Daugavpils Universitāti iekļaut Latvijas Universitātē plāno līdz 2026. gadam 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Daugavpils Universitātes (DU) reorganizācija netiks sasteigta. Paredzēts, ka DU Latvijas Universitātes (LU) sastāvā iekļaus līdz 2026. gadam. To šonedēļ speciāli augstskolas reorganizācijas tēmai sasauktajā ārkārtas Daugavpils domes Izglītības un kultūras jautājumu komitejas sēdē apliecināja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvis. 

ĪSUMĀ:

  • Satraukumu radīja publiski izskanējusī informācija, ka DU pievienos LU vien dažu mēnešu laikā. 
  • Tāpēc sasauca komitejas sēdi, uz kuru aicināja arī IZM pārstāvjus. 
  • Nu tapis zināms, ka DU iekļaušanu LU nesasteigs; to plāno izdarīt līdz 2026. gadam.
  • Līdz 2026. gadam reorganizācijas procesam varētu piesaistīt Eiropas Atveseļošanas fonda līdzekļus.
  • Paredzēts, ka pēc reorganizācijas DU saglabās autonomiju.
  • Iespējams, jaunajā nosaukumā saglabās arī Daugavpils vārdu. 

Daugavpils Universitāti iekļaut Latvijas Universitātē plāno līdz 2026. gadam 
00:00 / 03:58
Lejuplādēt

Galvenais komitejas sasaukšanas mērķis bija kliedēt gan DU, gan sabiedrībā kopumā radušos satraukumu, ko izraisīja publiskajā telpā izskanējusī informācija par augstskolas reorganizāciju dažu mēnešu laikā. Turklāt paredzēts, ka Daugavpils augstskolai tiks saglabāta sava autonomija un, iespējams, jaunajā nosaukumā tiks saglabāts arī Daugavpils vārds. 

Par to, ka Latvijā uz tās iedzīvotāju skaitu ir pārāk daudz augstskolu, tiek runāts jau vairākus gadus. IZM, ķeroties pie augstākās izglītības institūciju tīkla sakārtošanas, neizbēgamas pārmaiņas briedīs arī Austrumlatvijā lielākajā augstskolā – DU.

"Mēs ejam uz augstskolu integrāciju, nevis likvidāciju. Augstskolas integrētā veidā turpina savu attīstību pamatā zinātnes universitāšu sistēmā," apliecināja IZM valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Stepanovs. Konsolidācija notiks, mazākās augstskolas pievienojot lielajām – zinātnes augstskolām. DU gadījumā –   to apvienojot ar LU. 

Satraukumu un bažas abās augstskolās – gan Rīgā, gan Daugavpilī – raisīja termiņi, kādā tas varētu notikt, proti, 3–4 mēnešu laikā. Neizpratne par steigu bija arī Daugavpils domē.

Daugavpils pašvaldība iepriekš paziņojumā norādīja: "Ņemot vērā publiskajā telpā izskanējušo informāciju par DU pievienošanu LU un Ministru kabineta lēmumu par DU reorganizācijas jautājuma virzīšanu steidzamības kārtā, Daugavpils valstspilsētas pašvaldība pauž bažas par minētā lēmuma negatīvo ietekmi uz Daugavpils un Latgales reģiona sociālekonomisko attīstību."

Tieši tāpēc arī tika sasaukta ārkārtas Daugavpils domes Izglītības un kultūras jautājumu komitejas sēde, stāstīja komitejas priekšsēdētājs un Daugavpils domes priekšsēdētaja vietnieks Aleksejs Vasiļjevs (Latvijas Krievu savienība).

"DU atrodas Daugavpils pašvaldības teritorijā, tas ir Latgales zinātniskais centrs. Mūsu uztraukums ir saprotams, tas bija nepieciešams, lai parādītu ministrijai un galvaspilsētai, ka Daugavpils pilsēta ir ieinteresēta, lai pilsētā turpinātu dzīvot mūsu universitāte," atzīmēja Vasiļjevs.

Svarīgākā atbilde šajā sēdē no IZM tika saņemta, un tā ir tieši par reorganizācijas termiņiem, skaidroja ministrijas valsts sekretāra vietnieks Stepanovs: "Jebkuram apvienojumam ir nepieciešams laiks un finansējums. Ja tiek arī piesaistīts arī Atveseļošanas fonds šīm pārmaiņām, tad tas laiks būtu līdz 2026. gadam."

Pašvaldības atbalsts un iesaiste DU likteņa lemšanā ir būtiski, augstskolai pilsētā ir liela nozīme, un tas ir tikai likumsakarīgi, pēc ārkārtas domes komitejas sēdes sacīja DU prorektors Arvīds Barševskis.

"Mēs esam pilsētas sastāvdaļa un savā ziņā pat pilsētveidojošs uzņēmums, jo mūsu jaunieši te paliek, strādā. Arī diezgan daudzi, kas atbraukuši no citām vietām, paliek Daugavpilī; dabiski, ka pašvaldībai tas ir ļoti svarīgi, un tas ir universitātes uzdevums," sacīja Barševskis.

Taču apvienošanās ar LU ir optimālākais variants, kā konkurences apstākļos saglabāt Daugavpilī universitāti. Ar ministrijas piedāvājumu mierā ir DU rektore Irēna Kokina: "Mums jābūt atbildīgiem, kas šeit būs arī pēc 10 un 20 gadiem, lai jaunatnei būtu, kur iegūt kvalitatīvu izglītību atbilstoši laikam. Tās ir garantijas mūsu jauniešiem, ka šeit uz vietas būs iespējas iegūt izglītību. Tā būs mūsdienīga. Tas būs prestiži, sasaistē ar galvaspilsētas universitāti tas ir zināma veida izrāviens uz augšu."

Savienībā ar LU augstskola Daugavpilī un tās potenciālie studenti būs tikai ieguvēji, turklāt DU saglabās arī savu autonomiju, uzskata rektore Kokina: "Tas ir apsolīts, ka mums būs autonomija, mums būs savs saimniekošanas finanšu regulējums, arī savu docētāju saglabāšana un arī savu programmu saglabāšana. Daugavpils vārds nosaukumā arī noteikti nepazudīs, nezinu, tikai kādā kombinācijā."

Šobrīd, kā uzsvēra prorektors Barševskis, svarīgākais ir sēsties pie sarunu galda un vienoties par to, kā varētu izskatīties DU Latvijas Universitātes sastāvā.

Vienošanās un reorganizācija ir jāveic līdz 2026. gadam. Tas ir svarīgi, lai šim procesam varētu piesaistīt būtisku atbalstu – Eiropas Atveseļošanas fonda līdzekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti