Pusdiena

Saeimā steigā labo un virza grozījumus, lai gāzi jau tagad varētu pirkt ārvalstīs

Pusdiena

Rīgas dome veidos īpašu datu aizsardzības centru; par vadītāju varētu kļūt Signe Plūmiņa

Daudzkāršojies administratīvo lietu skaits par pārkāpumiem maksātnespējas procesos

Daudzkāršojies administratīvo lietu skaits par pārkāpumiem maksātnespējas procesos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Kopš aizvadītā gada sākuma, kad Maksātnespējas administrācija no Valsts policijas pārņēma administratīvo pārkāpumu lietu ierosināšanu par maksātnespējas procesa pārkāpumiem, par šādiem pārkāpumiem uzsākto lietu skaits pieaudzis vairāk nekā 50 reizes. 

Aizvadītajā gadā Maksātnespējas administrācija ierosinājusi 113 administratīvo pārkāpumu lietas par maksātnespējas procesa pārkāpumiem, kas ir krietni vairāk nekā gadu iepriekš.

"Iepriekš tā bija Valsts policijas kompetence un, es teikšu tā, policija šo pantu nepiemēroja vispār. Maksātnespējas procesa pārkāpumos, mūsuprāt, tieši mūsu iestāde varētu būt tā atbilstošākā. Attiecīgi: ja Valsts policijai šādi procesi bija divi 2014. gadā, tad mums 2015. gadā tika uzsāktas 113 administratīvā pārkāpuma lietas," skaidroja Maksātnespējas administrācijas 2. uzraudzības departamenta direktors Miks Čevers.

Apkopotā informācija par Maksātnespējas administrācijas darbu 2015. gadā, liecina, ka lielākajā daļā jeb 77 gadījumos lietas uzsāktas pret maksātnespējas administratoriem, bet nepilnu piekto daļu no visām pērn uzsāktajām administratīvo pārkāpumu lietām veido lietas, kas ierosinātas pret parādnieku pārstāvjiem. 52 gadījumos Maksātnespējas administrācija nolēmusi vainīgos sodīt ar naudas sodu.

Jau tuvākajos mēnešos plānots elektronizēt maksātnespējas pārskatu iesniegšanu. Čevers ir pārliecināts, ka elektroniskās sistēmas ieviešana ļaus pilnveidot maksātnespējas procesu uzraudzību:

"Maksātnespējas procesā viens no pietiekami svarīgiem dokumentiem, kas tiek sūtīts pilnīgi visiem – gan kreditoriem, gan Maksātnespējas administrācijai – ir administratora darbības pārskats, pēc kurā norādītās informācijas var kontrolēt administratora rīcību procesā. Ja šobrīd tas viss notiek papīra formātā, tad tagad ir izstrādāta elektroniskā pārskatu iesniegšanas sistēma. Tātad administratori turpmāk šos darbības pārskatus sniegtu iekšā elektroniski. Līdz ar to mēs redzētu automātiski, kad viņi ir iesniegti, kad nav, automātiski varētu pabrīdināt administratorus, lai viņi to dara. Automatizēti arī apkopotu informāciju no šiem pārskatiem un iegūtu valstij svarīgus datus par maksātnespējas procesu, tādus datus, kuri līdz šim nav apkopoti – atgūstamības procents, izmaksu apmērs un tā tālāk," norādīja Čevers.

Maksātnespējas administrācijas direktors Ervīns Ābele vēl piebilst: "Tas arī būs ērtāk administratoriem. Nebūs tā, kā šobrīd, ka tad, kad viņš nav iesniedzis pārskatu, mēs viņus biedējam ar administratīvo pārkāpumu kodeksu, ka, ja tu neiesniegsi, mēs tevi sodīsim. Šeit nav runa par sodīšanu, lai gan šī opcija arī saglabājas, protams. Bet doma ir tāda, ka nedēļu iepriekš administrators saņems atgādinājumu, ka līdz tādam un tādam datumam ir pienākums iesniegt to. Tas būs tāds kā dzeltenais luksofora signāls, kas atnāks. Un tajā dienā, kad viņš to nebūs iesniedzis, ja nebūs iesniedzis, tas būs sarkanais luksofora signāls, un tas jau draud ar sodīšanu."

Pēc Maksātnespējas administrācijas amatpersonu teiktā, atsevišķi administratori visai bieži grēko ar savlaicīgu pārskatu neiesniegšanu. Tas gan netiek uzskatīts par īpaši nopietnu pārkāpumu.

Pērn Maksātnespējas administrācija saņēmusi 319 sūdzības par maksātnespējas administratoru darbu, kā arī 240 reizes vērsusies tiesā ar pieteikumu par administratora atcelšanu no pienākumu pildīšanas konkrētā maksātnespējas procesā. Tāpat administrācija rosinājusi izbeigt sertifikāta darbību pieciem administratoriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti