Panorāma

Dabasgāzes vietā dedzina naftas produktus

Panorāma

Panorāma

Brīdina par ļoti stiprām narkotikām, ko slēpj veipos

Brīdina par ļoti stiprām narkotikām, ko slēpj elektroniskajās cigaretēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Narkologi brīdina, ka pēdējā laikā vairāki pārdozēšanas un pat nāves gadījumi saistīti ar jaunajām sintētiskajām narkotikām, kam viens no izplatīšanas un lietošanas veidiem ir elektronisko cigarešu šķidrumi. Šīs cigaretes ir īpaši iecienītas jauniešu vidū, tāpēc ārsti ceļ trauksmi. Savukārt izplatīšanas ceļi ir gandrīz neredzami, jo vielu pasūtīšana un piegāde ir bezkontakta.

Pēdējā laikā arī Latvijā fiksēti gadījumi, kad aizliegtās vielas tiek slēptas elektroniskajās cigaretēs vai to šķidrumos. Līdz šim narkotikas atrastas kratīšanu laikā kriminālprocesu ietvaros.

"Ja runājam par tām jaunajām vielām, kas ievietotas "saltos", ikdienā mēs to tā neredzam. Pagājušajā gadā ir fiksēti pāris gadījumi, visi ārpus mācību iestādēm. Melnais internets ir diezgan izplatīts, jaunieši tur iegādājas. Ar dienesta suņiem izkontrolēt nevaram, tur ir darbs kibernoziegumu pārvaldei," pastāstīja Valsts policijas Kinologu nodaļas vecākā inspektore Ilze Fogele.

Valsts policijas Kinologu nodaļas vecākā inspektore Ilze Fogele.
Valsts policijas Kinologu nodaļas vecākā inspektore Ilze Fogele.

Savukārt narkologi jau cīnās ar sekām, jo bieži vien analīzes uzrāda kārtīgu vielu kokteili, nevis marihuānu, kā apgalvo atvestie jaunieši.

"Ja runājam par smēķējamiem šķidrumiem vai "saltiem", kas tagad ir ļoti populāri, faktiski jaunieši iziet uz ārkārtīgi lielu risku, jo viņi faktiski nezina, kas ir to sastāvā. Un mums ir brīdinājums no Eiropas Narkotiku monitoringa centra, ka ir daudz saindēšanās gadījumu, kur šiem "saltiem" vai elektroniskām cigaretēm tiek pievienoti amfetamīni, sintētiskas vielas, nitazēnu grupa, kas ir ārkārtīgi bīstami," pastāstīja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna.

Pasaules pieredze rāda, ka šīs neizskaidrojamās nāves izraisa smagi plaušu bojājumi, jo ķīmiskie savienojumi bojā gan plaušas, gan asinsvadus.

"Tie ir ārkārtīgi lieli riski, pērkot un pasūtot, un nezinot, ar ko tas viss beigsies. Ja Eiropā šādi gadījumi ir, būs aizvien biežāk arī Latvijā. Visbiežāk šie savienojumi, šķidrumi nāk no Ķīnas. Tie ir jākontrolē. Bet mūsu jaunieši jūtas droši savā vidē. Viņi mums saka, ka var brīvi iegādāties, brīvi pasūtīt. Bez kontakta. Policijai ir ārkārtīgi grūti šos ceļus izsekot. Ir gan nāves gadījumi, gan pārdozēšanas gadījumi, saistīti ar to, ka nezina, kas ir šķidrumā vai pulverī. Un jauniešiem tas ir ārkārtīgi liels risks," pastāstīja Stirna.

Tāpēc narkologi iestājas par elektronisko cigarešu aizliegšanu. Arī policijas pieredze rāda, ka suņi tieši šīs cigaretes pie skolēniem atrod visbiežāk. Pieprasījumi no skolām ierasties ar suņiem, kuri spēj saost tabakas izstrādājumus un narkotiskās vielas, ienāk katru dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti