Dienas ziņas

Piešķir 70,2 miljonus algu subsīdijām

Dienas ziņas

Maskavā protestē pret izmaiņām konstitūcijā

Daugavpilī būs mākslas suvenīru automāts

Daugavpilī atklāts pirmais un šobrīd Latvijā vienīgais suvenīru automāts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Ceturtdien Daugavpilī, Rīgas ielā, oficiāli atklāts suvenīru automāts. Tas ir viens no grantu programmas “Impulss” projektiem, kas saņēma Daugavpils pašvaldības atbalstu biznesa ieceres īstenošanai. Suvenīru automātā tirdzniecībai šobrīd izlikti vairāk nekā 150 mākslas darbi – krūzes, auskari, aproces, magnētiņi, keramikas darbi –, kurus veidojuši vairāk nekā 30 vietējie mākslinieki, galvenokārt no Daugavpils, Rēzeknes, Krāslavas. Tā ir ideja realizēt vietējo mākslinieku radošo veikumu Daugavpilī vietās, kur vērojama aktīvākā tūristu plūsma. Pirmais automāts izvietots Rīgas ielā, drīzumā tāds sāks darbu arī Daugavpils cietoksnī.

Daugavpilī atklāts suvenīru automāts
00:00 / 04:57
Lejuplādēt
Gandrīz divi gadi pagāja, kopš Daugavpils māksliniece un keramiķe Sanri jeb Sandra Poplavska-Rimicāne kopā ar dzīvesbiedru Jāni Rimicānu īstenoja savu ideju par suvenīru automātu uzstādīšanu. Viss sākās no idejas par savu mākslas darbu galeriju.

“Ļoti gribēju savu galeriju, bet Jānis smējās, ka tajā vajadzēs arī tualeti un visu ko citu, bet tās ir lielas izmaksas, piemēram, telpu īrei, kas centrā maksā vairāk nekā 100 eiro. [..] Tad radās ideja par šādiem automātiem. Sākām skatīties internetā. Mēs domājām, ka mēs to esam izdomājuši, ka esam pirmie, bet izrādās tādi automāti dažviet ir Japānā un Vācijā, kur pārdot mākslas darbus. Latvijā mēs gan esam celmlauži, jo Latvijā tāda tipa suvenīru tirgošanas iekārtu vēl nav,” stāsta idejas autori un realizētāji.

Suvenīru automāts ir iespēja tūristiem cauru diennakti iegādāties kādu suvenīru no Daugavpils, bet māksliniekiem tā ir iespēja popularizēt savus darbus un pelnīt.

“Šeit ir 152 dažādi darbi, pārsvarā tādas nelielas lietiņas, lai tūrists var aizvest mākslas darbu uz mājām. Darbības princips ir šāds. Vajag izvēlēties cipariņu, kurš mākslas darbs ir iepaticies, jo katram darbam ir savs numurs. Spiežam numuriņu, pirkt, pieliekam norēķinu karti, sistēma pasaka paldies par pirkumu, tad atveras durtiņas un izvēlētā prece ir jūsu,” stāsta Sandra.

Suvenīru automāta klāstā visdažādākie mākslas darbi, kas aplūkojami caur stiklotu lodziņu un iegādājami.

Te ir pārstāvēti 32 mākslinieki, pārsvarā Daugavpils mākslinieki, arī mākslinieki no Rēzeknes, Krāslavas. "Tās pārsvarā ir ekskluzīvas preces, kas ir vienā eksemplārā, jo tie ir mākslas darbi. Vīriešiem te var atrast tauriņus, sievietēm lielā klāstā ir bižutērija, brošiņas, aproces, ir arī daudz keramikas darbu – bļodiņas, krūzītes, arī rotas –, glezniņas arī ir," norāda Sandra.

Olga un Valdis Pauliņi ir keramiķi no Krāslavas, kuru darbi arī būs iegādājami šajā suvenīru automātā. “Mēs eksperimentam esam iedevuši savu keramikas vāzīti. Lai tik šī lieta aiziet, vedīsim vēl, lai tik būtu pircēji," uzsver keramiķi. 

Pašu spēkiem šādu suvenīru automātu uzstādīt nevarētu atļauties, atzīst mākslinieki Sandra un Jānis Rimicāni. Palīgā nāca Daugavpils pašvaldības programma “Impulss” ar grantu 5 tūkstošu eiro apmērā. Biznesa ideja bija laba, stāsta Daugavpils attīstības nodaļas Biznesa nodaļas vadītājs Vladimirs Nadeždins.

Gadu no gada pašvaldība programmai “Impulss” piešķir ap 60 tūkstošiem eiro, vienam projekta tiek piešķirti līdz 7 tūkstošiem eiro kā grants, tādējādi ik gadu Daugavpilī tiek atbalstīti ap 8-10 projekti. Tās ir visdažādākās sfēras, sākot no atpūtas, beidzot ar tūrismu, elektroniku.

Šī projekta ceļš līdz reālajai darbībai nav bijis viegls, jo automāti no Ķīnas atnākuši sadauzīti, nācies pašu spēkiem tos labot.

Tomēr tas ir to vērts, jo projekts, kas vērsts uz tūrisma jomu un vietējo mākslinieku atbalstu, ir vērtīgs pilsētai, apliecina Daugavpils domes deputāte un Daugavpils Saules skolas direktore Inguna Kokina.

“Ir labi, ka tas skapis ir piepildīts ar mākslas darbiem. Jebkurā diennakts laikā tūristi varēs sastapties ar mākslinieku darbiem un tos iegādāties," saka Kokina.

Pirmais suvenīru automāts darbojas Daugavpilī, Rīgas ielā, drīzumā tāds sāks darbu arī Daugavpils cietoksnī. Bet idejas iniciatori Sandra un Jānis Rimicāni, izejot šo dzīves skolu, jau kaļ plānus par pašu suvenīru automātu ražošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti