Panorāma

Jūnijā pasliktinājies Latvijas uzņēmēju noskaņojums

Panorāma

Satraucas par bēgļu izmitināšanu

Daugavpils vērsīsies Satversmes tiesā

Daugavpils dome vērsīsies ST par prasību nojaukt padomju režīmu slavinošos objektus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 11 mēnešiem.

Daugavpils domes sēdē gandrīz vienbalsīgi, vienam deputātam atturoties, pieņemts lēmums vērsties Satversmes tiesā (ST), apstrīdot likuma "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" atbilstību Satversmei.

Iepriekš Daugavpils domes vadība pauda viedokli, ka pilsētā ir daudz objektu, ko demontēt nevajadzēs, jo vairums ir apbedījumu vietās. Tā patiesi varētu būt Dubrovina parkā, taču ir arī citas vietas, kur savulaik Latviju okupējušais režīms aicināja svinēt kara notikumus.

Tā dēvēto Slavas skvēru jeb pieminekļu ansambli padomju vara Daugavpilī izveidoja ar mērķi atcerēties Sarkanās armijas ienākšanu pilsētā. Taču arī mūsdienās, vien pirms pāris gadiem no turienes sākās gājieni 9. maijā.

Pieminekļu ansamblis iekļauts Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes publicētajā nojaucamo objektu sarakstā. Daugavpils dome lēma vērsties tiesā, apstrīdot prasību nojaukt objektus. Tiesa, plašas un atklātas diskusijas par to, ko vietvaras politiķi domā par demontāžu, izpalika.

Skaidru viedokli ne tikai pret likumu, bet objektu demontāžu kā tādu Daugavpils domes sēdē pauda tikai bijušais vicemērs Igors Prelatovs, kurš ievēlēts no “Mūsu partijas” un šobrīd darbojas partijā “Katram un katrai”: “Uzskatu, ka šis šodien pieņemtais lēmumus būs pareizs un mēs parādīsim zobus Saeimas deputātiem. Uzskatu, ka arī pārējām pašvaldībām tā jārīkojas.”

Tikmēr domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”) gan sēdes laikā, gan pēc tās vairījās atgādināt savu viedokli par padomju režīma slavinošo objektu demontāžu. Viņš vēršanos Satversmes tiesā saistīja ar Saeimas lēmumu, rīkojoties bez konsultācijām ar pašvaldībām un liekot tām segt pusi no objektu demontāžas izmaksām.

“Saeimas Juridiskais birojs ir norādījis uz minētā likuma prettiesiskumu. Pašvaldība izmanto savas tiesības un šajā gadījumā pat pienākumu saistībā ar minētā likuma eksistenci,” sacīja Elksniņš.

Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Bez plašām diskusijām lēmumu atbalstīja gandrīz visi klātesošie vietvarā ievēlētie deputāti.

Balsojumā atturējās Daugavpils domes deputāts Igors Aleksejevs (“Latvijas attīstībai”/Latgales partija): “Jautājums jau ir tāds, vai mēs apstrīdam to, ka nav finansējuma budžetā, vai apstrīdam vispār kopumā šo. Nostāja no esošās domes vadības šodien nebija skaidra, tāpēc es balsoju ne par, ne pret.”

Daugavpils mērs vēl solīja, ka apstrīdēt būtu gatavs arī to, vai Slavas skvēra pieminekļu ansamblis patiesi ir padomju režīmu slavinošs.

Plānots, ka pašvaldība Satversmes tiesā vērsīsies divu nedēļu laikā.

Tikmēr Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde nākusi klajā ar 69 potenciāli demontējamo padomju režīmu slavinošo objektu sarakstu, kur citstarp Daugavpilī demontējams būtu piemiņas ansamblis Sarkanās armijas karavīriem, kuram saglabājama cilindriskā forma ar stilizētiem Sarkanās armijas karavīru portretiem.

KONTEKSTS:

Jūnija vidū Saeima pieņēma likumu ar prasību par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu nojaukšanu Latvijā līdz 15. novembrim. Kopumā Latvijā ir ap 300 pieminekļu, piemiņas plākšņu un memoriālo objektu, kas veltīti padomju okupācijas režīmam un armijai, bet konkrēts saraksts ar nojaucamiem pieminekļiem taps līdz 30. jūlijam.

Likums neattiecas uz pieminekļiem, piemiņas zīmēm, plāksnēm un vietām, arhitektoniskiem vai mākslinieciskiem veidojumiem, kuri atrodas karā kritušo karavīru apbedījuma vietās, kā arī padomju vai nacistiskā terora upuru piemiņas vietās.

Objektus demontēt būs pienākums pašvaldībai, kuras teritorijā objekts atrodas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti