CSP noraida arodbiedrības bažas par maldinošām statistikas atskaitēm par veselības aprūpi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) publiski paustajām bažām, ka Latvijas institūcijas statistikas atskaitēs mākslīgi palielina valdības izdevumus veselības aprūpei, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) noraidīja šādas aizdomas, skaidrojot, ka atskaitēs tiek aprēķināti vairāki rādītāji.

CSP informēja, ka nacionālo kontu sistēmā vienlaicīgi eksistē divi rādītāji:

  • vispārējās valdības izdevumi (tai skaitā sadalījumā pa funkcijām (COFOG));
  • vispārējās valdības galapatēriņa izdevumi.

Vispārējās valdības izdevumi norāda uz vispārējās valdības institucionālā sektora lielumu, tādējādi ļaujot veikt starpvalstu salīdzinājumu par vispārējās valdības kopējiem izdevumiem vai izdevumiem tieši veselības aprūpei.

Vispārējās valdības galapatēriņa izdevumus aprēķina no kopējās valdības izlaides, atņemot preču un pakalpojumu pārdošanas ieņēmumus, kā arī pieskaitot sociālos pārvedumus natūrā caur tirgus ražotājiem. Vispārējās valdības galapatēriņa izdevumi ir iekšzemes kopprodukta izlietojuma puses komponente, kas raksturo valdības saražoto preču un pakalpojumu izlietojumu sabiedrības labā.

CSP norādīja uz 2018. gadu, kad vispārējās valdības izdevumi veselībai bija 1172 miljoni eiro, savukārt vispārējās valdības galapatēriņa izdevumi veselībai – 847 miljoni eiro.

Visas Eiropas Savienības dalībvalstis savus datus aprēķina pēc vienotas metodoloģijas (šobrīd EKS 2010), tādējādi nodrošinot datu savstarpēju salīdzināmību, uzsvēra CSP. Koordinējošā loma metodoloģijas izstrādē un piemērošanā Eiropas statistikas sistēmā ir Eiropas Savienības Statistikas birojam “Eurostat”.

Turklāt Eiropas statistikas sistēmas eksperti nepieciešamības gadījumā savstarpēji apmainās ar viedokļiem par metodoloģijas interpretāciju konkrētiem gadījumiem, kā arī atsevišķos gadījumos arī “Eurostat” speciālisti sniedz savu viedokli. Turklāt “Eurostat” regulāri īsteno arī dialogvizītes uz dalībvalstīm, lai klātienē gūtu pārliecību par korektu metodoloģijas pielietojumu, norādīja CSP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti