Labrīt

Pasaules filmu festivāls atklās cilvēka ķermeņa izpausmes un pieredzes

Labrīt

Jaunie aktieri Leļļu teātrī iestudējuši izrādi pēc Blaumaņa noveles "Nāves ēnā" motīviem

Demogrāfs: Šogad varam sasniegt jaundzimušo skaita antirekordu Latvijas valsts vēsturē

Demogrāfs Mežs: Šogad Latvijā prognozējams zemākais jaundzimušo skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

Šogad Latvijā prognozējams visu laiku zemākais jaundzimušo skaits, un šī gada Covid-19 krīze noteikti neuzlabos dzimstības rādītājus, intervijā Latvijas Radio pauda demogrāfs Ilmārs Mežs.  

Mežs norādīja, ka šogad jaundzimušo skaits varētu būt aptuveni 18 000, un tas būs visu laiku zemākais radītājs kopš pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem, kad sāka apkopot šādu statistiku.

“Eurostat” prognozes liecina, ka līdz 2050. gadam Latvijas iedzīvotāju skaits samazināsies no  pašreizējiem 1,899 miljoniem līdz 1,4 miljoniem, stāstīja Mežs. Viņš norādīja, ka tajā pašā laikā kaimiņvalsts Igaunija ar savu veiksmīgo ģimenes politiku spēj apturēt iedzīvotāju skaita samazināšanos, un, iespējams, nākotnē Igaunijā būs vairāk iedzīvotāju nekā Latvijā.

Avots: Centrālā statistikas pārvalde

Mežs pauda, ka Latvijā trūkst koordinētas ģimenes politikas, kopš 2009. gada krīzes slēgta ģimenes lietu ministrija, kamēr Igaunijā un arī vairākās citās Eiropas valstīs šādas ministrijas sekmīgi darbojas.  

“Es ar to nedomāju ierēdņu aparāta audzēšanu,” skaidroja Mežs, norādot, ka var apvienot ierēdņus, kas vairākās ministrijās ar izkaisītām atbildībām strādā ar šiem  jautājumiem.

Mežs uzsvēra, ka valdībā nepieciešams viens balsstiesīgais loceklis, kurš var apstādināt priekšlikumus, kas nepalīdz ģimenēm vai pasliktina ģimeņu stāvokli, kā, piemēram, nesenais Finanšu ministrijas priekšlikums nodokļu izmaiņām, kurā nebija padomāts par strādājošiem ar bērniem.

Avots: Centrālā statistikas pārvalde

Mežs atgādināja, ka Igaunijas ģimenes politika vilina arī reemigrantus, kaimiņvalstī atbalsts daudzbērnu ģimenēm ir daudz lielāks.

Demogrāfs gan cerīgi izteicās par politisko piedāvājumu nākamā gada budžetā, kurā tiek pieļauta iespēja celt valsts ģimenes pabalsta apmēru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti