Bezmaksas sabiedrisko transportu reģionos varēs ieviest vairāk maršrutos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai nodrošinātu plašākas iespējas bezmaksas sabiedriskā transporta nodrošināšanai mazapdzīvotās vietās, valdība otrdien apstiprināja Satiksmes ministrijas rosinātās izmaiņas normatīvajā regulējumā, kas atvieglo kritērijus, pēc kuriem šādos maršrutos tiek sniegts bezmaksas transports, tostarp bezmaksas reisus varēs ieviest apdzīvotās vietās ar lielāku blīvumu un maršruti varēs pārklāties.

Ar mērķi nodrošināt sabiedriskā transporta pakalpojumu pieejamību un iedzīvotāju mobilitāti visā valsts teritorijā pirms gada mazapdzīvotās vietās ieviesti bezmaksas reģionālo autobusu maršruti jeb reisi. 2021. gadā bezmaksas braukšana ieviesta četros maršrutos pilnā apmērā un 10 maršrutu 33 reisos. 

Tie noteikti atbilstoši kritērijiem – apdzīvotības blīvums, citu maršrutu pieejamība, ieņēmumi no pārdotajām biļetēm, reisu skaits reģionālās nozīmes maršrutā, valsts finansējuma apmērs. Bezmaksas maršruti tika ieviesti uz vienu gadu, lai pēc iegūtās pieredzes izvērtētu risinājuma efektivitāti un veiktu kritēriju precizēšanu atbilstoši iedzīvotāju mobilitātes vajadzībām. Prakse rāda, ka šis jauninājums ir attaisnojies, pasažieru skaita palielinājums novērojams gandrīz visos attālajos pagastos – Istras, Līdumnieku, Valkas, Rugāju, Jercēnu, Jaunauces, Plāņu un citos pagastos, norādīja Satiksmes ministrijā.

Satiksmes ministrijas rosinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtība maršrutu tīklā” precizē kritērijus, pēc kuriem sabiedriskā transporta pakalpojumi reģionālās nozīmes maršrutos mazapdzīvotās vietās tiek sniegti bez maksas. 

Grozījumi nosaka, ka bezmaksas reisu ieviešanai apdzīvotības blīvumam ir jābūt mazākam par 4,5 iedzīvotājiem uz kvadrātkilometru, iepriekš rādītājs bija mazāk par 4 iedzīvotājiem uz kvadrātkilometru. Tāpat noteikts, ka bezmaksas reisus varēs ieviest arī tad, ja tie pilnībā pārklāsies ar citiem maršrutiem, ar nosacījumu, ka kopējais reisu skaits dienā nepārsniedz sešus. Iepriekš bezmaksas reisi nevarēja būt paralēli citiem maršrutiem. 

Vienlaikus reģionālās nozīmes reisus, kuros sabiedriskā transporta pakalpojumi tiek sniegti bez maksas, apstiprina Sabiedriskā transporta padome uz diviem gadiem ar nosacījumu, ka gada laikā tiek veikta šo maršrutu reisu pārvērtēšana. Vienlaikus bezmaksas maršrutu ieviešanai ir mazināts obligāto kritēriju skaits un noteikti nosacījumi, kas dod iespēju lemt par bezmaksas reisu turpināšanu un uzsākšanu.

Līdztekus ar bezmaksas maršrutu ieviešanu tiek īstenota virkne citu pasākumu, attīstot iedzīvotājiem ērtu un mūsdienīgu reģionālo sabiedrisko transportu, norādīja Satiksmes ministrijā. Vilcienu satiksmes modernizācijas laikā jau nākamajā gadā sāks kursēt 32 jaunie elektrovilcieni maršrutos Rīga-Aizkraukle, Rīga-Skulte, Rīga-Tukums, tāpat līdz 2023. gada beigām plānots izbūvēt 48 paaugstinātās vilcienu platformas un tiks īstenoti projekti drošības uzlabošanai un ātruma palielināšanai. 

Lai nodrošinātu iespēju pasažieriem braukt ar jauniem, ērtiem autobusiem, autopārvadātāju konkursos tiek izvēlēti reģionālie pārvadātāji, kas nodrošina braukšanu mūsdienīgos autobusos, kas jau kursē Bauskā, Daugavpilī, Saldū, Liepājā, Kuldīgā, Krāslavā, Pierīgas reģionā, Preiļos, Jēkabpilī, Aizkrauklē un Ogrē. Vienlaikus tiek attīstīta vienota sabiedriskā transporta biļešu sistēma, kas dos iespēju iegādāties vienu biļeti braucienam līdz galamērķim ar dažādiem transporta veidiem. Vienotā biļete tiek ieviesta pakāpeniski, un jau tagad to var iegādāties braucieniem atsevišķos reģionālo autobusu maršrutos. 

KONTEKSTS:

Lai paaugstinātu sabiedriskā transporta pieejamību un veicinātu iedzīvotāju pārvietošanos ar reģionālo maršrutu autobusiem, pērnā gada oktobrī 15 maršrutos un 60 reisos tika ieviests bezmaksas sabiedriskais transports. Pēdējā pusgada laikā visos bezmaksas reisos pasažieru skaits ir palielinājies – maršrutos, kur atsevišķi reisi tiek nodrošināti bez maksas, pasažieru skaits pieaudzis par 9%, bet maršrutos, kuros visi reisi ir bez maksas, – par 16%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti