Panorāma

Novēl celt pašapziņu visai tautai

Panorāma

Par FKTK vadītāju uz laiku ieceļ K. Černaju-Mežmali

Balvu novadā virpuļviesulis iznīcina saimniecību

Balvu novada pašvaldība sniegs atbalstu virpuļviesulī cietušajām saimniecībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Balvu novada pašvaldība sniegs atbalstu virpuļviesulī cietušajām četrām saimniecībām Bērzpils pagastā. Šāds lēmums pieņemts novada domes ārkārtas sēdē  pirmdien, 8. jūlijā. Gala vārdu par atbalsta apmēru gan teiks Sociālo lietu komisija, kas lēmumu varētu pieņemt līdz šīs nedēļas beigām, informē pašvaldībā.

Balvu novadu sestdien, 6. jūlijā, pēcpusdienā skāra postošākā dabas stihija pēdējo gadu laikā, kurā virpuļviesulis nodarījis smagus zaudējumus četrām mājsaimniecībām Bērzpils pagastā. Dzīvojamām mājām norauti jumti ar visām spārēm, bojātas sienas, griestu segums un nogāzti koki. Eiropas Vētru laboratorija atzinusi, ka Balvu novadā plosījies tornado, kas Latvijā ir reta parādība.

Vissmagāk cietusi bioloģiskā zemnieku saimniecība "Krastiņi", kurā nopostītas pilnībā visas ēkas.

Grūti noticēt, ka vairāku desmitu gadu garumā koptā saimniecība iznīcināta nieka pusotras minūtes laikā. No astoņām ēkām, kuras skāris virpuļviesulis, pāri palikuši teju gruveši.

“Viņš pat nebija pamanāms. Jo es domāju, ka nāk no Tilžas puses. No tās puses redzēju, ka nāk mākoņi, bet tas vējš bija pavisam no otras puses. Man sāka nest skaidas, kurām tur nevajadzētu atrasties, no kaut kurienes. Domāju, ka kaut kas nav labi, ka paliek gaišs.

Un paskatos uz augšu – nav jumta. Bez trokšņa pat nocēla to,” atcerējās z/s “Krastiņi” saimnieks Aldis Baranovskis.

Nelaimes brīdī Alda mamma atradās lauku āra virtuvītē, savukārt pats Aldis - garāžā. Paši viņi nav cietuši.

To gan nevar teikt par bišu dravu un mājlopiem, kas, kā atzīst “Krastiņu” saimnieks Aldis, tikai šodien atgūstas no piedzīvotā.

“Tie visi bija uz lauka, bet bija pārbijušies, bija paklīduši. Kaimiņi dzina, lai nomierinās,” stāstīja Aldis.

Īpašums diemžēl nebija apdrošināts. Taču tas nenozīmē, ka Baranovsku ģimene ir nolaidusi rokas un atmetusi cerības saimniecību atjaunot. Jau kopš svētdienas tur rosās tuvāki un tālāki radi un kaimiņi, kas palīdz savākt izmētātās mantas un gruvešus. Tāpat ģimene ir vērsusies pēc palīdzības sociālajos tīklos ar lūgumu ziedot naudu un būvmateriālus.  

Tāpat virpuļviesulis nodarījis lielus postījumus pašvaldības kapsētā un vairākos privātajos mežos, norāda pašvaldība.

“Pirmais zvans man bija no ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, ka Bērzpils pagasta Golvaros, ir sagāzti koki uz ceļiem un kapos,” stāstīja Bērzpils pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Bogdane.

“Otrā dienā, svētdienā, es tomēr braucu skatīties, un pirmo, ko es ieraudzīju, tā bija Golvaru kapsēta. Es sapratu, ka tie vētras postījumi tomēr ir ļoti lieli. Šorīt atklājās, ka vēl viena māja ir cietusi, kurā arī it kā pastāvīgi nedzīvo, bet tā sezonāli. Gribu pateikt paldies Golvaru ciema iedzīvotājiem visiem, kuri arī jau šodien strādā kapsētā, ļoti atsaucīgi,” sacīja Bogdane.

Balvu novada pašvaldības vadība ir apsekojusi virpuļviesulī cietušās teritorijas un saimniecības, vizuāli novērtējusi radītos zaudējumus, kā arī tikusies ar saimniecību īpašniekiem, lai pārrunātu nesenos notikumus un pašvaldības iespējas palīdzības sniegšanā.

Pirmdien, 8.jūlijā, sasaukta Balvu novada domes ārkārtas sēde, kurā deputāti lēma par iespējamo pašvaldības palīdzības apmēru dabas stihijas postītajām mājsaimniecībām.

Balvu novada domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs pēc redzētā Bērzpils pagasta Golvaros atzīst, ka dabas spēks ir bijis milzīgs.

"Pāris sekunžu laikā virpuļviesulis aiz sevis atstājis milzīgus postījumus. Tomēr pats galvenais, ka postošajā dabas stihijā necieta paši cilvēki. Pašvaldība tās iespēju robežās sniegs finansiālu atbalstu tiem, kuru saimniecības ir nopostītas.

Bet aicinu arī iedzīvotājus būt atsaucīgiem un sniegt savu atbalstu – darbaspēka, materiālo vai finansiālo.

Jebkura palīdzība šobrīd būs noderīga, lai likvidētu nelaimes sekas," norādīja Pušpurs.

Pamatojoties uz pašvaldības saistošajiem noteikumiem "Par sociālās palīdzības pabalstiem Balvu novadā" Sociālā dienesta izveidotā Sociālo lietu komisija personai var piešķirt pabalstu līdz sešu Ministru kabineta noteikto minimālo mēnešu darba algu apmēram gadā.

Tuvākajā laikā tiks sasaukta minētā komisija, lai pieņemtu lēmumu par finansiālā atbalsta apjomu cietušajām saimniecībām. Gala lēmums par to tiks pieņemts līdz šīs nedēļas beigām, piebilda pašvaldībā.

“Apstiprinātas saistošo noteikumu izmaiņas, kur ir palīdzība mājokļiem katastrofas gadījumā līdz sešām minimālajām mēnešalgām. Rīt pat, parīt būs komisija, jo mums par cik arī saistošo noteikumu izmaiņas Vides reģionālās un attīstības ministrija apstiprina, mēs publicējam un komisija pieņem lēmumu,” pastāstīja Pušpurs.

Balvu novada domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs atklāja, ka finansiālu atbalstu saņems visas četras vētrā cietušās mājsaimniecības. Kādā apjomā – to izvērtēs komisija.  

Tāpat ikvienam ir iespēja palīdzēt zemnieku saimniecības “Krastiņi” atjaunošanā, sazinoties ar Oskaru Baranovski pa tālruni 25545669.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja, ka šādos gadījumos likums nosaka pašvaldībai pienākumu rūpēties, lai neviens cilvēks nebūtu bez jumta virs galvas.

Pašvaldība stihiskās nelaimēs var izmaksāt palīdzību – arī lielāku nekā paredzēts. "Lielākā daļa pašvaldību šādās situācijās parasti kompensē cilvēkiem daļu no zudušās mantas vērtības," teica Pūce.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti