De Facto

Eksperti: Krievija cīnās par ASV uzmanību

De Facto

Ieskats 23. oktobra "De Facto" tematos

Divas izmeklēšanas par Skonto stadiona pārņemšanu

«De facto»: Par «Skonto» stadiona pārdošanu nenomaksā nodokļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Izmeklēšanu par ''Skonto'' stadiona pirkšanas – pārdošanas darījumu pirms diviem gadiem sākusi gan Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde, gan Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP), ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Vienā no gadījumiem, iespējams, uzņēmums nav nomaksājis nodokļus par ''Skonto'' stadiona pārdošanu simtiem tūkstošu vai pat miljonu eiro apmērā, otrā gadījumā – šā brīža ''Skonto'' stadiona īpašnieki uzskata, ka ir apkrāpti.

Pirms diviem gadiem vasaras vidū līdz tam mazpazīstama firma ar nenozīmīgu apgrozījumu SIA “MANI Group” aizdeva nepieciešamos miljonus, lai tikpat nezināms SIA “SSA” nopirktu ''Skonto'' stadionu. Jau nākamajā dienā “SSA” par ''Skonto'' stadionu un tam piegulošajām zemēm samaksāja 13,8 miljonus eiro. 

“SSA” līdz tam bija apsaimniekojis ''Skonto'' stadionu. Taču viņu vēlme iegādāties nekustamo īpašumu bijusi negaidīta. Apmēram divus gadus problemātisko aktīvu pārvaldītāja AS “Reverta” neveiksmīgi bija meklējusi pircēju. Turklāt neviens nebija piedāvājis tik augstu cenu.

"Šajā gadījumā šim projektam šis rezultāts ir noteikti sekmīgs, jo tika atgūta ne tikai visa pamatsumma, bet arī visi procenti,” pārliecināts “Reverta” Drošības direkcijas vadītājs Uldis Dzenītis. Viņš norāda, ka "kopumā “Reverta” saņēma četrus dažādus piedāvājumus. Varu nosaukt arī šo piedāvājumu summas: 4 miljoni, 4,6 miljoni, 12 miljoni eiro, bet pēc tam šis piedāvājums tika atsaukts, norādot, ka šī cena ir pārāk augsta, un 12,5 miljoni eiro, taču ar pieprasījumu nojaukt visas ēkas, kas ir gan finansiāli, gan laika periodā ietilpīgi."

Dažus mēnešus vēlāk – 2014.gada 29.septembrī – atklājās, ka “SSA” darījumā bijuši vien starpnieki.

“SSA” ''Skonto'' stadionu pārdeva divas ar pusi reizes dārgāk – par nepilniem 35 miljoniem eiro uzņēmumam “MANI Group”. Tam pašam, kas sākotnēji aizdeva naudu “SSA” stadiona iegādei.

Turklāt dažas dienas pēc apjomīgā pirkuma “MANI Group” nomainījās valde, nosaukums uz “Adventika Group” un arī īpašnieki. Uzņēmums joprojām pieder kādai Belizā reģistrētai firmai.

Lai arī “Adventika Group” šobrīd pieder ''Skonto'' stadions, viņi sevi šajā iespējamajā shēmā uzskata par zaudētājiem. Savulaik viņi esot bijuši gana lētticīgi un uzticējušies iepriekšējai uzņēmuma īpašniecei  Nataļjai Rudzītei. Viņai pieder arī nekustamo īpašumu kompānija “ORDO Group”. Belizas firma no paša sākuma bijusi patiesā ''Skonto'' stadiona pirkšanas – pārdošanas darījuma finansētāja. Taču rezultātā sapratuši, ka krietni pārmaksājuši un nu jūtas apkrāpti.

"Jaunā “Adventika Group” valde un tās investors veica iekšējo pārbaudi, kuras rezultātā tika atklāti būtiskie tiesībpārkāpumi. (...) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes izmeklētājs 2016.gada 20.aprīlī nolēma uzsākt kriminālprocesu. Ņemot vērā, ka tie fakti, par kuriem ir uzdoti jautājumi, tiek pārbaudīti kriminālprocesa ietvaros, mēs pagaidām nevaram sniegt Jums izsmeļošas atbildes, lai nepatraucētu izmeklēšanai,” norāda “Adventika Group” valdes loceklis Aleksandrs Krakovs.

Ne tikai ENAP, bet arī VID Finanšu policijas pārvalde sākusi kriminālprocesu saistībā ar šo darījumu. VID to ne noliedz, ne apstiprina. Tomēr vairākas ar ''Skonto'' stadiona pirkšanas – pārdošanas darījumu saistītas personas “De facto” apstiprināja, ka Finanšu policija esot interesējusies par notikušo.

Finanšu policiju varētu interesēt atklāt iespējamos pārkāpumus saistībā ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Proti, starpība, par kādu “SSA” nopirka ''Skonto'' stadionu no “Revertas” un divus mēnešus vēlāk pārdeva “MANI Group”, pārsniedz 21 miljonu eiro.

No gūtā ienākuma būtu maksājams uzņēmumu ienākumu nodoklis. Tā apmērs varētu pārsniegt pat trīs miljonus eiro. Taču valsts budžets šos miljonus nav redzējis.

Iemesls - “SSA” 2014.gada pārskatā pēkšņi uzrādīti apjomīgi izdevumi. Tie ir tikpat lieli kā ieņēmumi. Tādā veidā “SSA”, iespējams, varēja izvairīties no nodokļa nomaksas.  Pērn VID uz īsu brīdi bija apturējis “SSA” saimniecisko darbību. Šogad tas izdarīts atkārtoti. Tāpat zināms, ka “SSA” nodokļu parāds šobrīd sasniedz 383 987.53 eiro.

“SSA” īpašnieks darījuma brīdī ar “Revertu” bija kādreizējais futbolists un bijušais futbola kluba “Skonto” prezidents Vladimirs Koļesņičenko. Viņš joprojām ir miljonāra un Futbola federācijas prezidenta Gunta Indriksona biznesa partneris. Indriksons gan noliedz, ka Koļesņičenko šajā darījumā būtu pārstāvējis viņa intereses: ,,Es viņu pazīstu saistībā ar futbola lietām, bet neesmu bijis darījumam tuvumā un nekādas nianses nezinu.”

Pats Koļesņičenko savā deklarētajā dzīves vietā nebija sastopams un uz “De facto” nosūtītajiem jautājumiem neatbildēja. Sociālajos tīklos redzams, ka Koļesņičenko šobrīd varētu būt Maskavā. Komandējumā šonedēļ esot arī otra apjomīgā ''Skonto'' stadiona pirkšanas – pārdošanas darījuma partnere, bijusī “MANI Group” īpašniece Nataļja Rudzīte. Viņa neatbildēja uz “De facto” jautājumiem par savu iesaisti šīs iespējamās shēmas īstenošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti