Bērnunamu Liepājā aizstāj ar jaunām mājām un ģimenisku vidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bērnunamu Liepājā aizstāj ar mājām, kur bērni var augt ģimeniskai videi pietuvinātos apstākļos. Pašlaik būvniecības procesā ir jau otra bērnu atbalsta centra "Dzintari" ēka Kuldīgas ielā 20, kur tiks īstenota ārpusģimenes esošo bērnu sociālā aprūpe. Jaunā ēka tiek celta, īstenojot deinstitucionalizācijas projektu. Tā būs moderna, ekonomiska, un plānots, ka astoņi bērni uz to pārcelsies jau šogad.

Bērnunamu Liepājā aizstāj ar jaunām mājām un ģimenisku vidi
00:00 / 04:08
Lejuplādēt

Liepājas Attīstības pārvaldes projektu vadītāja Anna Rokjāne izrādīja būvobjektā jau redzamās ēkas izkārtojuma aprises. Viņa pastāstīja, ka ēka būs paredzēta astoņiem bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības.

Rokjāne stāstīja: "Šeit būs četras guļamistabas. Viesistaba, virtuve, tehniskā telpa, saimniecības ēka atradīsies ārpusē, būs terase, rotaļlaukums. Te dzīvos un mācīsies dažādu vecumu bērni."

Vienlaikus tā būs ekonomiska ēka, norādīja Rokjāne: "Ēka projektēta pēc pasīvo māju principa, tai būs mazs elektrības patēriņš. Ar siltumsūkni nodrošinās apkuri un silto ūdeni."

Liepājas Sociālā dienesta direktora vietnieks Ainārs Bunka uzsvēra, ka jaunās ēkas ir alternatīva bērnunamam, kas agrāk atradās pavisam netālu no jaunā bērnu atbalsta centra "Dzintari" ēkas Kuldīgas ielā 20.

"Tiek veidota ģimeniskai videi pietuvināta vieta, kur bērni var saņemt pakalpojumus mazās grupās, lai nebūtu šīs lielās institūcijas, lai bērni apgūtu dažādas prasmes – ēst gatavot, apmaksāt maksājumus un tā tālāk. Kad viņi izkļūs no atbalsta centra "Dzintari", lai viņi paši būtu spējīgi dzīvot," stāstīja Bunka.

Pirms gada viena ēka Liepājā jau tika uzcelta. Un tā veiksmīgi darbojas. Sociālā dienesta pārstāvis stāstīja: 

"Bērni dzīvo astoņi vienā vietā, pa diviem istabā, nav liels bērnu un audzinātāju skaits, ir kā ģimenē. Ir kvalitatīvi dzīves apstākļi, audzinātāju ir mazāk, gluži kā otra ģimene."

Skaits ir mainīgs, taču vidēji Liepājā ārpusģimenes aprūpē atrodas aptuveni 20 bērni.

Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš ("Liepājas partija") pauda gandarījumu par šāda projekta īstenošanu pilsētā.

Viņš sacīja: "Manuprāt, bērniem, kuri ir izņemti no ģimenēm, ir nepieciešams dzīvot sociāli labvēlīgā vidē. Šādas mazas mājas ir tikai pozitīvs risinājums. Mēs vēl labi atceramies laikus, ka tepat netālu Labraga ielā bija bērnu nams, kurā mitinājās vairāk nekā 100 bērni. Protams, dažāda vecuma grupas vienā telpā. Šis projekts apliecina to, ka mēs kļūstam ģimenes videi pietuvinātāki."

Jau uzbūvētais korpuss Salmu ielā, Liepājā.
Jau uzbūvētais korpuss Salmu ielā, Liepājā.

Kopumā Liepājā tiek izveidotas četras dažādas pakalpojumu sniegšanas vietas, pastāstīja projekta vadītāja Rokjāne, uzskaitot jau iepriekšminētās jaunbūves:

"Vēl mums ir speciālās darbnīcas Breikšu ielā, kas ir paredzētas pilngadīgām personām ar garīgās attīstības traucējumiem, kur viņi varēs pa dienu nodarboties ar sveču liešanu un papīra dizainu. Ir arī grupu dzīvokļi. 12 klienti dzīvos Viršu ielā grupu dzīvokļos, bet 18 klienti darbosies specializētajās darbnīcās.''

Vienstāvu mājas būvniecība astoņu bērnu izmitināšanai notiek ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējumu. Tās kopējā platība būs 230 kvadrātmetri. Darbus veic SIA "A-J Energobūve". Ēkas būvniecību paredzēts pabeigt 2023. gada vasarā. Jaunais aprūpes modelis bez vecāku gādības palikušajiem bērniem tiek veidots, īstenojot deinstitucionalizācijas projektu "Kurzeme visiem", kas ir daļa no Latvijā deinstitucionalizācijas procesa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti