Cēsu novada dome: Mēra un vietnieku algas netika palielinātas nelikumīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Cēsu novada domes priekšsēdētāja un vietnieku algas netika palielinātas nelikumīgi, šādu nostāju, atsaucoties uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iebildumiem pret veidu, kā notika algu palielināšana, pauda novada domē.

Novada domē norādīja, ka domes priekšsēdētāja un priekšsēdētāja vietnieku atalgojuma apjoms un procedūra noteikti saskaņā ar Cēsu novada domes 2020. gada 1.jūlija noteikumiem "Darba samaksas noteikumi domes priekšsēdētājam, domes priekšsēdētāja vietniekiem un deputātiem", par kuriem domes deputāti, sākot sasaukumu, vienbalsīgi nobalsojuši.

Šajos noteikumos teikts, ka domes priekšsēdētāja un domes priekšsēdētāja vietnieku mēnešalga nedrīkst pārsniegt bāzes mēnešalgas apmēru, kam piemērots šāds koeficients: 3,6 pašvaldības domes priekšsēdētājam un 3,1 pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniekam.

Valsts kancelejas gada bāzes mēnešalgas apmērs 2022.gadam ir noteikts 1058,10 eiro. Cēsu novada domē norādīja, ka mēnešalgas apmēru konkrētajā gadā, ņemot vērā bāzes mēnešalgas apmēru, kas publicēts Valsts kancelejas mājaslapā un kam piemērots šajos noteikumos noteiktais koeficients, ar rīkojumu apstiprina domes priekšsēdētājs attiecībā uz domes priekšsēdētāja vietniekiem un domes priekšsēdētāja vietnieks attiecībā uz domes priekšsēdētāju.

Cēsu novada domes sēdē precizējums tika vienbalsīgi pieņemts 27.janvārī. Savukkārt VARAM iepriekš iebilda, ka atalgojuma izmaiņas nav pieņemtas domē, bet gan vadībā. Tomēr domes sēdē veiktie precizējumi algu padalielināšanu nepadara nelikumīgu, atzīmēja domē. 

Atalgojuma pieaugums domes vadībai – priekšsēdētājam par 118 eiro, vietniekiem – par 102 eiro noteikts saistībā ar izmaiņām iepriekš minētajā bāzes mēnešalgu apmērā, kas publicēts Valsts kancelejas mājaslapā, ir atbilstoši domes pieņemtajiem noteikumiem un likumam, norādīja domē.

Savukārt VARAM ir lūgusi Cēsu novada domes priekšsēdētājam "sniegt paskaidrojumus par pieļautajiem pārkāpumiem" līdz šā gada 4.februārim, kā arī informēt par veiktajām pašvaldības domes darbībām un pieņemtajiem lēmumiem.

KONTEKSTS:

VARAM iepriekš tika apturējusi algu palielināšanu Cēsu novada domes priekšsēdētājam un vicemēriem, jo saskatīja procesā pārkāpumus. Sākotnēji algas palielinātas ar vadības rīkojumiem, lai arī lēmumi bija jāpieņem domei.

VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļā atzina, ka ministrija bija saņēmusi informāciju, ka Cēsu novada domes priekšsēdētājs 2021.gada 20.decembrī izdevis rīkojumu, ar kuru pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniekiem – Aināram Šteinam ("Jaunā Vienotība") un Atim Egliņam-Eglītim ("Jaunā Vienotība") – noteicis mēnešalgu. Savukārt pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks tajā pašā dienā izdevis rīkojumu, ar kur mēnešalgu noteica pašvaldības domes priekšsēdētājam.

Minētie rīkojumi izdoti, pamatojoties uz pašvaldības domes noteikumiem "Darba samaksas noteikumi domes priekšsēdētājam, domes priekšsēdētāja vietniekiem un deputātiem". VARAM konstatēja, ka domes priekšsēdētāja un viņa vietnieku mēnešalga tajos nav konkrēti noteikta, bet gan pieļaujama noteiktas amplitūdas robežās, turklāt pamatojoties nevis uz domes, bet gan attiecīgo amatpersonu rīkojumiem.

Vēlāk - 27.janvārī - jau Cēsu novada domes sēdē deputāti nolēma, ka no šā gada Cēsu novada domes priekšsēdētāja alga būs 3809 eiro, savukārt domes priekšsēdētāja vietniekiem – 3280 eiro. Iepriekš Cēsu novada domes priekšsēdētāja alga bija 3691 eiro, savukārt priekšsēdētāja vietnieku atalgojums bija noteikts 3178 eiro.

VARAM vēstulē pašvaldībai skaidroja, ka, saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām" 21.panta pirmās daļas 13.punktu, tikai dome var noteikt domes priekšsēdētāja, viņa vietnieka, vietējās pašvaldības administrācijas darbinieku, pašvaldības iestāžu vadītāju un citu pašvaldības amatpersonu un darbinieku atlīdzību nevis ar rīkojumu priekšsēdētājs vietniekam un vietnieks priekšsēdētājam. Tādēļ VARAM Cēsu novada domei prasīja atcelt amatpersonu rīkojumus un veikt attiecīgus grozījumus darba samaksas noteikumos.

Savukārt VARAM ir lūgusi Cēsu novada domes priekšsēdētājam "sniegt paskaidrojumus par pieļautajiem pārkāpumiem" līdz šā gada 4.februārim, kā arī informēt par veiktajām pašvaldības domes darbībām un pieņemtajiem lēmumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti