Panorāma

Spānijā notiek parlamenta vēlēšanas

Panorāma

Fotogrāfijās seko izmaiņām Berlīnē

Bezpajumtnieks uzvar tiesā Rīgas domi

Bezpajumtnieks uzvar tiesā Rīgas domi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Kāds bezpajumtnieks nupat uzvarējis tiesā Rīgas domi, un pašvaldībai nāksies vīrietim izmaksāt kompensācija gandrīz 1000 eiro apmērā. Strīds izcēlies par to, ka vienā no Rīgas patversmēm iekštelpās smēķēts un amatpersonas uz vīrieša sūdzībām nereaģēja. Bezpajumtnieks vērsies arī Rīgas domē, taču neticis sadzirdēts. Administratīvā rajona tiesa šādu rīcību atzinusi par prettiesisku.

Kādam bezpajumtniekam pavisam nesen izdevies tiesā uzvarēt Rīgas domi. Strīds izcēlies par smēķēšanas aizlieguma neievērošanu Rīgas pilsētas bezpajumtnieku patversmē Maskavas ielā. Vīrietis patversmes vadībai vairākkārt sūdzējies par dūmu radīto diskomfortu un elpas trūkumu, rakstījis sūdzības arī pašvaldības atbildīgajam departamentam, taču neticis sadzirdēts. Tad vīrietis vērsās tiesā, un Administratīvā rajona tiesas tiesnese Līga Hāzenfuse nosprieda, ka pašvaldība rīkojusies prettiesiski.

"Pieteicējs ir otrās grupas invalīds, ar smagiem funkcionēšanas ierobežojumiem. 2018. gadā pieteicējs kopumā 93 dienas uzturējās Rīgas pilsētas patversmē. Tiesā ar pārliecinošiem pierādījumiem ir pierādīts, ka kopumā šajā laika posmā vienā no labierīcību telpām tika pieļauta smēķēšana," stāsta Administratīvās rajona tiesas tiesnese Līga Hāzenfuse.

Tā kā vīrietim ir invaliditāte, piekļuve citām labierīcībām bijusi ierobežota. Tiesnese lēma, ka vīrietim jāizmaksā kompensācija desmit eiro apmērā par katru patversmē pavadīto nakti. 

"Tiesa pieteicējam piešķīra atlīdzinājumu 930 eiro apmērā. Nosakot atlīdzinājuma apmēru, tiesa ņēma vērā to, ka pārkāpums ir noticis ilgstoši, proti, trīs mēnešus, kā arī to, ka no atbildētāja puses šis pārkāpums netika novērsts un faktu, ka pieteicējs ir otrās grupas invalīds ar būtiskiem funkcionēšanas traucējumiem," skaidro tiesnese.

Nedz patversmes vadība, nedz Rīgas domes Labklājības departaments intervijai nepiekrita, sakot, ka tiesas spriedumu pārsūdzēs. Ja vajadzēs, tad līdz pat Augstākajai tiesai. 

No sprieduma izriet, ka patversme skaidrojusi – pieteicējam piedāvāti alternatīvi dzīvesvietas pakalpojumi, taču viņš atteicies. Bet konkrētajā iestādē indivīda intereses bijis jāsamēro ar citu klientu interesēm. Asociētais profesors un pneimonologs Alvils Krams atgādina, ka pasīvā smēķēšana var būt īpaši bīstama maziem bērniem, gados veciem cilvēkiem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām. 

"Latvijas likumdošanā ir cilvēka tiesības elpot svaigu gaisu. Tās ir prioritāras pār cita cilvēka vēlēšanos uzsmēķēt," uzsver Krams.

Jau patlaban sabiedriskās vietās drīkst smēķētājam lūgt nepīpēt citu klātbūtnē, bet iestādēs, kāda ir arī patversme, nedrīkst smēķēt ārpus pīpmaņiem īpaši ierādītām vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti