Dienas ziņas

Valmieras 2. vidusskolā neredz jēgu mazākumtautību skolu reformai

Dienas ziņas

Prezidents vizītē uzklausa bērnus un uzņēmējus

Bauskā atklāj memoriālu "Sinagogas dārzs"

Bauskā atklāj memoriālu «Sinagogas dārzs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Godinot ebreju piemiņu, Bauskā atklāts tēlnieka Ģirta Burvja veidots memoriāls ''Sinagogas dārzs''.  Piemiņas vieta pirmo reizi Latvijā veidota gabioni tehnikā, un tās izveidē izmantoti arī artefakti.

Mūsdienās Bauskā nav ebreju kopienas, bet vēl 1935.gadā tur dzīvojuši gandrīz 800 ebreju. Pēc nacistu okupācijas 1941.gada jūlijā daudzi ebreji tika apcietināti, bet  aptuveni 600  nošauti.  Nodedzināta arī sinagoga.

“Šeit dzīvoja aktīva kopiena, kas sniedza ievērojamu ieguldījumu pilsētas kultūras un sociālekonomiskajā dzīvē. Bauskā darbojās ebreju skolas un sabiedriskas organizācijas, un tas viss tika iznīcināts nacistu un viņu rokaspuišu nāves mašīnā,” sacīja Izraēlas vēstnieces Latvijā vietnieks Cvī Mirkins.

Tagad Bauskas vecpilsētā, vietā, kur gandrīz gadsimtu atradās sinagoga, bet pēdējos  pārdesmit gadus bija vien krūmājiem aizaudzis zemes gabals, izveidots memoriālais ansamblis ''Sinagogas dārzs''.

“Mēs gribējām iemūžināt visu ebreju piemiņu, kuri dzīvoja Bauskā, ne tikai pirmskara laikā, bet gadsimtiem, kuri atstāja savu ieguldījumu Bauskas pilsētā. Viņi ir nopelnījuši tādu cieņu, kuri palika dzīvi un šodien dzīvo Latvijā,” pauda Latvijas ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks Benjamins Kajems.

Memoriālu veido simboliskas sinagogas sienas un trīs metrus augstas gabiona skulptūras, kas ataino cilvēkus pēc dievkalpojuma, kā arī svečturis ar septiņām svecēm. “Tas ir nerūsoša tērauda stiepļu grozs, kas simbolizē tādu cilvēka smalkāko garīgo enerģiju, kas man liekas satur visu mūsu dzīvi un pasauli. Un otra daļa ir šī raupjā matērija - atmiņu drumslas,” stāsta tēlnieks, projekta autors Ģirts Burvis.

Memoriāla centrā izveidots simbolisks galds Svēto rakstu lasīšanai, uz kura iegravēti  holokaustā bojāgājušo  uzvārdi.

“Šis piemineklis tiešām ir ļoti cienīgs manu vecāku piemiņai.

Es zinu, cik daudz darba ieguldīja gan ebreju kopiena, gan Bauskas pilsēta. Un iznācis tiešām ir ļoti iespaidīgs piemineklis,” saka Bauskas ebreju pēctece no Londonas Konstance Vipmane.

Piemiņas vieta izveidota par Latvijas ebreju draudžu un kopienu padomes, kā arī  Bauskas ebreju pēcteču ziedojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti