Četras augstskolas sākušas sadarboties cīņā pret plaģiātismu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 11 mēnešiem.

Latvijas augstskolās pilnā sparā sākusies bakalaura darbu aizstāvēšana, aktualizējot arī jautājumu par darbu autentiskumu. Nupat testa režīmā sākusi darboties četru augstskolu kopīga sistēma iespējamo plaģiātu izķeršanai, kas jau nesusi arī pirmos rezultātus. Sistēmas autori cer, ka ar laiku tai pievienosies arvien vairāk augstskolu, jo tehnoloģijām attīstoties, arī krāpties kļūst arvien vieglāk.

Drukas darbnīcā blakus Latvijas Universitātei piektdienas rītā valda liela rosība, studenti steidz printēt un iesiet kursa darbus un bakalaura darbus. Studentes Kristīne un Jūlija ar plaģiātisma problēmu augstskolas laikā nav saskārušās un to kā būtisku problēmu neredz: „Liekas, ka nē, visi grib izlaidumu un beigt skolu. Pasniedzēji stingri skatās, sods ir bargs – var izmest…”

Vairākās augstskolās pašlaik darbojas iekšējās sistēmas studentu darbu pārbaudei. Students Nauris gan par to ir mazliet skeptisks: „ Mūs baida, ka ir kaut kāda pārbaudes programma, bet neviens nav pieķerts, sāk mākt šaubas, vai ir tāda programma.”

Tomēr, par spīti pasniedzēju centieniem, plaģiātisma gadījumus augstskolās atklāj ik pa laikam. Līdz tiesai pagaidām nonācis viens gadījums, kad Vidzemes augstskolas absolvente par darba pārkopēšanu iesūdzēja Rēzeknes augstskolas beidzēju, bet šī tiesvedība pagaidām ir bez rezultātiem.

Šovasar testa režīmā sākusi darboties četru augstskolu sistēma, kur tās savā starpā var salīdzināt studentu darbus un atklāt iespējamās blēdības. Ir jau arī pirmie rezultāti, stāsta Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes bibliotēkas vadītājs Jānis Kreicbergs:

„Konkrēti, šobrīd kādi 4-5 aizdomīgi gadījumi ir konstatēti, bet sistēma nav soģis, kas pateiks – ir vai nav plaģiāts, tā dod signālu, ka darbā ir aizdomīgi daudz sakritību ar citu darbu. Tad mēs darbu nododam tālāk vadītājam vai recenzentam, viņi tad skatās un vērtē.”

Pagaidām elektroniskajā sistēmā savu studentu darbus ielikušas tikai četras augstskolas - idejas autore Latvijas Universitāte, Kultūras un ekonomikas augstskola, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola un Daugavpils Universitāte. Interesi esot izrādījušas arī citas. Kreicbergs gan uzsver, ka darbs pie plaģiātisma izskaušanas jāsāk jau vidusskolā: „Varbūt trūkst izpratnes par starpību par prasībām darbam skolā un universitātē. Cita problēma – vai nu studentam nav laika, vai nav pacietības… Jāmēģina no viena gala problēmu risināt un mazināt cēloņus.”

Plaģiātisma apkarošanas sistēmas autori rudenī plāno rīkot plašāku pasākumu, lai veicinātu aktīvāku augstskolu sadarbību studentu darbu kvalitātes uzlabošanā. Viņi cer, ka ideālā variantā datu bāze plaģiātisma apkarošanai ar laiku vienos visas Latvijas augstskolas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti