Dienas ziņas

Deju dienai Latvijā 10. jubileja

Dienas ziņas

Nekustamā īpašuma nodoklim jābūt taisnīgam

Vēsturiska vērtība vai grausts?

Čiekurkalna iedzīvotāji cīnās par vēsturisku ēku saglabāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Čiekurkalna attīstības biedrība pauž sašutumu un uztraukumu par sešu vēsturisku ēku likteni, kuras atrodas militārajā zonā Krustabaznīcas ielā Rīgā. Latvijas armijas skatījumā šīs ēkas lielākoties ir grausti, kuru atjaunošana nesaskan ar valsts aizsardzības interesēm. Tikmēr apkaimes iedzīvotāji uzskata, ka virsnieku dzīvojamā māja, zirgu stallis un pat zirgu hospitālis ir pelnījis palikt kā mūsu vēstures dzīva liecība.

Teritoriju Krustabaznīcas ielā 9/11 ieskauj augsts žogs un apsargā militāristi. Taču aiz žoga atrodas ne tikai Štāba bataljons, kura kareivji redzami pie Brīvības pieminekļa un valsts svētkos. Tur atrodas arī vēsturiskās Krusta kazarmas, kas būvvaldes un armijas skatījumā ir grausti, bet vēstures mīļotāju acīs – unikāls piemineklis.

"Nojaukt šādu kompleksu ir noziedzīgs nodarījums," uzskata Čiekurkalna attīstības biedrības pārstāvis Kaspars Spunde.

Čiekurkalna attīstības biedrība par ēku saglabāšanu cīnās jau kopš brīža, kad pamanīja izsludināto iepirkumu par ēku nojaušanu. Biedrībā stāsta, ka 1913.gadā pēc ievērojamā arhitekta Šmēlinga projekta Irkutskas huzāru pulka vajadzībām celtais ansamblis ir vēstures liecība, kas saglabājama. 

Tikmēr Aizsardzības ministrijā (AM) rāda saraksti ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju (VKPAI). Šī sarakste liecina, ka ēkas nav aizsargājami vēstures pieminekļi. Tieši tādēļ pieņemts lēmums par to nojaukšanu, kas ir lētāk nekā ēku iekonservēšana vai renovācija.

Drīzumā situāciju skaidros arī paši pieminekļu sargi, bet viņi atzīst, ka var tikai lūgt, nevis likt ēkas saglabāt. "Tā tomēr ir kultūrvēsturiska ēka," atzina VKPAI galvenais valsts inspektors Jānis Asaris.

AM apstiprina, ka nojauktās ēkas vietā nekas cits netiks būvēts. Taču viena vēsturiskā ēka tiks saglabāta un tajā izveidos arī muzeju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti