Dokumentu un karšu kārtošana attālināti – laikietilpīgāka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Jau labu laiku dzīvojam apstākļos, kad daudzas darīšanas jākārto attālināti. Arī dokumentu saņemšana. Liela daļa iestāžu, kuras iedzīvotājiem izsniedz dažādus dokumentus, neslēpa – šobrīd cilvēkiem jāgaida ilgāk nekā laikā, kad viss tika kārtots klātienē. Taču gan iestādes, gan arī paši iedzīvotāji uzskata, ka cilvēki aizvien vairāk pierod pie šādas kārtības un ar to vienkārši rēķinās.

Dokumentu un karšu kārtošana attālināti - laikietilpīgāka
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pandēmijas radītās izmaiņas kārtībā, kā iedzīvotāji var saņemt dažādus nepieciešamos dokumentus, katrā iestādē ir atšķirīgas. Vietām gaidīšanas laiks nav mainījies, bet citur dokumenti, kurus agrāk varēja saņemt uzreiz, tagad jāgaida pat teju mēnesi.

Bērnu vecākus aicina laikus pieteikties skolēna kartei

Salīdzinoši mierīgs laiks vēl šobrīd ir uzņēmumā "Rīgas satiksme". Tā pārstāve Baiba Bartaševiča-Feldmane skaidroja, ka šobrīd klientu apkalpošanas centros cilvēku plūsmas ir nelielas. Galvenās izmaiņas saistītas ar to, ka "Rīgas satiksmes" mājaslapā jāveic savas vizītes pieraksts.

Bartaševiča-Feldmane aicināja laikus pārliecināties, vai nav nepieciešama jauna braukšanas karte, jo septembris ierasti ir laiks, kad klientu apkalpošanas centrus apmeklē visvairāk iedzīvotāju.

Bartaševiča-Feldmane sacīja: "Aicinām 1., 5. un 10. klašu skolēnu vecākus laikus pieteikt savus bērnus skolēna kartei. Jebkurā gadījumā mēs tiešām aicinām vecākus to jau sākt darīt. Darīt to laikus, lai septembra sākumā par to vairs nebūtu jāsatraucas, nebūtu jānāk uz klientu apkalpošanas centru, kad gan varētu sākt veidoties rindas."

EVAK karšu saņēmējiem jāmaina ieradumi

Ar citādu kārtību gan jārēķinās tiem iedzīvotājiem, kuri pirms pandēmijas, tuvojoties ceļojumam, ieraduši doties uz Nacionālo veselības dienestu (NVD), lai saņemtu savu Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK). Ja tā nepieciešama šobrīd, der iegaumēt, ka tās vairs uz vietas neizsniedz. Tagad tai jāpiesakās elektroniski, un gaidīšanas laiks var būt pat trīs nedēļas.

NVD pārstāve Evija Štālberga pauda: "Šobrīd ir pagarinājies gaidīšanas laiks līdz EVAK saņemšanai. Šobrīd principā tās ir divas līdz, maksimāli, trīs nedēļas. Izsniegšanas laika palielinājums ir saistīts ar to, ka klientu apkalpošanas centros ir diezgan liela noslodze. Ir būtiski palielinājies iedzīvotāju zvanu skaits uz bezmaksas informatīvo tālruni. Ja mēs salīdzinām, piemēram, ar 2019. gada jūliju, tie bija aptuveni 6000 zvanu mēnesī. Šī gada jūlijā tie ir jau 15 000 zvanu. Un arī e-pasta vēstuļu skaits ir būtiski pieaudzis. Tāpēc arī klientu apkalpošanas centru kapacitāte ir ierobežota un rezultātā arī EVAK karšu saņemšanas laiks ir pagarinājies."

Daudzi grib ceļot; steidz mainīt pasi

Arī pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) pieteikties pasei vai ID kartei var elektroniski vai zvanot uz nodaļu. Pārvaldes pārstāve Madara Puķe skaidroja, ka dokumenta saņemšanas gaidīšanas laiks atkarīgs no sezonas un arī no nodaļas, kurā pasi iecerēts mainīt.

Madara Puķe uzsvēra: "Šobrīd vasarā mēs saskaramies ar to, ka ļoti daudzi klienti vēlas ceļot. Viņu personu apliecinošajam dokumentam ir beidzies termiņš, un viņi nav atnākuši, piemēram, pavasarī, un tagad, kad ierobežojumi ir atcelti, viņi ir atnākuši vasarā. Līdz ar to ir liels klientu pieplūdums. Reizē saskaramies diemžēl arī ar situāciju, ka šobrīd līdz augustam tuvu 10 000 klientu ir pieteikuši pierakstu, bet nav ieradušies. Līdz ar to veidojas rindas. Piemēram, Alūksnē, Gulbenē, Valkā, Preiļos principā var tikt jau tuvākās nedēļas laikā. Rīgas nodaļās un lielākajās nodaļās tas ir septembra sākums."

Puķe aicināja būt atbildīgiem un, nevarot ierasties norunātajā laikā, pierakstu atcelt, lai dotu vietu citam.

Arī Latvijas Radio Rīgas ielās uzrunātie iedzīvotāji pamanījuši, ka šobrīd dokumenti jāgaida ilgāk, taču lielu iebildumu par kārtību gan nesot:

Esmu taisījis ID karti. Pieteikšanās norisinājās ātri, jā. Bet kamēr dabūju to pašu ID karti, pagāja kāds mēnesis.

ID taisīju. Baigi viegli. Es pierakstījos, aizgāju, un viss kārtībā.

ID karti. Pieteicos internetā. Pēc tam devos uz turieni pēc pieraksta, uztaisīju un pēc tam braucu pakaļ.

Es pieteicos caur internetu. Process pasu taisīšanai baigi nebija cits. Vienīgi tajā kabinetā bija jāsēž ar masku, tikai kad taisīja pases bildi, bija jānoņem un tā.

Vienīgā grūtība, kas man bija [piesakoties dokumentam], man nebija interneta banka un tā man bija jāizveido.

Es domāju, ka mēs daudzus dokumentus esam iesnieguši ierobežojumu laikā. Es pat nezinu. Man liekas, ka tagad ļoti reti kur ir klātienes pieņemšana. Tagad jau tā ir parasta lieta.

Mēs taisījām pasi vai ID karti – mums bija jāpiesakās attālināti un jāatnāk, jo tur vajadzēja nobildēties un tad atkal jāatnāk pakaļ. Tur bija problēmas ar rindām.

Es EVAK karti taisīju. Interneta mājaslapā. Varbūt līdz divām nedēļām [bija jāgaida]. Pat ātrāk!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti