Daugavpils bērnunama-patversmes iemītniekiem veido ģimenes tipa institūciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Drīzumā ekspluatācijā tiks nodota renovēta bijušās Daugavpils bērnunama-patversmes "Auseklītis" ēka, kas kļūs par sava veida "ģimenes bērnunamu '' ar grupu dzīvokļiem. Tas ir deinstitucionalizācijas projekts, lai bērniem no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm, bērniem bāreņiem, bez vecāku gādības palikušajiem un bērniem ar invaliditāti radītu maksimāli ģimenisku vidi. Daugavpilī šobrīd vairāk par 20 šādu bērnu. Tie ir bērnunama-patversmes “Priedīte” iemītnieki, kuriem tā būs iespēja dzīvot neformālākos apstākļos, apgūstot patstāvīgas dzīves prasmes.

Daugavpils gatavojas sociālā projekta «3x8» īstenošanai
00:00 / 04:51
Lejuplādēt

Komandanta ielā 3 Daugavpils cietoksnī Latvijas Radio viesojās jau pirms diviem gadiem. Toreiz Daugavpils Sociālā dienesta darbinieces Nonna Jakubovska un Elita Kuzmina izrādīja plašo un pamesto ēku, stāstot par projektu  – ko plānots te īstenot un kas te paredzēts:

„Šeit tiks noorganizētas trīs grupas pa astoņiem cilvēkiem, viņiem būs nodrošināta ģimeniska vide. Šīs telpas ir ļoti piemērotas tam, lai īstenotu šo projektu, mēs arī mēģināsim tās pielāgot, radīt maksimāli mājas sajūtu ar aizkariem, paklājiem.”

Bērni, kuriem nepieciešama sociālā palīdzība, šajā ēkā mituši arī iepriekš, par ēku, kas divu gadu laikā kardināli mainījusi savu veidolu un tagad ir piemērota projekta ''3x8'' realizācijai.

''Šajā ēkā jau kādreiz bija bērnu nams „Auseklītis”, kuru mēs atklājām 90. gados. Tad bija valstī cita politika, bet tagad tā ir tāda, ka bērni nevar ilgstoši dzīvot bērnunamos. Tāpēc tiek veidota ģimenes tipa institūcija.

Faktiski tā būs kā liela ģimene, dodot iespēju bērniem dzīvot vidē, tādā, kāda tā būtu mājās – ģimenē. Un ar bērniem darbosies cilvēks, kura amata pienākumos būs būt par bērnu vecāku,”

stāsta Daugavpils domes Sociālo jautājumu komitejas vadītāja Helēna Soldatjonoka.

Tas nozīmē, ka ar bērniem, –  katrā šādā nosacītā ģimenē būs līdz astoņiem bērniem, šiem speciālistiem-vecākiem būs jāvada visa ikdiena. Kā tieši tas notiks un kas kļūs par šiem speciālistiem-vecākiem, Daugavpilī vēl vienotas pozīcijas nav, taču ir nosacījumi, skaidro Helēna Soldatjonoka. „Būs jābūt apmācītam cilvēkam, kuram, iespējams, būs nepieciešams audžuģimenes sertifikāts. Jautājums, kāds būs šo „vecāku” statuss šajā ''3x8'' projektā un kā Sociālais dienests vienosies ar bāriņtiesu – vai tā būs audžuģimene, vai tā būs vienkārši bērnu grupa. Protams, tur būs arī brāļi un māsas, jo tos šķirt nedrīkst.”

Daugavpils Sociālā dienesta vadītājai Līvijai Drozdei jau ir konkrēta vīzija, kā eksistēs šis ''3x8'' variants Daugavpilī, ar „galveno mammu” katrā grupā.

„Tas būs audžuģimenei pietuvināts pakalpojums. Būs speciālisti, kas strādās kā māmiņas, un būs aprūpētāji un auklītes – atkarībā no bērnu vecuma. Jo ir jānodrošina diennakts darbs. Katrā grupā būs viena noteikta konkrēta māmiņa, saimniece šajā ģimenē – lielā, „big mamma”. Grūti pateikt, kā tas modelēsies, bet domājam, ka māmiņa te būs pa dienu, bet pa nakti būs aprūpētāji,” klāsta Drozde.

Kas būs pirmie šīs ēkas iemītnieki, arī jau zināms, atklāj Helēna Soldatjonoka:

„Bērni tur nebūs vienkārši, tie būs bērni, kurus nepaņems audžuģimenēs, kurus nevarēs atgriezt bioloģiskajās ģimenēs, būs bērni ar invaliditāti, ar funkcionāliem traucējumiem, garīgās attīstības traucējumiem, starp citu, visi „Priedītes” bērni pāries uz šo ''3x8'' māju.”

Pats ''3x8'' projekts Daugavpilī jau pavisam tuvu sava mērķa īstenošanai, atzīst sociālā dienesta vadītāja Līvija Drozde.

„Šobrīd ēkā Komandanta ielā 3 ir beigušies būvdarbi un notiek mēbeļu iepirkums, uz nākamā gada aprīli, domājams, bērni jau te varētu ievākties.”

Cietoksnī Komandanta ielā sastaptie iedzīvotāji labi atceras tos laikus, kad te jau mita bērni, un šobrīd tikai priecājas, ka ēka ne tikai vizuāli ieguvusi pievilcīgu skatu, bet svarīgākais, ka te atkal būs dzīvība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti