Dienas ziņas

Skolās atzīmē Skolotāju dienu

Dienas ziņas

Pastāv bažas par kiberuzbrukumiem vēlēšanu laikā

Vēlēšanu laikā Cēsīs mācās balsot arī bērni un jaunieši

Cēsīs – savas vēlēšanas arī bērniem un jauniešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Lai jau no mazotnes radinātu pie demokrātiskas lēmumu pieņemšanas un veicinātu jaunās paaudzes interesi par balsošanu, Cēsīs pirmo reizi notiek vēlēšanas arī bērniem un jauniešiem. Viņiem gan nav tiesību vēlēt par 14. Saeimas partijām un deputātiem, bet gan lemt, kā turpmāk izskatīsies un attīstīsies pilsēta, kurā viņi dzīvo. 

Pirmie piedalīties bērnu un jauniešu vēlēšanās piektdien ieradās kādas Cēsu pirmsskolas izglītības iestādes audzēkņi. Bērni jau iepriekš grupiņā bija aizpildījuši balsošanai paredzēto zīmi, izvēloties, kādā krāsā nākamvasar viņi vēlas redzēt ziedus pilsētas centra parka puķu dobēs.  

"Es izvēlējos dzelteno, jo man patīk, ka tur vidū vēl ir oranžs. Kāpēc ir svarīgi piedalīties vēlēšanās? Lai uzvarētu kāda krāsa tām puķēm,"

stāstīja Cēsu 3. pirmskolas izglītības iestādes audzēkne Nora.

Skolotāja Agita Sirmā uzsvēra, ka bērni iesaistījās: "Visi ļoti iesaistījās, visiem interesēja. Visi likās tādi svarīgāki uzreiz." 

Bērnu vēlēšanas Cēsīs
Bērnu vēlēšanas Cēsīs

Vēlēšanas bērniem un jauniešiem Cēsīs kā pilotprojektu īsteno divas Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studentes. Meitenes vēlas, lai jaunā paaudze šādi saprot, ka arī viņiem ir iespēja ietekmēt notiekošo savā pilsētā. Tāpat viņas cer, ka šādi mazie cēsnieki mudinās uz 14. Saeimas vēlēšanām doties savus vecākus.

Arī mazajam Emīlam, kura tētis Dzintars Zīle piektdien nodevis balsi glabāšanā, bija iespēja izvēlēties puķu krāsu pilsētas centrā. Bērna tētis ir gandarīts, ka iespēja balsot ir arī mazajiem cēsniekiem. 

"Ja fīču rubī, tad redzēs, ko ir izdarījis, kur krustiņu ievilcis. Vajadzēja vairāk izvēles, vajadzēja vēl kaut ko. Divas ir par maz, vajadzēja piecas. Un končas vajaga dot," stāstīja Zīle. 

Paši mazākie bērni var izvēlēties, kādā krāsā nākamvasar ziedēs puķes Cēsu pilsētas centrā. Lielāki bērnu var izvēlēties, kādu rotaļu iekārtu uzstādīt Cēsīs. Bet jaunieši var izvēlēties, kur nākamvasar uzstādīt jaunu ūdens ņemšanas iekārtu.

Cēsīs skaidroja, ka izvēlēti vienkārši, pilsētas vidē iekļaujami risinājumi, kurus bērni un jaunieši pamanīšot jau nākamajā gadā. Daudzi Latvijas politikas vērotāji un arī īstenotāji norādīja  – lai vairotu sabiedrības atbildību un interesi par vēlēšanām, būtiski jau no mazotnes veidot ieradumu, ka demokrātija nav tikai tiesības, bet arī pienākumi. 

Politologs, SIA "Mediju tilts" līdzīpašnieks Filips Rajevskis pastāstīja: "Bērniem pašiem interesanti piedalīties savās bērnu vēlēšanās un pēc tam paanalizēt rezultātus. Svarīgi, lai bērni spēj pastāstīt, kāpēc par vienu vai otru nobalsojuši. Tas rada ieradumu domāt par šīm lietām, sekot līdzi un pēc tam pamatot jēdzīgā veidā, kāpēc esi pieņēmis vienu vai citu lēmumu." 

Pirmo bērnu un jauniešu vēlēšanu rezultātus apkopos šajā nedēļas nogalē, kopumā pilsētas izglītības iestādēs izdalīti aptuveni 3600 biļeteni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti