Dienas ziņas

ASV prezidenta amatā stāsies Džo Baidens

Dienas ziņas

Prezidents aicina uz vienotību

Dobelē par barikāžu laiku stāsta vides instalācija

Dobelē par barikāžu laiku stāsta vides instalācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Atceroties 1991. gada barikāžu notikumus, Dobelē izveidota instalācija “Atmiņas un gods'”. Vērienīgajā vides objektā galvenais tēls ir Latvijas karogs, ko sargā betona vaļņi, dzeloņstiepļu žogs un traktortehnika. Instalācija veidota tikai pēc zināšanām un sajūtām, kas radušās, runājot ar cilvēkiem un skatoties video, jo  tās autors pirms trīsdesmit gadiem vēl bijis bērnudārza vecumā.

Pirms trīsdesmit gadiem bibliotēkas vadītāja Aina kopā ar vīru un kolēģiem bija starp tiem dobelniekiem, kuri janvāra dienās devās uz Rīgu. To, ka tas nav nekāds izklaides brauciens, gan sapratušas tikai vēlāk, ieejot Doma baznīcā.

“Diezgan smaga atmosfēra tur bija, un mēs visu to izbaudījām. Vienu dienu tikai, bet ar to pietika,” atcerējās barikāžu dalībniece Zane Veinberga.

“Tas šoferis vēl pienāca pie manis un teica – tām jaunajām meitenēm taču vēl ir jādzemdē. Brauksim, es jūs izvedīšu pa citu ceļu, brauksim ar to mikroautobusu caur Kalnciemu. Kad mēs tikām cauri, un tas mežs sāka parādīties, tad man pirmoreiz mūžā bija bail,” atzina barikāžu dalībniece Aina Leitāne.

Atzīmējot Barikāžu laika 30. gadskārtu, Dobeles vēsturiskajā tirgus laukumā top vērienīga trīs līmeņu instalācija ''Atmiņas un gods''.

Instalācijas centrā pacelšanai tiek gatavos lielizmēra Latvijas karogs. Penkulnieks Valdis atbraucis ar traktoru. Tas gan esot tikai vienaudzis tam traktoram, ar ko 1991. gadā  devies uz Rīgu.

“Es biju ar K-700, toreiz no Tukuma rajona, no Viesatām. Es stāvēju pie Jāņavārtiem,” stāstīja barikāžu dalībnieks Valdis Kalviņš.

Vēlāk tiek atvesti arī bloki, un gluži tāpat kā toreiz tiek veidots aizsardzības valnis, kam apkārt stiepsies arī dzeloņstieples, bet par informāciju un noskaņu rūpēsies mūsdienu tehnoloģijas.

Barikāžu laiku nav piedzīvojis arī instalācijas autors Edgars Ķuzis, tāpēc pielāgošanās šodienas prasībām, atcerēties šo laiku, bet nepulcēties, prasījusi apjomīgu darbu.

“Katru gadu šie pasākumi dažādos formātos ir notikuši, un tās sajūtas jau ir krātas. Strādājot tieši pie šī projekta, protams, skatīts daudz videomateriālu un bijušas intervijas ar cilvēkiem, kuri šos laikus ir pieredzējuši, un tas arī ir pamats, kas veido manas sajūtas un manas zināšanas par tiem laikiem,” atklāja Edgars Ķuzis.                                                               

Novērtēt instalāciju, ka arī to salīdzināt ar savām atmiņām par barikāžu laiku, dobelnieki varēs trešdien un ceturtdien.                                          

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti