Eksperiments: Populāro avotu ūdenī atrod zarnu nūjiņas un koliformas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latviešiem allaž ir paticis ticēt brīnumiem, jo sevišķi tādiem, kas saistīti ar dabu, tajā skaitā avotu dziednieciskajam spēkam. Teju katrā novadā ir pa kādam avotam, dažiem pat ir savi svētavoti, un cilvēki ar prieku dzer šo avotu ūdeni. Bet LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, pārbaudot 12 avotu ūdeni, konstatēja, ka droši dzert ūdeni var tikai no pieciem.

Analīzes, lai noteiktu, ir vai nav ūdens dzerams, un vai tajā ir vai nav nelabās baktērijas maksā 14,71 eiro ar PVN.

Veselības inspekcijas informācija par indikatora organismiem – dzeramā ūdens mikrobioloģiskajiem rādītājiem

Taču vairāki no šiem avotiem ir labiekārtoti par domes līdzekļiem ar nolūku, lai cilvēkiem ūdens ņemšana būtu ērtāka, un cilvēki tic, ka viss tātad ir kārtībā un ūdens ir labs.

“Aizliegtā paņēmiena” komanda apsekoja 12 avotus visos četros Latvijas lielajos novados, un ūdens paraugus nodeva pārbaudei laboratorijā “Bior”, un pēc analīzēm ieteikt ņemt ūdeni var tikai piecos. Pārējos ir konstatētas e-coli baktērijas jeb zarnu nūjiņas vai arī koliformas, kas nozīmē, ka šo ūdeni drīkst dzert tikai vārītu.

Kurzeme

Rojas avots atrodas aptuveni kilometra attālumā no Rojas centra, uz to ved arī īpaša norāde. Ūdens tek no pamatīgas caurules, bet vietējie par šo ūdeni ir sajūsmā. 

Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa stāstīja, ka ūdens ir pārbaudīts un rezultāti ir labi. “Tā vieta pirms tam nebija diez ko labiekārtota, un tad saspriedām, pirms mēs tur kaut ko labiekārtojam, vajag noskaidrot, vai vispār tas ūdens ir derīgs  dzeršanai,” stāstīja Kārkliņa.
Analīzes: e-coli baktēriju nav, koliformas baktērijas ir  

Dundagā Dakterlejas svētavots ir teju pašā centrā, kādus 300 metrus no vietējā universālveikala. Jaunievēlētajam domes priekšsēdētājs Aldis Felts atzina, ka viņš nav dzirdējis, ka šī avota ūdens būtu pārbaudīts.  
Analīzes: e-coli baktēriju nav, koliformas baktēriju nav  

Avotā pie Lielā Nabes ezera Kuldīgas novadā, Ventspils šosejas malā, aptuveni 15 minūšu attālumā no pašas Kuldīgas, ūdens kvalitāte nav pārbaudīta, atzina uzņēmumā “Kuldīgas ūdens”. 

"Mīļā sirsniņ, tur nav, nē, nu… Tas jau ir no Dieva, saprotiet. Nu, nē, tas jau arī nav mūsu pienākums," raidījumam atbildēja uzņēmumā.
Analīzes: e-coli baktēriju nav, koliformas baktēriju nav

Latgale

Aglonas svētavots  atrodas bazilikas teritorijā. Aglonas novada domes priekšsēdētāja Ingūna Barkeviča pastāstīja, ka analīzes veiktas katru gadu, pēdējo reizi - augustā, un analīžu rezultāti ir labi.
Analīzes: e-coli baktēriju nav, koliformas baktēriju nav

Pašā Krāslavā ir Mīlestības kalniņa avots.
Analīzes: e-coli baktērijas ir, koliformas baktērijas ir

Par Jersikas pagastā Madaliņas baznīcas svētavotu Līvānu novada kultūras aktīviste stāsta, ka ūdens tajā ir par dziedniecisks, lai gan gluži pēc avota tas īsti neizskatās, jo tā ir aka ar grodiem. Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods atzina, ka ūdens nav pārbaudīts.
Analīzes: e-coli baktērijas ir, koliformas baktērijas ir, papildus analīzēs konstatēti arī zarnu enterokoki

Vidzeme

Vecpiebalgas novadā Taurenes pagastā esošajam Bānužu svētavotam analīzes dome taisot reizi gadā.
Analīzes: e-coli baktēriju nav, koliformas baktēriju nav

Sarkaņu pagasta Biksēres avotā ūdeni pārbauda. Pagasta pārvaldes vadītājs Andris Simtnieks stāstīja, ka nekas slikts nav konstatēts, ūdens labs.
 Analīzes: e-coli baktēriju nav, koliformas baktēriju nav

Siguldas Saltavota  ūdeni neviens nepārbauda. Novada domes izpilddirektore Jeļena Zarandija sprieda, ka tie ir “vienkārši ūdeņi, es neieteiktu tos arī lietot, jo Siguldas novadā vēl ne visām mājām ir pieslēgumi pie centrālās kanalizācijas sistēmas, līdz ar to par jebkuru pilsētas robežās esošo avotu es neesmu pārliecināta”.
Analīzes: e-coli baktērijas ir, koliformas baktērijas ir

Zemgale un Pierīga

Ķekavas avota ūdens pārbaudīts maija beigās, pastāstīja Ķekavas novada domes Vides un labiekārtošanas daļas vadītāja Sigita Varika. Šogad gan tas darīts pirmo reizi, jo tikai šogad šis objekts nonāca pašvaldības īpašumā. Pirms tam tas bija Doles-Ķekavas baznīcas īpašumā. Bet ar ūdens sastāvu viss ir bijis kārtībā, pārbaudes bijušas veiktas arī agrāk.
Analīzes: e-coli baktērijas ir, koliformas baktērijas ir

Iecavas Dievdārziņa avots nav oficiālā ūdens ņemšanas vieta, pastāstīja Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks. Dome jau iepriekš vietējā izdevumā informēja cilvēkus, ka ūdens nav īpaši labs, bet tāpat cilvēki gāja un ūdeni ņēma.
Analīze: e-coli baktēriju nav, koliformas baktērijas ir

Vilces dabas parka avots, netālu no Elejas Jelgavas novadā, pat nav pašvaldības īpašums, pastāstīja Vilces pagasta pārvaldes vadītāja Anda Duge. Tas ir vienkārši dabas objekts, bet cilvēki tur iet desmitiem gadu un ņem ūdeni, daži katru dienu, daži katru nedēļu.
Analīzes: e-coli baktērijas ir, koliformas baktērijas ir, papildus analīzēs konstatēti arī zarnu enterokoki.

Secinājums: 


E-coli baktēriju un koliformu baktēriju klātbūtne nozīmē, ka tās nāk vai nu no cilvēka vai kāda dzīvnieka fekālijām.

Ļaunākās no šīm baktērijām var izraisīt zarnu slimības, kuru simptomi visbiežāk ir vēdersāpes, vemšana, caureja. Bērniem var būt arī ļoti augsta temperatūra.

Speciālists, Rīgas Tehniskās universitātes prorektors un profesors Tālis Juhns  pieļauj, ka diezin vai ūdens ar šīm baktērijām jau iztek no zemes dzīlēm, iespējams, tās ienesuši paši cilvēki vai nu ar netīrām rokām, vai nu kaut kur netālu kārtojot savas dabiskās vajadzības.

Viņš aicina pašvaldības tam pievērst uzmanību, iespējams, veikt kādu nelielu izpēti, lai cilvēki dzertu veselībai nekaitīgu ūdeni.

Tikmēr raidījuma komanda pasūtīja arī ķīmiskās analīzes, kas raksturo ūdens īpašības, kas veido tā garšu, un tad jau katra cilvēka gaumē ir, vai, viņaprāt, tas ir labs vai nav.

Rādītājs, ka raksturo ūdens cietību, - ir kalcija un magnija klātbūtne (miligrami uz litru). Kalcijs, kas veido nogulsnes, nav viela, kuras klātbūtnei ūdenī būtu noteikts kāds standarts. Taču to var salīdzināt ar veikalā nopērkamajiem fasētajiem ūdeņiem.

 

Speciālists komentēja, ka par salīdzinoši augsto kalcija līmeni citos avotos nevajag satraukties – tas ir normāli.

Savukārt dzelzs saturs ūdenī nevar pārsniegt 0,2 miligramus uz litru, un nevienā avotā šis rādītājs nav pārsniegts. Tik labi rezultāti gan ne vienmēr ir krāna ūdeņiem, kur dzelzs nereti pievienojas no vecām caurulēm, un, piemēram, Rīgā, kādā Graudu ielas mājā iepriekš veiktajās analīzēs konstatēja pat 0,35 miligramus uz vienu litru.

Pēdējais rādītājs – elektrovadītspēja, kas raksturo dažādu sāļu klātbūtni un kas kopā ar dzelzi arī lielā mērā izšķir ūdens garšu. To mēra mikrosīmensos uz centimetru. Jo vairāk, jo vairāk sāļu. 

Pēc ķīmiskā sastāva avotu ūdeņi lielā mērā ir līdzvērtīgi veikalos nopērkamajiem ūdeņiem, vienīgi jārēķinās, ka tie veidos vairāk nogulšņu – kalcija dēļ. Teikt, ka tie ir labāki par veikala ūdeņiem, īsti nevar, un vēl atkārtoti atgādinām, ka lielai daļai mēs konstatējām vai nu zarnu nūjiņu vai koliformu klātbūtni, kas saka – šo avotu ūdens pirms dzeršanas ir jāvāra.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti