4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Kas pieskata Dreiliņu mežu - SIA "Rīgas meži, pašvaldības policija vai vietējie iedzīvotāji?

Kāpēc, tuvojoties ziemai, dārzkopības sabiedrībā ļaudīm atslēgta elektrība?

Dārzkopības kooperatīvā Olainē lokāla «karadarbība» – daļa māju paliek bez elektrības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Jau vairākus gadus dārzkopības kooperatīvajā sabiedrībā "Jaunība" Olaines novadā notiek lokāla "karadarbība". Kā efektīvākais ierocis tiek izmantota elektroenerģijas padeves atslēgšana – nesen bez elektrības palikuši daļa kooperatīva biedru, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija". 

Bez elektrības paliek 15% 

Dārzkopības kooperatīvajās sabiedrībās cilvēki dzīvo privātos īpašumos, apsaimnieko katrs savu zemi, bet kopā lemj par kārtību, kādā sadzīvos. Maksā biedra naudu, rūpējas par elektrības un citu dzīvošanai būtisku pakalpojumu saņemšanu. Taču Olaines novada "Jaunībā" iedzīvotāji jau gadiem jūtas kā ierauti lokālā "karadarbībā".

Ilgstošās nesaskaņas vainagojušās ar elektroenerģijas atslēgšanu 15% kooperatīva biedru.

Vienā no tumsā grimstošajiem īpašumiem dzīvo arī kooperatīva valdes bijušais priekšsēdētājs Juris Skubeņičs. Viņš stāstīja: "15. septembrī mūs nelikumīgi atslēdza no elektroapgādes. Mēs konstatējām, ka 15. datumā šeit it kā bija ieradies "Sadales tīkla" pārstāvis, kurš jau savu darbu bija padarījis. Skapja durvis bija aiztaisītas ciet un, kad es pajautāju viņam, kas notiek, viņš teica, ka bija piezvanījusi it kā šīs sabiedrības persona un atteikusies no šī pieslēguma."

Bijušais valdes priekšsēdētājs jau ilgstoši tiesājās ar kooperatīva jauno valdi, jo uzskata – tās izveide notikusi nelikumīgi. Ļaudis tikmēr sadalījušies gluži vai frontēs, jauno valdes priekšsēdētāju atbalstot vairākums – 80% kooperatīva biedru, bet elektroenerģijas atslēgšana esot viena vienīga viņu atriebība.

"Es uzskatu, ka tā ir tīša ļaunprātība un patvarība no šīs valdes puses tagad rudenī, tuvojoties ziemai, atslēgt šos apakšlietotājus no elektroenerģijas," sacīja Skubeņičs.

Savukārt pašreizējā kooperatīva valdes priekšsēdētāja Brigita Gviļeva sacīja: "Mums jau kopš pagājušā gada sākās strīds par elektrību, mēs paši sēdējām bez elektrības veselu gadu. Viņš nepamatotus rēķinus piestādīja. Tas nekas, ka cilvēki visi bija samaksājuši gan par elektrību, gan arī biedra naudas un tā tālāk."

Vaino bijušo priekšnieku

Karā, kā zināms, visi līdzekļi ir labi, bet – vai tiešām papildspēki šajā "frontē" sagaidīti no AS "Sadales tīkls"? Uzņēmuma pārstāve Alīna Kozlovska skaidroja: ""Sadales tīkls” pārbaudīja šo  situāciju, un konstatēts, ka elektroenerģijas piegāde dārzkopības kooperatīvam "Jaunība" 15. septembrī ir pārtraukta pēc klienta, elektrības tirgotāja, pieprasījuma, saistībā ar neapmaksātiem rēķiniem."

"Mēs maksājam. Mums nav parāda!" uzsvēra Elvīra Nabijeva, kura, tāpat kā citi bez elektrības palikušie, rēķinu par elektroenerģiju maksājuši kooperatīva sabiedrības kontā. Taču Valsts ieņēmumu dienests pēc ilgākas auklēšanās to slēdzis. Kāpēc tā noticis, jaunā valdes priekšsēdētāja norādīja – vainīgs tieši bijušais kooperatīva priekšnieks.

"Saimnieciskā darbība ir apturēta, jo viņš līdz 9. aprīlim nav iesniedzis uzņēmuma gada pārskatus par 2014., 2015., 2016., 2017., 2018., 2019. gadu un uzņēmuma ienākuma nodokļa deklarāciju par 2019. gada decembri un 2020. gada decembri," sacīja Gviļeva.

"Bankas kontā tā nauda ir iesaldēta," viņa sacīja, vienlaikus norādot, ka jautājums ir atrisināts.

"21. septembrī elektroenerģija dārzkopības kooperatīvam "Jaunība" tika atjaunota, balstoties uz to, ka elektrības tirgotājs ar šo klientu bija noslēdzis jaunu līgumu. "Sadales tīkls" uzreiz no tirgotāja saņēma šo informāciju un pieslēdza elektroenerģiju. Ja līdz šim brīdim ir kāds kooperatīva dalībnieks, kuram elektroenerģijas piegādes joprojām nav, tad, visticamāk, viņš ir apakšlietotājs galvenajam skaitītājam, kas ir pieslēgts no "Sadales tīkla", un, ja ir jautājumi, kāpēc tas vēl nav izdarīts, ir jāvēršas pie kooperatīva vadības," skaidroja "Sadales tīkla" pārstāve.

Kuram pienākas ķocītis elektrības no kopējā katla, kooperatīvā lēma dienu pēc "4. studijas" viesošanās. Bijušo valdes priekšsēdētāju uz sapulci uzaicināja, bet tālāk par vārtiem tā arī neielaida. Sapulces laikā bijušo priekšnieku kā biedru no kooperatīva izslēdza – ātri un bez žēlastības. Tātad viņa ģimenē elektrības nebūs un turpmāk pašam būs jādomā, kā nodrošināt ar elektroenerģiju savu ģimeni, kurā aug trīs bērni.

Kooperatīva priekšsēdētāja uzskata – itin visas nebūšanas beigtos, ja katrā īpašumā būtu individuāla elektroenerģijas pievade un skaitītājs. Ieguvēji būtu visi, jo katrs atbildētu, tai skaitā par parādiem tikai savā īpašumā. Patlaban elektrību īpašumiem no kopējā kooperatīva "katla" neesot iespējams pieslēgt arī novecojušās elektrolīnijas dēļ.

"Zinot to, ka šis iekšējais strīds ietekmē arī ģimenes ar bērniem, bāriņtiesai bija uzdots apraudzīt šīs ģimenes un saprast, vai konkrēti šajā gadījumā skartas bērnu intereses vai nav skartas. Bāriņtiesa konstatēja, ka šajā gadījumā bērnu intereses nav skartas, un ģimenes, – kas mūs arī priecē, – ka ģimenes jau ir atradušas risinājumus, kā savos īpašumos nodrošināt elektrību," sacīja Olaines novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Nataļja Tropkina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti