EK apstiprina Stradiņa slimnīcas būvniecības turpinājuma plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa otrās kārtas plānu ir apstiprinājusi Eiropas Komisija, un būvprojekts saskaņots arī ar būvvaldi. Tas nozīmē, ka projekta īstenošanā sperts solis uz priekšu. Slimnīcas valde norāda, ka agrā pavasarī varētu būt zināmas precīzas būvniecības izmaksas.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas neatliekamās medicīnas centrā, kā arī Dzemdību nodaļā ir pacientiem un darbiniekiem nepiemēroti apstākļi – informēja slimnīcas attiecīgo nodaļu pārstāvji. Tomēr slimnīcas pārstāvji nākotnē raugās cerīgi, jo teju visas problēmas atrisināšot jaunā korpusa otrās daļas izveide. Tā projektu apstiprinājusi arī Eiropas Komisija, tādējādi teju divas trešdaļas izmaksu segs Eiropas Savienība (ES).

Nepiemēroti apstākļi

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas neatliekamās medicīnas centrā, kā arī dzemdību nodaļā ir pacientiem un darbiniekiem nepiemēroti apstākļi, informēja slimnīcas attiecīgo nodaļu pārstāvji. Neatliekamās palīdzības centrs nav pielāgots esošajai pacientu plūsmas intensitātei. Šis centrs ir projektēts četras reizes mazākam cilvēku daudzumam, nekā šeit ikdienā uzturas šobrīd.

“Esošās telpas neatbilst plūsmai. Tad, kad šo centru projektēja, caur neatliekamās medicīnas centru bija paredzēti 40 pacienti diennaktī. Šobrīd vidējais pacientu skaits diennaktī, kas izplūst caur neatliekamās medicīnas centru, ir 160. Mēs esam katru kvadrātcentimetru centušies izmantot, pielāgot, lai daudz maz būtu ērti personālam un pacientiem, bet tas nav vienkārši. Šī siena ir mūsu pašu izveidota, kā papildus telpas norobežojums, lai iegūtu vietu, kur nosacīti var nodalīt pacientus. Tas, kas mums ir aiz muguras, tās ir visas ārstu darbavietas. Arī ļoti šauri,” stāsta centra vadītāja Anita Kalēja.

Savas problēmas ir arī slimnīcas Sievietes un bērna veselības klīnikā. Tās vadītāja Maira Jansone stāsta par nepiemēroto infrastruktūru: “Diezgan grūti ir arī palātās uzturēt gan temperatūru, gan mitrumu, jo palātas ir šauras, pēcdzemdību palātas. Līdz ar to sevišķi ziemā šie logi ir neadekvāti, ap tiem veidojas pelējums. Logi bieži vien ir mitri, pat ūdens ir palātās, ūdens tek lejā no palodzēm. Teiksim, šie apstākļi ir grūti.

Kosmētiskais remonts ir plāksteris īsam laikam, un pēc neilga laika tas viss ir atpakaļ, apburtais loks.

Šī ir vienīgā tik augsta līmeņa, daudzprofilu slimnīca un vairākas dzemdētāju grupas vispār nekur citur nevar dzemdēt. Komforta līmenis daudz labāks būtu vajadzīgs.”

Stradiņa slimnīcas Dzemdību nodaļas dušas telpas jaunajām māmiņām.
Stradiņa slimnīcas Dzemdību nodaļas dušas telpas jaunajām māmiņām.

Cerība - jaunais korpuss

Abas šīs nodaļas cer uz gaišāku nākotni gan sev, gan arī pacientiem, jo līdz ar slimnīcas jaunā korpusa otrās daļas izbūvi tās pārcelsies uz jaunām, modernām un daudz plašākām telpām. Vieta, kurā plānots korpusa paplašinājums, šobrīd ir vien ar zāli noaudzis, apsnidzis laukums.

Ziņa no Eiropas Komisijas par būvniecības plāna apstiprināšanu slimnīcas jaunā korpusa otrajai kārtai norāda, ka ir sperts solis uz priekšu. “Šī otrā kārta projektu līmenī Eiropā ir apstiprināta. Tā ir laba ziņa, līdz ar to virzāmies tālāk. Mēs esam gatavi tuvākajā laikā griezties pie būvniecības pirmajā iepirkumu kārtā izvēlētajām sešām Latvijas būvfirmām ar uzaicinājumu sagatavot un iesniegt cenu piedāvājumus,” pauda Slimnīcas valdes loceklis Jānis Komisārs.

Slimnīcas valde norāda, ka pirmie rezultāti par reālajām būvniecības izmaksām  varētu būt zināmi ap februāri. A korpusa būvniecības otrajai kārtai sākotnēji bija nepieciešams 91 miljons eiro. No tiem 64 miljoni nākto no ERAF, 22 miljoni no valsts budžeta, bet 4,5 miljoni no slimnīcas finanšu līdzekļiem. Taču tagad aprēķināts, ka otrās kārtas būvniecības izmaksas pieaugušas aptuveni par 30 miljoniem eiro. Šo līdzekļu pieaugumu pamatotību apšaubījusi Finanšu ministrija, bet atbalstījusi Veselības ministrija.

Slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga stāsta par slimnīcas attīstības vīziju: “Mūsu sapnis par šo slimnīcu ir, ka mēs varētu realizēt šo A korpusa otro kārtu, pēc tam izveidojot, ka pašlaik izveidotajā pirmajā kārtā būtu terapeitiska profila nodaļas un arī acu ķirurģijas, acu nodaļas. Un jaunbūvētajā A korpusa otrajā daļā būtu ķirurģija, būtu gan arī neiroloģija, jo insulta vienība ir un intensīvās terapijas un liels operāciju bloks pagrabstāvā.”

Pēc vairāku nodaļu pārcelšanas uz jauno ēku, daļu veco ēku nojauks. 32. korpusu, kurā atrodas arī neatliekamās medicīnas centrs, paredzēts nojaukt 2023. gadā. Un nojaukt paredzēts arī 15. korpusu, kurā pašlaik atrodas arī dzemdību nodaļa, taču tas notiks ne ātrāk kā 2027. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti