Dienas ziņas

Latvijā dara savu sapņu darbu

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Daudzās skolās netiek pie pirmā digitālā eksāmena

Daudzās skolās netiek pie pirmā tiešsaistes eksāmena izmēģināšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Skolās visā Latvijā ceturtdien bija plānots pirmo reizi izmēģināt centralizēto eksāmenu kārtot tiešsaistē. Tomēr ne visām skolām un skolēniem izdevās pievienoties Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmai un izpildīt pirmo izmēģinājuma eksāmenu.

Daudzās skolās netiek pie pirmā tiešsaistes eksāmena izmēģināšanas
00:00 / 02:28
Lejuplādēt

Izmēģinājums tiešsaistes eksāmenam vajadzīgs, lai skolēni un skolas varētu sagatavoties pirmajiem digitālajiem eksāmeniem jau šī mācību gada beigās, rēķinoties, ka pakāpeniski no eksāmeniem papīra formātā atteiksimies. Šis eksāmens nav obligāts, un dalība tajā bija brīvprātīga, lai skolēni varētu iepazīties ar eksāmena digitālo versiju, bet sistēmas izstrādātāji varētu pārliecināties, vai tā strādātu, ja šodien būtu īstais eksāmens.

Uz izmēģinājuma eksāmenu angļu valodā skolēni ieradās ar datoriem un pagarinātājiem, lai varētu pirmo reizi pamēģināt eksāmena uzdevumus izpildīt elektroniski, tiešsaistē. Plānotais eksāmena sākuma laiks – pulksten 14.

Skola, kurā pieslēgties neizdevās

Eksāmenu izmēģināja arī Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, tomēr plkst.14 no eksāmena vēl nebija ne vēsts. Skolēnus palaida starpbrīdī, cerot, ka pēc tam sistēma strādās.

Taču neizdevās. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) lūdza vēl desmit minūtes nogaidīt. Ieradās arī ministrijas atbildīgā amatpersona. Skolēni eksāmenu gaidīja aptuveni pusotru stundu.

"Šodien tātad sistēmas atjaunošana nav izdevusies. Pagaidām. Varat doties mājās. Bet var arī šīs darba lapas no darba vadītājiem paņemt un mājās vakarā izpildīt," sacīja IZM Informācijas tehnoloģiju departamenta direktora vietnieks Kaspars Veldre.

Kā tas būtu, ja šodien būtu īstā eksāmena diena? "Ja drīkst, es uz to atbildētu – nedod dievs!

Ja šodien būtu īstā eksāmena diena, tas būtu diezgan nejauki pret skolēniem.

Tā būtu īsta diskriminācijas pakāpe vai nervus kutinošs pasākums, kuram diemžēl nav nekāda rezultāta," komentēja Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas direktora vietnieks Jānis Zeimanis.

12. klases skolnieks Toms gan nav izbrīnīts par šādu situāciju: "Godīgi sakot, es to biju sagaidījis, ņemot vērā pēdējo gadu pieredzi arī ar olimpiādēm. Es ceru, ka būs vēl citi izmēģinājuma eksāmeni līdz brīdim, kad viņiem viss sanāks. Tāpēc es neuztraucos."

"Būtu bijis jaukāk, ja būtu izdevies uzzināt, kāds tas eksāmens būtu. Bet nu, cerams, kad būs īstais eksāmens, tad būs salabots," sacīja 12. klases skolniece Katrīna.

Vēl kādas skolas 12. klases skolniece Sabīne pārstāstīja, ka piekļuve eksāmenam mēģināta aptuveni septiņas reizes: "Mēs pieslēdzamies, nekas neparādās, atslēdzamies, parunājam ar klases biedriem un tad atkal pieslēdzamies, mēģinām vēlreiz, nekas neparādās. Un tas pats process bija ar klausīšanās uzdevumu, kas bija otrais un kurš arī neaizgāja. Būtībā nekas nebija."

Nākamais izmēģinājums – 1. decembrī

Izglītības un zinātnes ministrijā skaidroja, ka viņiem esot ziņas, ka atsevišķās skolās eksāmens noticis. Taču skolu skaitu neprecizēja. Problēma bijusi sistēmas izstrādātāju pusē.

"Mēs sazinājāmies arī ar sistēmas izstrādātājiem, viņi dažas tehniskas kļūdas bija pieļāvuši sistēmas kodā, kuras drīzumā tiks novērstas. Attiecīgi šo izmēģinājuma eksāmenu skolēni varēs turpināt izpildīt mājās," sacīja Veldre.

Proti, skolēniem būs iespēja šo eksāmenu izpildīt līdz 14. novembrim – kārtot to  skolā vai mājās, izmantojot sistēmas piešķirots individuālos piekļuves kodus. Darbu vērtēšana sāksies 15. novembrī, informēja Valsts izglītības satura centrs (VISC).

Nākamais izmēģinājums paredzēts 1. decembrī, kad tiešsaistē skolēni varēs kārtot eksāmenu latviešu valodā. Angļu un latviešu valoda tika izvēlētas tāpēc, ka šos eksāmenus parasti kārto liels skolēnu skaits.

"Lai pārbaudītu to, cik labi strādā sistēma un viss eksāmenu procesā, sākot no reģistrēšanās un beidzot ar eksāmena norisi, ir svarīgi, lai ir liels pieslēgumu skaits, ka ir dalībnieki, ka rodas jautājumi, ka mēs risinām problēmas procesā un saprotam, kas vēl ir jādara, lai novērstu kādas tehniskas nebūšanas," skaidroja Valsts izglītības satura centra pārstāve Liene Bērziņa.

Īstie augstākā līmeņa eksāmeni gada beigās elektroniskā formātā norisināsies programmēšanā, sociālajās zinātnēs, ģeogrāfijā, vēsturē, kultūrā un mākslā. Tie ir mācību priekšmeti, kuros ir potenciāli mazāks kārtotāju skaits.

KONTEKSTS:

No 2022./2023. mācību gada paredzēta pakāpeniska pāreja uz augstākā līmeņa valsts pārbaudes darbu īstenošanu tiešsaistē.

10. novembrī augstākā līmeņa eksāmena izmēģinājums angļu valodā bija pirmais solis, lai virzītos uz šo noteikumu praktisko realizāciju.

Tajā piedalījās 12. klašu skolēni un profesionālās izglītības iestāžu 3. kursu audzēkņi. Izmēģinājuma eksāmena kārtošanai bija pieteikušies 5857 eksāmena kārtotāji no 264 izglītības iestādēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti