Divi nepārvēlētie deputāti lūdz CVK pārskaitīt saņemtos plusus un svītrojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 7 mēnešiem.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir saņēmusi divu 13.Saeimas deputātu kandidātu iesniegumus ar lūgumu pārskaitīt par viņiem nodotās balsis 13.Saeimas vēlēšanās.

CVK informēja, ka pārskaitīt saņemtos plusus un svītrojumus CVK lūguši Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputātu kandidāti Aija Barča un Jānis Klaužs.

Klaužs vēlēšanu naktī aktīvi sekojis līdzi ienākošajiem rezultātiem CVK mājaslapā. Līdz plkst.1.15 viņam atzīmēto plusiņu skaits uzkāpis virs 1200. Bet vēl stundu vēlāk tas negaidīti nokrities par nepilniem pieciem simtiem, kamēr citiem atkal samazinājies svītrojumu skaits. Vēl 20 minūtes vēlāk plusiņu gan atkal ir ievērojami vairāk, tomēr redzētais Klaužam licis domāt, ka sistēmā kāds iejaucies, un ar šādām aizdomām viņš vērsies gan CVK, gan Drošības policijā. Tieši nepilni pieci simti plusiņu būtu ļāvuši Klaužam ZZS Latgales sarakstā pakāpties no ceturtās uz otro vietu un iekļūt Saeimā.

"Te jau stāsts galīgi nav par mani, kaut kādu necilu Latgales deputātu. Varbūt ir notikusi ielaušanās IT sistēmā, un tas jau ir stāsts par simtiem manipulāciju. Ja mums nav resursa, lai pārskaitītu vēlēšanu rezultātus, kas varbūt ir falsificēti, tad jautājums, vai tādas vēlēšanas vispār vajadzīgas," uzsvēra Klaužs.

CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars skaidro, ka deputātu samulsinājusi balsu skaitīšanas sistēma.

Kā skaidroja Cimdars, katrā iecirknī vispirms tiek saskaitīts, cik balsu atdots par katru partiju. Tad visa novada komisija rezultātus pieņem un ievieto internetā. Tad iecirkņa darbinieki ķeras pie plusu un svītrojumu skaitīšanas. Rezultātu atkal apstiprina novada komisija un arī ievieto internetā. Visbeidzot iecirkņa komisijai jānodod iecirkņa žurnāls, kur visas nedēļas gaitā fiksēta virkne nianšu, un nereti kaut kas aizmirsies vai nepieciešams kāds labojums.

"Viņi nav ierakstījuši kaut ko par novērotājiem, viņi nav ierakstījuši kaut ko par plombēm, viņi nav ierakstījuši kaut ko par aploksnēm," norādīja Cimdars.

Lai labojumus veiktu, iecirknis lūdz novada komisiju atjaunot piekļuvi jau slēgtajai sistēmai. Kad kļūdas labotas, tiek ziņots novada komisijai, un tā atjauno informāciju mājaslapā. Bet, tāpat kā pirmo reizi - pa daļām, un pirmā tiek atjaunota informācija par balsu skaitu, ne plusiņiem un svītrojumiem. Un, ja šajā brīdī gadās ielūkoties mājaslapā, konkrētajā iecirknī izdarīto plusiņu un svītrojumu skaits no kopējiem rezultātiem ir pazudis. Tiesa, pārdesmit minūšu laikā arī tas tiek atjaunots, un rezultāts saglabājas nemainīgs.

"Bija svārstības, kuras bija vēl lielākas nekā šīs, tās bija svārstības ar ārvalstu iecirkņiem. "Sistēmā viss ir reģistrējies," skaidroja Cimdars.

Gan citu iemeslu dēļ, bet aicinājumu pārskaitīt biļetenos izdarītās atzīmes lūgusi arī ZZS deputāte Barča, kurai līdz atkārtotai iekļūšanai Saeimā pietrūka nedaudz vairāk kā simt plusiņu. To gan esot lūguši vēlētāji, kuri medijos padzirdējuši, ka, piemēram, nedaudz neprecīzi ievilktus plusiņus balsu skaitīšanas mašīna neieskata.

"Šaubas ir radušās uzreiz pēc vēlēšanām personām ar invaliditāti, te ir runa par pirmās grupas invalīdiem, par redzes invalīdiem un personām ratiņkrēslos vai senioriem, kuru veselības stāvoklis vairs nav tāds, ka rociņa nedreb. Te nav runa par mani personīgi, bet man tādas tiesības ir, un, ja ļaudis man ir to prasījuši, es to esmu izdarījusi," skaidroja Barča.

CVK vadītājs gan norādīja, ka šādām bažām nav pamata.

"Viena nianse, ko Barčas kundze nav ievērtējusi,  to nedara mašīna, plusus un svītrojumus skaita vēlēšanu komisija," uzsvēra Cimdars.

Lai izvērtētu saņemtos iesniegumus, otrdien, 16. oktobrī, notiks CVK sēde. Piedalīties sēdē uzaicināti arī Barča un Klaužs.

Savukārt neviena vēlēšanu iecirkņa balsu skaitīšanas protokols Saeimas vēlēšanu likumā noteiktajos termiņos CVK nav apstrīdēts.

KONTEKSTS:

13.Saeimas vēlēšanas norisinājās šā gada 6.oktobrī. Tajā 5% barjeru izdevās pārvarēt 7 politiskajiem spēkiem, tostarp Zaļo un Zemnieku savienībai, kuru 13.Saeimā pārstāvēs 11 deputāti. Pašreizējā parlamenta sasaukumā strādājošā Aija Barča un Jānis Klaužs ievēlēti netika, liecina CVK provizoriskie rezultāti.

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 1078 iecirkņiem no 1078

Dati: CVK. Atjaunots: 07.10. 16:57

23 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
16 vietas Politiskā partija "KPV LV"
16 vietas Jaunā konservatīvā partija
13 vietas Attīstībai/Par!
13 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"
11 vietas Zaļo un Zemnieku savienība
8 vietas Jaunā VIENOTĪBA

Aija Barča vēlēšanās startēja no ZZS saraksta Kurzemes vēlēšanu apgabalā ar otro numuru. Viņa saņēma 2463 plusus un 1981 svītrojumu, kā rezultātā nokļuva trešajā vietā un palika pirmā aiz svītras.

Savukārt Jānis Klaužs ZZS sarakstā kandidēja Latgales vēlēšanu apgabalā ar ceturto numuru. Viņš saglabāja šo vietu sarakstā pēc tam, kad vēlēšanās saņēma 1673 plusus un 1539 svītrojumus. Arī viņš parlamenta jaunajā sasaukumā netika ievēlēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti