Dienas ziņas

Gāzes baloniem cena nedaudz kāpusi; apritē arī sarkanie baloni

Dienas ziņas

Līgumus par bērnu ēdināšanu varēs slēgt arī nākamnedēļ

Cilvēki grib bez maksas vākt malku LVM izcirtumos

Cilvēki aktīvi izmanto iespēju vākt malku bez maksas «Latvijas Valsts mežu» izcirtumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Laikā, kad malkas cena tirgū ir teju tāda pati kā kvalitatīvam zāģbaļķim, aizvien vairāk cilvēku vēlas kurināmo ziemai sarūpēt, vācot atlikumus "Latvijas Valsts mežu" (LVM) izcirtumos. Veidojas pat garas iedzīvotāju rindas. Īpaši liela konkurence ir apdzīvoto vietu tuvumā. Paši vācēji uzsver - lai gan jāiegulda darbs, ietaupījums ir pamatīgs. 

LVM izcirtumos dažāda izmēra koka ripas, bluķīši un baļķīši pie pašreizējām malkas cenām ir teju vai zelta vērti. Iepriekš piesakoties LVM, tos iespējams vākt, vest mājās, lai kurinātu krāsnis.

Tā arī Armands Balams no Siguldas iecerējis malku sarūpēt visai ziemai. Armands parādīja dažāda izmēra koka baļķus, kuri pēc mežistrādes vēl atrodami izcirtumā un lieliski noderēs kā malka. Viņš tos jau atlasījis turpat malā no traktortehnikai veidotā zaru ceļa.

”Lūk, šeit jau es esmu sazāģējis, pametis ārā. Šādi tas izskatās, jau bišķi pamests laukā ir. Vot, šis ir ņemamais materiāls. Sievas kundze ņem mazākus, es tādus lielākus. Divus, trīs, un uz mašīnu. Nākam pēc tam atpakaļ,” stāstīja vīrietis.

Liela vērtība ir dažādas koka ripas un bluķīši. Ar vienu tādu pietiekot veselai krāsnij. Armandam tas ir būtiski, jo mājās jākurina četras krāsnis un vēl plīts ēdiena gatavošanai. Ziemai nepieciešams vairāk nekā 10 kubi malkas. Ģimenē aug septiņi bērni, tāpēc pie pašreizējām malkas cenām iespēja kurināmo visai ziemai vākt bez maksas ir ļoti nozīmīgs finansiāls atspaids. Šādi jāiegulda pašu darbs un laiks, kā arī degviela – aptuveni 10 eiro par braucienu, lai nokļūtu mežā.

Kokmateriālu vākšana Latvijas valsts mežos
Kokmateriālu vākšana Latvijas valsts mežos

“Smagā mašīna ar malku dotā momentā maksā 1200 eiro. Mums kā daudzbērnu ģimenei tas ir ļoti no svara. Viņš jau vienalga ir baļķis. Man jāzāģē tāpat un jāskalda. Ja pērk skaldītu, tas sanāk vēl dārgāk.” 

LVM skaidroja, ka, lai šādi malku varētu vākt, obligāti ir jāsaņem atļauja. Tai var pieteikties, sazinoties ar attiecīgās teritorijas mežzini. Strauji augot malkas cenām, cilvēku interese par šo iespēju ir pieaugusi. LVM Rietumvidzemes reģiona Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Vilmārs Katkovskis stāstīja: “Tā lielākā interese, protams, ir ap apdzīvotām vietām, piemēram, Saulkrastu pusē. Tur cilvēki stāv rindās.”

LVM informācija liecina, ka tikai šī gada pirmajā pusē izsniegtas 2272 atļaujas vākt ciršanas atliekas izcirtumos. Salīdzinājumā pērn visa gada laikā izsniegtas teju 3000 atļauju. Visvairāk atļaujas izsniegtas Zemgales un Kurzemes reģionos. 

Katkovskis norādīja: “Iespēju robežās mēs cenšamies vietējo iedzīvotāju vajadzības apmierināt.” 

Armands ar sievu mašīnas piekabē vienā reizē varot aizvest aptuveni pusotru kubu malkas. Abi pastāstīja, ka arī citi paziņas šogad šādā veidā sākuši gādāt malku pašu vajadzībām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti