Cilvēki reizēm neaizdomājas. «Dod pieci!» studijā viesojas sportists Aigars Apinis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Labdarības maratona “Dod pieci!” ceturtās dienas vakarā stikla studijā viesojās vieglatlēts, četrkārtējais paralimpisko spēļu čempions un deviņkārtējs medaļnieks Aigars Apinis. Sportists ir viens no tiem cilvēkiem, kas guvis traumu savā dzīves laikā, tāpēc pats ir pieredzējis, cik tomēr svarīga ir vides pieejamība un sabiedrības atvērtība.

"Dod pieci 2021"

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad izcels vides pieejamības problemātiku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, aicinot sabiedrību ieraudzīt to cilvēku ikdienu, kas saskārušies ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem.

Aigaram Apinim ir nācies pārvarēt vairākus šķēršļus, kas iepriekš likās nenozīmīgi. Pirmkārt, tas prasījis lielu emocionālo spēku. Un, otrkārt, būtisks izaicinājums noteikti bija vides nepieejamība – pakāpieni, labierīcības, dušas, uzbrauktuves, kas sportistu no daudz kā atturēja. 

“Mēs darījām – paši veidojām uzbrauktuvīti, domājām, kā tikt iekšā. Tas raisīja domas, kā tikt galā, kā izdarīt gandrīz bez citu cilvēku palīdzības.

Nešaubos, ka pirmo TV pulti izdomāja cilvēks ar invaliditāti, jo nevar aiziet podziņas pārslēgt. Un beigās visi priecīgi. Ieguvums ir visiem,” skaidro Aigars Apinis.  

Tomēr kopš laika, kad Ainārs Apinis pēc traumas sāka atgriezties publiskajā telpā, ir veikti ļoti daudz uzlabojumi, kā arī cilvēki sāk vairāk pievērst uzmanību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Bet viens no trūkumiem, ar ko nākas saskarties, ir tas, ka cilvēki reizēm neaizdomājas, atzīst sportists.

“Viņi uztaisa un saka – redziet, mums ir! Bet reāli jau tas cilvēks to nevar izmantot, piemēram, durvis uz vienu pusi tikai veras. Bet lietas iet uz labo pusi, pateicoties visai sabiedrībai. Arī mēs ejam ielās, un cilvēki redz, kas ir vajadzīgs cilvēkiem ar invaliditāti,” stāsta Aigars Apinis.

Tāpat svarīgi ir veidot dialogu. Ir jādod iespēja arī cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem stāstīt un runāt par to, kas viņiem ir nepieciešams un svarīgs, piebilst Aigars Apinis. “Bet tomēr ir vēl daudz darāmā – sevišķi tiem cilvēkiem, kuriem ir grūti tikt no mājām ārā, nav liftu, ir pakāpieni.

Tur ir ļoti jāiesaistās pašvaldībām, valsts institūcijām – ne jau viss ir uz cilvēku pleciem. Ja reiz ir notikusi tāda nelaime, vecāki, brāļi, māsas maksā nodokļus, tāpēc par šādiem cilvēkiem vajag domāt un rūpēties.”

Aigars Apinis īpaši uzsver, ka būtisks ir līdzcilvēku atbalsts: “Liktenīgajā diena, kad guvu kakla skriemeļa traumu, visa mana dzīve mainījās. Man bija 19 gadi. [..] Bet es visu laiku ar tādu smaidu – ja nebūtu tā 3. jūnija, es te nesēdētu, nebūtu četrkārtējais paralimpiskais čempions. Par to ir liels paldies manai mammai, kura man neļāva padoties.”

 

Līdz 23. decembrim notiek arī "Dod pieci!" labdarības izsoles mājaslapā dodpieci.lv, kur vairāksolīšanā var tikt pie ekskluzīvām lietām, kas maratona laikā arvien tiek papildinātas. Arī vieglatlēts, četrkārtējais paralimpisko spēļu čempions un deviņkārtējs medaļnieks Aigars Apinis ziedoja vairākas lietas, ar ko papildināt izsoli – fotogrāfiju no ceļojošās izstādes "Tu esi. Tu vari.", kas tapa 2012. gadā, kad Aigars Apinis izcīnīja zelta godalgu lodes grūšanā un sudraba medaļu diska mešanā, kā arī gan 2012. gada Londonas Paralimpisko spēļu nozīmīti ar logo, gan Aigara Apiņa starta numuru.

 

KONTEKSTS

Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Šogad ziedojumi tiks novirzīti, lai veidotu pilnvērtīgāku vidi cilvēkiem, kas saskārušies ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem. Iepriekšējos gados ziedots senioriem, speciālo asistentu nodrošināšanai bērniem ar īpašām vajadzībām, atbalstam ar vēzi slimajiem pacientiem, bērniem, kas palikuši bez vecākiem, jaunajiem vecākiem un neārstējami slimiem cilvēkiem.

Labdarības maratonu “Dod pieci!” jau astoto gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti