Panorāma

Sākas Rīgas Autorkino festivāls

Panorāma

Jaunie zemnieki saimnieko veiksmīgi

Domās kā piebeigt "spaisu" biznesu

Domās, kā piebeigt «spaisu» biznesu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 7 mēnešiem.

Eiropas Komisija izstrādājusi ierosinājumu stingrāk vērsties pret tā dēvētajām legālajām apreibinošajām vielām - dažādiem psihotropiem maisījumiem, ko izmanto kā alternatīvu nelikumīgajām narkotikām un kas kļūst arvien populārāki jauniešu vidū. Lai samazinātu šo vielu apriti, rosina samazināt laiku, kas nepieciešams kādas vielas aizliegšanai Eiropā. Ja līdz šim vidēji Eiropas Savienības valstīs vielas aizliegšanai bija nepieciešami divi gadi, komisijas piedāvājums ir saīsināt laiku līdz 10 mēnešiem.

Latvijas Valsts policijas pārstāvji uzskata, cīņai pret tā dēvētajām legālajām narkotikām jeb “spaisiem” būtu jāpastiprina šaubīgo vielu tirgotāju administratīvā atbildība.

Tā dēvēto legālo narkotiku jeb „spaisu” bizness pēc likumsargu atzinuma ir gājis plašumā ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā un drīz tas apjoma ziņā pārsniegs tradicionālo nelegālo narkotiku apgrozījumu. Jau vēstīts, ka Saeima oktobrī plāno noteikt jaunu kārtību, kas ļaus operatīvāk izņemt šaubīgas vielas no aprites, negaidot kamēr ekspertīzes atzīs tās par kaitīgām. Taču policijā, kuras darbinieki nodarbojas ar izņemšanām, norāda, ka šie pasākumi tikai daļēji apgrūtinās „spaisu” biznesu. Pie katra kioska policists dežurēt nevarēs, bet citādi tirgotājiem nebūs par ko baidīties.

Ja cilvēkam nekas nedraudēs par šīs vielas tirgošanu viņš varēs to turpināt, mēs atkal esam par soli atpalikuši no organizētās noziedzības,” saka Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Valsts galvenais kriminālpolicists stāsta, ka sākotnēji bijuši ierosinājumi paredzēt tirgotājiem administratīvo atbildību, taču tie pirms virzīšanas uz parlamentu noraidīti, lai likuma smagā roka nejauši neskartu arī godīgus tirgotājus. Neizpratnē par noziedzības apkarotāju iekšējās komunikācijas problēmām ir Saeimas atbildīgās komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis: „Nevar tā būt, ka viņi iesniedz priekšlikumus un tūlīt pie sevis sāk spriest, kā tas būs un, iespējams, mēs nemaz nevarēsim izcīnīt. Tas vienkārši pārsniedz jebkuras robežas. Viņi grib ar to cīnīties vai negrib? Ja nepieciešams, sasauksim speciālu sēdi. Tas vienkārši tracina.”

Citi Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas locekļi arī atzīst, ka bailes par godīgo tirgotāju aizskaršanu nevar būt arguments , lai stingrāk vērstos pret specifisku vielu tirgotājiem, kurus viegli atpazīt, jo viņi neslēpj ar ko nodarbojas

„Legālās narkotikas netirgo parastos veikalos, tie ir specifiski veikaliņi, un te pašvaldības varētu padomāt, vai dot tādiem licences,” norāda Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs (“Vienotība”).

Deputāti sola drīzumā apspriest iespējas kā cīņu ar „spaisiem” padarīt efektīvāku, ja reiz iecerētie pasākumi jau tagad tiek vērtēti kā nepilnīgi. Problēma ar „spaisiem” ir aktuāla pasaulē un, piemēram, pie mums kaimiņos Krievijā ar to jau cīnās aktīvākie sabiedrības pārstāvji. Viņi demolē „spaisu” tirdzniecības vietas un vēršas pret to tirgotājiem. Līdz šādām galējībām, pēc politiķu atzinuma, gan nevajadzētu nonākt un, cerams, mūsu valstī drīz arī likumsargi jutīsies pietiekami apbruņoti, lai korekti apturētu draudīgo skurbinātāju izplatību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti