Bērnu tiesību sargi iesaistīsies Liepājas pedofilu lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 11 mēnešiem.

Ažiotāžu izraisījušo Liepājas tiesas spriedumu, ar kuru par netiklām darbībām ar mazgadīgu meiteni ilgstošā periodā diviem vīriešiem piespriests piespiedu darbs, pamanījusi arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI). Tā ir gatava spriedumu pārsūdzēt. Tikmēr valsts augstākās amatpersonas pauda, ka viņiem «kā pilsoņiem» maigais sods šajā gadījumā nav pieņemams.

Inspekcija arī kritizē publiskajā telpā nonākušos komentārus par to, ka sods esot samērīgs, jo nodarījums tomēr neesot līdzvērtīgs izvarošanai. Tāpat inspekcija aicina publiski neiztirzāt nozieguma detaļas, jo tas arī nodara kaitējumu bērnam.  

Ģenerālprokuratūra jau paziņojusi, ka spriedumu, kurā par sākotnēji piecus gadus vecas meitenes pavešanu netiklībā divi vīrieši, kas bijuši viņas tuvinieki, notiesāti ar piespiedu darba stundām, ko prasījusi arī Liepājas prokurore, lūgs izvērtēt vietējam virsprokuroram.

Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka stāstīja, ka pēc medijos izskanējušās informācijas Kurzemes tiesu apgabala virsprokuroram uzdots pārbaudīt šo spriedumu un prokurores darbu – vai šajā lietā pareizi uzturēta valsts apsūdzība.

Apsūdzības uzturētāja lietā, Liepājas prokuratūras prokurore Ligita Arāja gan jau otrdien Latvijas Televīzijai pauda, ka ar spriedumu ir apmierināta. Viņa norādīja, ka sabiedrības sašutumu izraisīja detaļu nezināšana un tas, ka tauta nesaprot, uztver tikai vārdu “pedofili”, bet šajā lietā bija tikai netiklas darbības, nevis izvarošana.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas direktore Laila Rieksta-Riekstiņa par šādu attieksmi ir neizpratnē.

“Ne tikai dzimumakts vērtējams kā seksuāla vardarbība, un nevar teikt “tikai netiklas darbības”, tās nav tikai netiklas darbības, arī dažādas citas darbības bērna dzīvi var sabojāt, atstāt ļoti traumatiskas sekas ilgstošā periodā,” uzsvēra inspekcijas vadītāja.

“Teiciens “tikai netiklas darbības” nav pieņemams, arī tur iespējams smagas sekas, ne fiziski, bet emocionāli,” sacīja Rieksta–Riekstiņa.  

Tāpēc inspekcija ir gatava iesaistīties šī sprieduma pārsūdzēšanā, tā sadarbojas ar  Liepājas bāriņtiesu, kas kriminālprocesā  pārstāvēja meiteni. Rieksta–Riekstiņa atzina, ka situācija juridiski ir sarežģīta, taču  nav pieļaujami, ka cilvēki, kas tik nežēlīgi izturējušies pret bērnu, nesaņem pienācīgu sodu.

Bērnam situācija radīja lielu baiļu sajūtu ilgstošā laikā, un “ne tikai darbība ir nozīmīga, bet situācija kopumā, tas, ka bērns atkarīgs no cilvēkiem, kas var ar viņu darīt, ko grib”, norādīja Rieksta–Riekstiņa.

Liepājas tiesas tiesnese Aiva Daidere Latvijas Televīzijai arī aizstāvēja pašas pieņemto spriedumu. Viņa pauda, ka tiesa, nosakot soda mēru, bija pārliecināta, ka vainīgajiem tas liks izdarīt secinājumus un nostāties uz likuma paklausības ceļa.

Dokumenti

Saeimai iesniegtais tiesneses Daideres profesionālais raksturojums (pēdējās 2 lapas – atsauksmes par darbu, izskatot krimināllie

Lejuplādēt

6.97 MB

Te gan jāpiebilst - lai gan Daidere ir bijusī prokurore, krimināllietas kā tiesnese viņa ir sākusi skatīt tikai šī gada janvārī. Kurzemes apgabaltiesas priekšsēdētājas šogad martā rakstītajā atsauksmē par Daideri norādīts, ka tiesnese izskatījusi nelielu skaitu salīdzinoši vienkāršu krimināllietu, tās visas iztiesātas, neveicot pierādījumu pārbaudi, tāpēc nolēmumos bija jāmotivē vien piespriežamais sods un kaitējuma kompensācija.

Tikmēr bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Rieksta-Riekstiņa aicina ažiotāžā par šo lietu padomāt arī par cietušās meitenes jūtām.

“Tas ka sabiedrība uztraucas, ka nav vienalga, tas ir pozitīvi, bet tas, ka publiski apspriež notikušā detaļas, tas noteikti nav pozitīvi, un šī apspriešanu bērnam var nodarīt ļaunumu,” sacīja Rieksta–Riekstiņa.

Pilnais tiesas spriedums būs pieejams nākamās nedēļas sākumā, un uzreiz pēc tam to ārkārtas sēdē plāno apspriest arī Saeimas Juridiskā komisija.   

Jau vēstīts, ka  13.jūlijā Liepājas tiesā notiesātā tēva un dēla netiklās darbības ar mazgadīgo nav bijušas tādas, lai viņiem piemērotu cietumsodu. Liepājas tiesa tēvu sodīja ar piespiedu darbu uz 240 stundām un probācijas uzraudzību vienu gadu, bet viņa dēlu - ar 200 stundu piespiedu darbu un probācijas uzraudzību. Abiem solidāri jāatmaksā valstij cietušajai izmaksātā kompensācija 1120 eiro, kā arī katram jāatmaksā valstij ar tiesāšanos un advokāta pakalpojumiem saistītie izdevumi – 201,97 eiro katram.  

Apsūdzības uzturētāju piemērotais sods – piespiedu darbs – apmierina.

Noziedzīgās darbības norisinājušās ilgstošā laika periodā - no 2009.gada līdz 2014.gada 27.februārim. Kad nekrietnās izdarības pret bērnu sākās, meitenītei bija tikai pieci gadi, turklāt 48 gadus vecais Jevgēņijs bija tuvs viņas radinieks.  Ar līdzīgām darbībām nodarbojies arī šī vīrieša 22 gadus vecais dēls. Viņš mazo meitenīti izmantojis laika posmā no 2011.gada līdz 2012.gadam.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti