Rīta Panorāma

Lietuvā ļaus atsākt darbu daļai veikalu un pakalpojumu sniedzēju

Rīta Panorāma

Zoom intervija ar Ludmilu Vīksnu

Intervija ar Svetlanu Mjakuškinu

Būvniecības kontroles birojs šogad sola bargu rīcību par publisko ēku tehniskā stāvokļa nenovērtēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Tikai katrs desmitais no publisko ēku īpašniekiem, kuriem bija pienākums apsekot ēkas tehnisko stāvokli, izpildīja šo prasību, un šogad Būvniecības valsts kontroles birojs sola bargāku rīcību un sodus par prasību nepildīšanu, LTV “Rīta panorāma” pastāstīja biroja direktore  Svetlana Mjakuškina.

Pēc Zolitūdes traģēdijas, kad, iebrūkot veikala “Maxima” jumtam, gāja bojā 54 cilvēki, tika noteikta prasība apsekot publiskas ēkas, piesaistot sertificētu būvspeciālistu.

5846 ēku īpašniekiem, kas veido 74% no visām Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) uzraudzībā esošajām publiskajām ēkām, līdz 2019.gada 30.septembrim bija jāveic periodiskā tehniskā apsekošana. Līdz 2020. gada beigām šo pienākumu, iesniedzot tehniskās apsekošanas atzinumu, ir izpildījuši vien 8%, paziņojumā medijiem informēja birojs.

Ņemot vērā biroja uzraudzības darbības, šobrīd biroja rīcībā ir informācija par 51% ēku, kurām līdz 2019. gada septembra beigām bija jāveic tehniskā apsekošana. Tomēr tas neaizstāj īpašnieku pienākumu, piesaistot sertificētu būvspeciālistu,  novērtēt ēkas tehnisko stāvokli.

Šobrīd biroja uzraudzībā ir ap 8000 publisku III grupas ēku, no kurām tehniskās apsekošanas akti ir iesniegti tikai par 864 ēkām. Savukārt par ēkām, kuras nodotas ekspluatācijā līdz 2004. gadam un bija jāapseko līdz 2019. gada septembra beigām, iesniegti tikai 448 tehniskās apsekošanas atzinumi.

Iemesli sliktajai statistikai ir dažādi – ir ēkas, kurām veikta atsevišķu ēkas daļu tehniskā stāvokļa novērtēšana, piemēram, pirms ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas projekta realizācijas, taču nav sniegts visaptverošs izvērtējums par atbilstību būtiskajām prasībām, pie kurām pieskaitāma mehāniskā stiprība un stabilitāte, lietošanas drošība un ugunsdrošība.

Vēl daļai ēku periodiskā tehniskā apsekošana ir veikta, bet atzinumi nav ievietoti Būvniecības informācijas sistēmā (BIS). Citām ēkām atzinumi BIS ir ievietoti un pēc satura tie atbilst periodiskās tehniskās apsekošanas veikšanai izvirzītajām prasībām, tomēr nepareizi atzīmēti atzinumu veidi.

Kopumā 2020. gadā BVKB veicis 1006 pārbaudes ekspluatācijas uzraudzības ietvaros. 62% gadījumu konstatēta lietošanas bīstamība ēkās. Nereti trūkst margu vai brīdinājumu par augstuma starpību, ir nemarķētas stiklotās virsmas vai pastāv fasādes apdares elementu nokrišanas risku. 

Tā kā ēkas nav apsekotas, tas nozīmē, ka mēs nezinām, kāds ir to tehniskais stāvoklis, norādīja biroja vadītāja.

Par šīs prasības nepildīšanu var piemērot administratīvo sodu, un Mjakuškina solīja, ka šogad birojs to arī darīs. Pērn birojs vairāk pievērsās informēšanai, skaidrošanai, bet šogad rīcība būs barga, pauda biroja direktore. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti