Dienas ziņas

Kosovā pieaug etniskā spriedze

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bijušās Jāņmuižas profesionālās vidusskolas ēku posta vandaļi

Bijušās Jāņmuižas profesionālās vidusskolas ēku posta vandāļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Jau vairāk nekā desmit gadus Cēsu novada Jāņmuižā tukša un pamesta stāv profesionālās vidusskolas ēka. Pēdējā laikā namu aizvien biežāk posta vandaļi, nesen izcēlies pat ugunsgrēks. Tikmēr privātīpašniekiem pagaidām nav skaidra redzējuma, ko darīt ar ēku. Plānus izjauca pieaugošās būvniecības izmaksas.

Jāņmuižas profesionālo vidusskolu 2011. gadā pievienoja toreizējam Priekuļu tehnikumam, bet kopš 2014. gada mācības šeit vairs nenotiek. Gan mācību, gan kopmītņu ēkas palika tukšas.

Valsts SIA "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) Jāņmuižas skolas kompleksa ēkas izsolēs mēģināja pārdot vairākkārt. 2019. gadā skolas ēkas kompleksu pārdeva par 5000 eiro. Bet blakus esošās kopmītnes par 3700 eiro. Tiesa gan, zeme zem ēkām pieder Zviedrijas pilsoņiem.

Turpat blakus skolas ēkai dzīvojošais Aigars Penezis stāstīja: skumji skatīties, ka ēka iet postā. Pēc izsoles nams nonāca privātīpašumā, un pēdējā laikā to sākuši postīt vandaļi. "Vai vietējie jaunieši, tantes redzējušas, ka arī Cēsu jaunieši atbrauc pie draugiem un tad viņi te tusē, ir redzētas arī alkohola pudeles."

Aizvadītajā nedēļā skolas ēkas sporta zālē izcēlās ugunsgrēks, to pamanīja vietējā bērnudārza audzinātājas. Lai gan izdega nedaudz, vēl šodien gaisā jūtama deguma smaka.

"Logus attaisīja ugunsdzēsēji, laikam lai pavēdinās. Pirms tam jau izsita kādu logu, tur no ēdnīcas daļas. Durvis uzlaiž," stāstīja Jāņmuižas iedzīvotājs Aigars Penezis.

Zāle ap ēku šogad nav pļauta, un apkārtnē izmētāti atkritumi. Patruļu laikā namu apseko arī Cēsu novada pašvaldības policija.

Tās priekšnieks norādīja: īpašniekiem draud arī administratīvā atbildība par laikus nesakoptu īpašumu. Papildu drošībai, saskaņojot ar īpašnieku, pašvaldības policija pie īpašuma var uzstādīt nakts redzamības kameras.

"Šādi bīstamāki objekti arī tiek iekļauti apsekošanas maršrutos, kas tiek kontrolēti ar apsekošanas žurnālu, kur tiek atzīmēts, cikos ir kurā vietā bijuši," klāstīja Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts.

Uzņēmumu pārstāve, kuru īpašumā ir Jāņmuižas skolas ēka, zina par vandalismu un, lai to novērstu, ir gatava meklēt risinājumus un sadarboties ar pašvaldības policiju.

"Mēs noalgojām kādu vietējo vīrieti, kuram maksājām, bet viņš jau nevar nosargāt katru puisi vai meiteni, kas tur naktīs lien iekšā un sit siklus.

Mēs cīnījāmies ar sekām. Acīmredzot būs vēl kaut kas jāiegulda, lai gan, vai tas pasargās no jauniešu iebrukumiem, stipri šaubos," sprieda SIA "Golden Goose" valdes locekle Lana Buholce.

Īpašnieki norādīja, ka nama attīstības plāni esot apstājušies strauji augošo būvniecības izmaksu dēļ. "Bija [plāns] pārveidot šo skolu par dzīvokļu ēku. Mums ir arī ļoti liela nauda jau ieguldīta arhitektūrā, plānošanā, pārplānošanā utt.," stāstīja Buholce.

Tikmēr būvniecības darbi notiek turpat blakus esošajā kopmītņu ēkā. Šī projekta attīstītāji norādīja, ka ēku plānots siltināt un izbūvēt īres dzīvokļus.

"Lai cilvēkiem būtu reģionā, ko īrēt. Tur plānoti apmēram 80 dzīvokļi. Pārsvarā divistabu un daži arī trīsistabu. Pagaidām mums termiņa nav, plānojam uz nākamo gadu, uz vasaru," stāstīja SIA "JM Īres nami" valdes locekle Anna Hainovska.

Izglītības un zinātnes ministrijas informācija liecina, ka kopš 2011. gada Latvijā slēgtas vai reorganizētas 24 arodvidusskolas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti