Dienas ziņas

ES vienojas par jaunām sankcijām pret Kremli

Dienas ziņas

Darbu sēdēs nelabprāt atklāj sabiedrībai

Aizvadīts XXII Starptautiskais masku tradīciju festivāls

Folkloristi masku tradīciju festivālu aizvada nelielās grupās un attālināti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Folkloristi aizvadījuši divdesmit otro Starptautisko masku tradīciju festivālu. Pandēmijas ierobežojumu dēļ vairums folkloras kopu savas maskas gan izrādīja interneta vietnē, tomēr nejauši garāmgājēji dažus maskošanās tradīciju turpinātājus varēja satikt arī Saulkrastu ielās.   

Pēdējā gada laikā jau esam pieraduši pie dažādām sejas aizsargmaksām, bet Saulkrastos šoreiz par Meteņiem un seno maskošanos atgādināja vairāku tuvākās apkaimes folkloras kopu vienas mājsaimniecības pārstāvju masku gājiens pilsētas ielās.

“Mana maska ir meža gariņš, kas aizsargā visu dabu un seko sliktiem cilvēkiem. Ja atnāk kāds cilvēks ar sliktiem nodomiem, meža gariņš viņu savāc un viņš pazūd,” stāstīja folkloras kopas ''Berendejka'' pārstāve Violeta.

Masku pārvietošanās laiks un vietas izziņotas netika, bet folkloristi neskuma, ka  viņu jandalēšanos vērot piestāja vien pa retam garāmgājējam.

“Tieši tā, kā vajag. Tāpēc, ka aiz logiem ir daudz, kas dzird, un pat, ja viņi nedzird, viņiem tiks auglība un veselība, lai viss notiek. Un Meteņi ir brīnišķīgi, jo šodien ir sniegs, bet, kā mēs zinām 16. februārī bija īstie Meteņi, un nu jau sniegs sāk nokust, sulas sāk kustēt,” klāstīja folkloras kopas''Rāmupe'' pārstāve Beatrise Katlakalna.

Maskošanās tradīciju pirmsākumi meklējami jau 18. gadsimtā, bet ideja par Starptautisko Masku tradīciju festivālu pirms ceturtdaļgadsimta dzimusi Daugavpilī.

Tagad festivāls katru gadu iepazīst citu novadu. Šoreiz gan lielākā festivāla sadaļa notika attālināti.

“Pirmā diena mums notika tīmeklī, kur maskas bija safilmējušas savas izrādes un ielikušas tur, un arī konference mums notika  tīmeklī. Šeit uz vietas ir kādas 12 grupas, tikai nu jāsaka  tās grupas ir nelielas no vienas mājsaimniecības, no vienas folkloras kopas,” stāstīja Latvijas Folkloras biedrības vadītājs Andris  Kapusts,

Vēlme nepārcelt festivālu uz nākamo vai aiznākamo gadu folkloras biedrībai esot bijusi tāpēc, lai kaut nedaudziem cilvēkiem radītu mirkli prieka.

Neesot arī atmesta cerība, ka nākamgad masku tradīciju festivāls  varētu notikt, kā ierasts līdz šim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti