Panorāma

Ukraina pateicas sabiedrotajiem, bet gaida "Leopard 2"

Panorāma

Panorāma

Dzimusi barikāžu laikā

Danute Ražuka–Ebela. Barikāžu laika bērns izaudzis par talantīgu ārsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Tautas frontes vadītāja Romualda Ražuka un ārstes, bērnu tiesību aizstāves Ingunas Ebelas meita Danute nāca pasaulē 1991. gada janvāra barikāžu laikā, kad Bastejkalnā lija asinis un barikāžu dalībniekiem no ugunskuru dūmiem asaroja acis.

Kopš šiem Latvijas vēsturē tik svarīgajiem brīžiem pagājuši jau 32 gadi, un mazā Danute ir izaugusi par talantīgu ārsti, kas jau piektajā paaudzē turpina savu vecāku profesiju.

Danuti satiekam Gremošanas slimību centrā Rīgā. Viņas jaunība nereti mulsina pacientus, bet, ieraugot uzvārdu, nereti seko jautājums, kā viņa saistīta ar Atmodas laika līderi Romualdu Ražuku vai bērnu tiesību aizstāvi Ingunu Ebelu.

Danute ir viņu meita. Dzimusi tieši 1991. gada barikāžu laikā.

Danute ar tēvu 1991. gada Jāņos
Danute ar tēvu 1991. gada Jāņos

"Tajā vētrainajā barikāžu laikā mans tēvs vadīja Latvijas Tautas fronti. Ņemot vērā abu manu vecāku ciešo iesaisti un neziņu par to, kas būs, slimnīcā es biju zem cita vārda. Jo vecāki uztraucās, ka kaut ko ļaunu varētu nodarīt," stāsta Danute.

"Cik man ir stāstīts, tad manis kā meitenītes piedzimšana tika uztverta kā pozitīva zīme. Zīme par mieru!"

Danutes Ražukas-Ebelas kristībās augusta puča priekšvakarā 1991. gadā pie Jāņa baznīcas
Danutes Ražukas-Ebelas kristībās augusta puča priekšvakarā 1991. gadā pie Jāņa baznīcas

Danutes mamma Inguna vairs neatceras, ar kādu vārdu viņa bija reģistrēta dzemdību nodaļā. Meitai izvēlēts lietuviešu vārds, jo tētis Romualds ir lietuvietis.

Danutes dzīve ir nesaraujami saistīta ar atjaunotās Latvijas dzimšanu. Piemēram, viņas kristības notika 1991. gada augusta puča laikā, kad PSRS sākās apvērsums.

"Mans krusttēvs ir Dainis Īvāns, krustmāte bija Beatrise Dunska. Kristības notika tieši pirms puča," stāsta Danute.

Ar vecākiem un krustvecākiem Daini Īvānu un Beatrisi Dunsku
Ar vecākiem un krustvecākiem Daini Īvānu un Beatrisi Dunsku

Bērnībā viņas tētis maz bijis mājās. Un, lai gan viņa pati par šo laiku ir tikai dzirdējusi, katru janvāri izjūt vieglu trauksmi.

"Ļoti skaists un neaptverams laiks. Kā to var aprakstīt? Ka neapbruņoti cilvēki stājas pretī lielai varai. Katru janvāri man ir viegla uztraukuma sajūta. Bet varbūt tas saistīts ar zemapziņu?" spriež Danute.

Iespējams, tieši asins balss viņai likusi izvēlēties arī ārstes profesiju. Jo abi vecāki ir ārsti.

"Tas iesēdies gan zemapziņā, gan gadu gaitā – turpināt ģimenes misiju kā mediķim piektajā paaudzē. Esmu pabeigusi internās medicīnas rezidentūru. Pieņemu kā gastroenterologs, taisu endoskopijas," par savu darbu stāsta Danute.

Danute Ražuka-Ebela
Danute Ražuka-Ebela

"Lai īstenotu savu vēlmi palīdzēt cilvēkiem, kas manī iebikstīta jau no bērnības, es nodarbojos ar pētniecību Latvijas Universitātes klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtā. Nodarbojamies ar kuņģa vēža novēršanu, agrīnu diagnostiku."

Jaunā ārste strādā un veic zinātniskos pētījumus zemē, par kuras brīvību viņas tētis iestājās tieši meitas dzimšanas mēnesī.

"Pie savas laimes es vēl piestrādāju, bet zinu, ka laimīga varu būt tikai Latvijā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti