jo Kultūras komitejas dienas kārtībā bija jautājums par šoruden plānotajām izmaiņām Jūrmalas bibliotēkās. Pulcējās aptuveni pussimts cilvēku ar grāmatām, kāds deklamēja skaļi, cits klusi pie sevis pārlasīja iemīļotas burtu rindas, bet visi kopā iestājās par Bulduru bibliotēkas saglabāšanu esošajās telpās.

Viņuprāt, bibliotēka jau sen ir kas vairāk nekā tikai vieta grāmatu saņemšanai.

Piketa organizatore, rakstniece Jana Veinberga uzsvēra: "Jūrmala ir 24 kilometrus gara pilsēta, un šie kopienu centri katrā atsevišķā apkaimē ir ļoti, ļoti būtiski. Mēs uzskatām, ka domei bibliotēkās jāiegulda nauda, nevis tās jālikvidē."

Jūrmalnieki bija bruņojušies ar plakātiem, uz kuriem vēstīts, piemēram, "Rokas nost no mūsu bibliotēkas", "Bulduru bibliotēkai jāpaliek šeit!"

Latvijas Radio uzklausīja sanākušos jūrmalniekus:

– "Mūs ļoti uztrauc šis jautājums. Mums ir bērni, mēs dzīvojam netālu no Bulduru bibliotēkas, mans vecākais dēls ir liels lasītājs, un tas ir, arī pateicoties bibliotekārei, kas spēj ieinteresēt. Tas ir jauki, ka bibliotēka ir tuvu, bērns pats uz to var aizdoties. Jūrmalas domes lēmumi vairumā gadījumu ir domāti, lai izpatiktu tautā sauktajiem “biezajiem”, kam ir luksus īpašumi Jūrmalā, vai arī tūristiem – dažādiem svētkiem mēs ļoti daudz naudas izmetam gaisā. Lai bibliotēku apkurinātu, šajā sezonā ir vajadzīgi nedaudz vairāk par 20 000 eiro. Vai tiešām vajag izšaut gaisā tūristiem, pilsētas viesiem tik daudz naudas, kad var mazumiņu ieguldīt, lai kvalitatīvu dzīvi nodrošinātu tiem, kas šeit dzīvo ikdienā?"

– "Domes ierēdņiem, īpaši tiem, kas atbild par izglītību un kultūru, būtu jārīkojas gluži pretēji. Viņiem ir jārūpējas par to, lai attīstītu lasīšanu, lasīšanas pieejamību bērniem."

 – "Mēs ļoti ceram, ka mēs panāksim savu – ka nekur nepārceļ un neaizslēdz mūsu bibliotēku."

Dome gan ziņo, ka pēc pārmaiņām iedzīvotāji bibliotēkas pakalpojumus varēs saņemt citās bibliotēkās Jūrmalā, kur iespējams nokļūt ar pašvaldības nodrošināto bezmaksas pilsētas sabiedrisko transportu. Jāpiemin, ka bibliotēku izmanto daudz bērnu un vecāki saka, ka braukšana sabiedriskajā transportā nav ērta.

Iedzīvotāji ir neapmierināti, tāpēc paralēli vāc parakstus pret pārmaiņām. Savākti jau vairāk nekā 700 paraksti.

Kā norādīja Jūrmalas domē, iemesls Bulduru bibliotēkas pārcelšanai un Asaru bibliotēkas slēgšanai esot finansējuma trūkums. "Šībrīža situācija, iepriekš kovida situācija un visa ģeopolitiskā situācija mums nosaka, ka mums ir kaut kas jādara. Attiecīgi paaugstinās izmaksas uz izdevumiem, kas ir elektrība, apkure, gāze šajā gadījumā. Mūsu piedāvājums ir pārvietot Bulduru bibliotēku uz teātra telpām, kuras ir renovētas tieši energoefektivitātes dēļ," skaidroja Jūrmalas valstspilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Sproģe (Zaļo un Zemnieku savienība).

Savukārt Jūrmalas valstspilsētas domes Kultūras nodaļas vadītāja Agnese Miltiņa norādīja: "Teātris strādā tikai pēcpusdienā, jo aktieri ir cilvēki, kas strādā pamatdarbā citur.

Savukārt apvienojot šajā ēkā arī bibliotēku, kura strādā pilnu darba dienu, mēs iegūstam pilnvērtīgāku pašvaldības infrastruktūras izmantošanu."

Abām bibliotēkām kopā gadā uzturēšanai esot nepieciešami ap 170 000 eiro. Jau 2019. gadā, veicot ēku tehnisko apsekošanu, atklājies, ka nepieciešami pamatīgi remontdarbi energoefektivitātes uzlabošanai. Piketētāji gan norāda, ka domnieki nav publiskojuši nevienu uz faktiem balstītu dokumentu un ekonomēšanu uz bibliotēkas rēķina sauc par nerēķināšanos ar iedzīvotāju vēlmēm un vajadzībām. Turklāt atrast finansējumu vienas bibliotēkas apkurei esot pavisam vienkārši.

"Budžetā ir paredzēti 150 000 eiro Kauguru svētkiem, vienlaikus dome pasaka, ka viņiem nav naudas Bulduru bibliotēkas apkurei, kas maksā 22 000 eiro," atzīmēja piketa organizatore, rakstniece Jana Veinberga.

"Kā mēs zinām, Jūrmalā katru dienu ieripo 2, 2, 2... daudz divnieku [iebraukšanas maksa], un ar vienu sestdienu mēs, manuprāt, varētu segt šo Bulduru bibliotēkas apsildīšanu," piebilda Bulduru bibliotēkas lasītāja Dace Vītola.

Kultūras komisija 11. augustā, vienam deputātam balsojot pret, pieņēma virzīt tālāk jautājumu par bibliotēku reorganizāciju. Galīgais lēmums tikšot pieņemts šā mēneša domes sēdē.

KONTEKSTS:

Nopietnas pārmaiņas sagaida divas Jūrmalas bibliotēkas. Bibliotēku Asaros šoruden paredzēts slēgt, bet Bulduros esošo krājumu pārcelt uz Centrālo bibliotēku Dubultos. Pilsētas domes ieskatā komunālās izmaksas ir pārāk augstas, lai uzturētu bibliotēku neremontētā ēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti