Panorāma

Igaunijā pašvaldības jau vēlē no 16 gadu vecuma

Panorāma

Indijas galvaspilsēta cīņā pret smogu

"Diagnoze – vēzis": Pateicību mēris Latvijas medicīnā

«Diagnoze – vēzis»: Onkoloģijā «pateicības» – diezgan izplatītas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tieši nepietiekamais ārstu atalgojums bieži tiek minēts par vienu no iemesliem, kura dēļ no pacientiem pie medicīnas personāla ceļo aploksnītes ar naudā izteiktu pateicību. Šis "pateicību" temats ir ārkārtīgi jūtīgs – par to Latvijas Televīzija (LTV) pārliecinājās arī pētījumā "Diagnoze – vēzis". 

Apkopojot iesūtītos stāstus, LTV secina, ka onkoloģijas nozarē "pateicību" došana medicīnas personālam ir diezgan izplatīta, vidējās summas ārstiem – 300 līdz 500 eiro. Vai tā ir pacientu brīva izvēle – pēc ārstēšanas beigām pateikties ārstam vai tomēr – kamēr neiedosi aploksni, operācija nenotiks?  Un ko par "pateicību" došanu medicīnas personālam saka Latvijas divu lielāko slimnīcu – Austrumu slimnīcas un Stradiņa slimnīcas – vadība?

ĪSUMĀ:

Pacienta sievas stāsts par Stradiņiem

Rubrikā “Diagnoze – vēzis” par "pateicībām" onkoloģijā vairāk šeit, tostarp:

  • Pacienti un viņu tuvinieki dalās savā pieredzē par pateicībām. 
  • Kukulis, dāvana. Kāda atšķirība?
  • Komentāri par pateicību sistēmu. Komentē profesore, pacientu biedrība, jaunie ārsti.
  • Latvijas onkologu 2019. gada ienākumu saraksts.
"Ir jāsaprot, ka pateicībai ir divas puses. Ir tas, kurš dod, kā Rainis teicis, par to ''dodot gūtais neatņemams''..." Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga norādīja, ka arī pacientiem ir savas tiesības, tostarp pateikties ārstiem. Bet uzsver – tikai pēc ārstniecības procesa.

 

"Stradiņa slimnīcā tas ir atrunāts Ētikas kodeksā, līdz ar to par valsts pakalpojumiem ņemta papildu samaksa nav nekādā gadījumā pieļaujama. Protams, ka mēs runājam par pateicību  tikai tad, kad ir padarīts darbs, ja tas nav nekādā saistībā saistīts ar to, kas tiek papildus par šo pateicību; tā kā tā nav pateicība, ja par to tiek kaut kas papildus sagaidīts."

Bet viens no Latvijas Televīzijai uzticētajiem stāstiem par pieredzi Stradiņa slimnīcā ir tieši pretējs. 2016. gada 9. maijā kādam 70 gadus vecam vīrietim bija paredzēta operācija – viņam bija urīnpūšļa vēzis 2. stadijā, kas nozīmē, ka iespējas uz izveseļošanos bija diezgan lielas.

"Bija paredzēta īsta operācija, bet viņš [ārsts] tikai paņēma cistoskopiju. Viņam faktiski nebija ne pilna narkoze, nekas. Jo viņš [ārsts] no rīta bija iegājis palātā, vīrs stāsta, un prasījis – cik tu man maksāsi? Tiešā, skaidrā valodā.

Un vīrs pateica, ka viņam nav, ko maksāt, un ka viņš ir pensionārs un nav tādu uzkrājumu," klāstīja pacienta sieva, kura vēlējās palikt anonīma.

Ārsts – atzīts ķirurgs, nodaļas vadītājs, starptautisku ārstu organizāciju biedrs, stažējies ārzemju slimnīcās. Bet – nav aploksnes, nav operācijas.

"Es viņu koridorā noķēru, viņu jau nav tik viegli sadabūt. Viņš ar mani runāja tā – "nu, kā es jums varu pateikt, tā operācija ir smaga, jūs zināt piecas, sešas stundas tas ilgs, un varbūt tur vēl kaut kas jāņem ārā, ko jūs domājat, es to varu izdarīt, es to tāpat nevaru…" Viņš neprasīja konkrētu summu, bet – kā jums ir ar finansēm? Nu kā, es teicu, mēs esam pensionāri, mums nekādu uzkrājumu nav. Bet, es teicu, – onkoloģija taču ir bez maksas! Ha – bez maksas... Viņš saka – zināt, ko tas prasa, es esmu studējis ārzemēs, esmu strādājis ārzemēs. Un, vārdu sakot, tad skatīsimies, viņš pateica beigās. Sūtīsim uz konsīliju," atcerējās pacienta sieva.

Vairākus mēnešus vēlāk operācija tomēr veikta, taču vēzis tikmēr bija izaudzis un rezultātā – pusgadu pēc diagnozes uzstādīšanas – vīrietis miris.

Kāda ir slimnīcu vadību attieksme?

Apkopojot projekta "Diagnoze – vēzis" laikā iesūtītos stāstus, secināms, ka onkoloģijas nozarē tā saukto pateicību došana medicīnas personālam ir diezgan izplatīta, vidējās summas ārstiem – no 300 līdz 500 eiro.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) vadība norādīja, ka par šiem jautājumiem regulāri tiek runāts un slimnīcā izstrādāti arī iekšējās kārtības noteikumi.

"Slimnīcā faktiski divi normatīvie dokumenti, kas pasaka instrukciju par neatļauta labuma pieņemšanas ierobežojumiem, un otrs dokuments ir, kas nosaka, kā būtu jārīkojas tad, ja darbinieks saskaras ar šādu pacienta vēlmi piedāvāt šādu neatļautu labumu. Un tur ir ļoti skaidri pateikts, kas ir pieļaujams un kas nav.

Un pieļaujamas faktiski ir nelielas lietas kā pateicības, bet arī tikai tad, kad šīs lietas nevar ietekmēt šī ārsta vai amatpersonas tālāko rīcību vai lēmumu pieņemšanu,"

teica RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

"Mēs pietiekoši daudz zinām situācijas, kad cilvēks ar milzīgu mīlestību (..) gatavo šo pateicību. Viņš ir ar sirdi un dvēseli (..), viņš ir piedomājis, kā un kur ielikt, un tad šajā brīdī viņu tā strupi vai, teiksim, pat nepieklājīgi, bet strupi vai negribīgi atstumt, tas būtu daudz lielāks cilvēcisks aizvainojums, nekā ar pateicību pieņemt," teica Stradiņu slimnīcas vadītāja Kreicberga.

"Pateicības" vērtē KNAB un LU profesore

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) norādīja, ka ne vienmēr viennozīmīgi var noteikt, vai labuma došana ārstam ir vai nav prettiesiska.

"Šeit ir jāskatās, vai šis būs prettiesisks labums. (..) Mums ir jānoskaidro izmeklēšanā, kas nereti nav vienkārši," klāstīja KNAB Kriminālprocesuālo izmeklēšanu Pārvaldes priekšnieka amata pienākumu izpildītāja Anda Rumjanceva.

Jebkāda veida pateikšanos ārstam par darbu – pirms vai pēc – par nepieņemamu uzskata Latvijas Universitātes profesore Signe Mežinska.

"Pirmkārt, es nelietoju tādus eifēmismus kā dāvana vai kā pateicība. Lietas ir jāsauc īstajos vārdos, kas ētikā ir ļoti svarīgi, un jebkurš maksājums, ko ārsts pieprasa vai ārsts pieņem, tas... to nevar saukt par dāvanu. Tas ir nelegāls maksājums vai KNAB terminos – tas ir kukulis," uzsvēra Mežinska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti